Karadeniz Pet

Kuşuma Eldivensiz Dokunamıyorum, Neden Bu Kadar Hırçın?

Değişik

Yeni Üye
Merhaba, benim Değişik isminde bir kuşum var. Kuşum çok fazla ısırıyor ve ben istemsizce korkuyorum bu yüzden onu eldivenle sevip, eldivenle oynuyorum. Fakat böyle olunca onu kafesten kendi başına çıkaramıyorum ve tüylerini hissedemiyorum. Tüy dökme döneminde değil. Lütfen yardım edin!

Merhaba, benim Değişik isminde bir kuşum var. Kuşum çok fazla ısırıyor ve ben istemsizce korkuyorum bu yüzden onu eldivenle sevip, eldivenle oynuyorum. Fakat böyle olunca onu kafesten kendi başına çıkaramıyorum ve tüylerini hissedemiyorum. Tüy dökme döneminde değil. Lütfen yardım edin!
merhabalar, aynı dertten ben de muzdariptim. hırkamın ucuyla yaklaşıyordum. Ama maalesef hiç elime alışmadı. Çok yöntem denedim. Elimden mama yedirmeye çalıştım. Kafesten yemleri alıp elime yem vs de döktüm ama yine de olmadı. Belki siz bunları denerseniz olur. Kuşunuzun ceresini çekip atabilir misiniz? kızgınlığa girmiş olabilir.

Bazı kuşlar böyle oluyor. Ben hayatım boyunca neredeyse her dönem kuş besledim. Bir tane dişi kuşum, koltuğa yanıma gelir, bana sataşıp kaçar sonra yine gelirdi, a4 beyaz kağıtların aralarıan girerdi. Şimdiki dişi kuşumu salmıyorum hiç. Çok sinirli, sürekli kanadının altını kanatıyor. YouTube!da ünalvlog diye bir kanal var orada anlatıyor. Birde onları deneyin. ama ben her kuşun bir kişiliği olduğuna inanıyorum. Bazı kuşlarım çok oyuncuydu, bazıları ağırbaşlı, bazıları sinirli.

Çok teşekkür ederim kanaldaki yöntemleri deneyeceğim. Ayrıca zaten herkes inanmalı hayvanlarda da kişilik vardır kimi çılgın olur, kimi mazlum olur kimi hırçın.

merhabalar, aynı dertten ben de muzdariptim. hırkamın ucuyla yaklaşıyordum. Ama maalesef hiç elime alışmadı. Çok yöntem denedim. Elimden mama yedirmeye çalıştım. Kafesten yemleri alıp elime yem vs de döktüm ama yine de olmadı. Belki siz bunları denerseniz olur. Kuşunuzun ceresini çekip atabilir misiniz? kızgınlığa girmiş olabilir.
Elimle yem vermeyi denedim işe yarıyor ama elimi de koparacak neredeyse:D Ve bu arada olayı anladım sadece kafesini sahipleniyor sanırım yani kafesten çıkarınca hiç hırçın olmuyor. Fakat ceresi çok tuhaf daha önce de farketmiştim bi' hastalık falan mı var?

Ekli dosyalar

• FB5C31A3-8304-44AA-B00E-C96A6BCF7FB9.jpeg
    FB5C31A3-8304-44AA-B00E-C96A6BCF7FB9.jpeg
    687.6 KB · Görüntüleme: 45
Kızgınlığa girmiş bir dişi, şu sıralar ekstra saldırgan olması olağan bir durum, normaldede bazı dişi kuşlar çok hırçın olabiliyorlar, kuşunuzu kaç aylıkken sahiplenmiştiniz

Kızgınlığa girmiş bir dişi, şu sıralar ekstra saldırgan olması olağan bir durum, normaldede bazı dişi kuşlar çok hırçın olabiliyorlar, kuşunuzu kaç aylıkken sahiplenmiştiniz
2-4 ay arası sahiplenmiştim şu an 2-3 yaşında. Yalnız dişi değil erkek.

Ben erkek diye aldım. Peki dişi değilse ceresi neden öyle?
Evet dişi ve kızışma döneminde olduğu için öyle ceresi, 2 3 aylıksa sahiplendiğinizde, yeteri kadar ilgiyle size alışması gerekirdi ben dişi yavrumu 1 buçuk ay önce sahiplendim ve 4 aylıktı şuan aramız çok iyi, karakter baya etkiliyor gerçekten, kızışma dönemi geçtiği zaman biraz daha ılımlı olur umarım

Evet dişi ve kızışma döneminde olduğu için öyle ceresi, 2 3 aylıksa sahiplendiğinizde, yeteri kadar ilgiyle size alışması gerekirdi ben dişi yavrumu 1 buçuk ay önce sahiplendim ve 4 aylıktı şuan aramız çok iyi, karakter baya etkiliyor gerçekten, kızışma dönemi geçtiği zaman biraz daha ılımlı olur umarım
Bizimkisi biraz hırçın bir kuş ve sanırım gereğinden az ilgi gösterdim. Peki bu burnundaki tabaka düşecek mi? Yani kızgın davranışları ne zaman geçecek?

Bir de ben bir şey söyleyecektim konuyla alakasız ama ben bu kuşu alalı nereden baksan 2,5 sene olmuştur sadece ilk 5-6 ay ilgilendik sonrasında biraz ilgimiz düştü ara sıra dışarı çıkartıyorduk yemini suyunu verip kafesin dışından konuşuyorduk sadece şimdi son 1 haftadır bayağı ilgi gösteriyorum kuş önceden bana küstüğü için agresif davranıyor olabilir mi?

Evet olabilir eğer ki ilk geldiğinde bu kadar hırçın değilse, veya istemeden onu korkutmuş olabilirsiniz ama ben yeteri kadar ilgi görmediğine bağlıyorum agresifliğini. Yeni geldiğinde nasıl bir kuştu? Ele gelme eğitimi alabilmiş miydiö

Evet olabilir eğer ki ilk geldiğinde bu kadar hırçın değilse, veya istemeden onu korkutmuş olabilirsiniz ama ben yeteri kadar ilgi görmediğine bağlıyorum agresifliğini. Yeni geldiğinde nasıl bir kuştu? Ele gelme eğitimi alabilmiş miydiö
Aslında ilk geldiğinde çok ısırmazdı ve ele de geliyordu şimdi ben agresif davranmasını iki sebebe bağlıyorum birincisi kızgınlık dönemi olması ve ikincisi de kafesini çok sahipleniyor yani şöyle söyleyeyim kafesteyken bayağı ısırıyor ama dışarı çıkartınca sadece elini ağzına yaklaştırırsan ısırıyor onu da işte kızgınlık dönemine bağlıyorum mantıklı mı🤔

Aslında ilk geldiğinde çok ısırmazdı ve ele de geliyordu şimdi ben agresif davranmasını iki sebebe bağlıyorum birincisi kızgınlık dönemi olması ve ikincisi de kafesini çok sahipleniyor yani şöyle söyleyeyim kafesteyken bayağı ısırıyor ama dışarı çıkartınca sadece elini ağzına yaklaştırırsan ısırıyor onu da işte kızgınlık dönemine bağlıyorum mantıklı mı🤔
Kafesi sahiplenmesi, kendini kafeste güvende hissetmesinden kaynaklı bir durum, doğal olarak kendilerine nazaran kocaman elimizi sokunca kafese korkuyorlar, işte yavruyken elinizden zarar gelmeyeceğini yeteri kadar aşılayamamışsınız ya da aşılamışsınız tekrar olmayınca unutmuş, kızgınlık döneminin çok etkisi vardır fakat ceresi beyazkende ısırıyorsa dediğim gibi güvensizlik ağır basıyor

Geri