Karadeniz Pet

Kuşumun nesi var ?

Ne yazık ki elimden yemez. Yani kaşıkla dün su uzattım kaçtı. Elime ancak kafeste uzatınca gelir. Hatta damlalıkla su vermeye çalışırken çok ısırıyor diye eldiven takıp alıyorum. İnşallah sizinki de iyileşir. Ne zormuş dili olmadığından daha da zorlaşıyor.
Normalde sağlıklıyken sizin yediğiniz şeyleri yemek ister miydi ?

Doğukan en pahalı veterinerler dediğin aynı ilaçların tavuklarda kullanılan kiloluk olanlarını ufak ufak şişelere koyup veriyorlar.

Tylot falan demişsin biri kullandı iyi geldi falan. O iş öyle olmuyor her kuşta her hastalığa aynı ilaç verilmez.

yok hiç elden almadım şimdiye kadar. reçete olarak verdiler. merdiven altı yerler değildi. tylot ilacı kendimden örnek verdim (hasta olduğumda içmiştim) yanlış anlaşılma olmuş sanırım cümlede. ilaç önermem yani ben. kullanacağım zamanda sadece güvendiğim veterinerlerin önerdiklerini kullanıyorum

Son düzenleme:
Ara ara yediğini gözlemliyorum artık az da olsa. Suyu içtiğini görmediğimden damlalıkla veriyorum günde 3 kez olarak planladım yeterli olur umarım. İnşallah iyileşsin de ben sabrederim :( veteriner bir hafta sabret dedi bakalım . Bugün poposuna dışkı yapışmış top gibi olmuş onu sildim çıkmadı. Kestim mecburen. Elimden gelen bu kadar ne yazık ki

Azda olsa yem yemesi güzel. Petshoptan dal darıda al yakınına koy, dal darıyıda çok severler ve kabuğunu soyması kolay olduğu için severek tüketirler. Suyunu kendi içmiyorsa damlalıkla vermeye devam et. Poposuna dışkı yapışma olayı kabızlıkla alakalı, az yem yediği için kabız olmuş muhtemelen dışkıda o yüzden yapışıyor.

yok hiç elden almadım şimdiye kadar. reçete olarak verdiler. merdiven altı yerler değildi. tylot ilacı kendimden örnek verdim (hasta olduğumda içmiştim) yanlış anlaşılma olmuş sanırım cümlede. ilaç önermem yani ben. kullanacağım zamanda sadece güvendiğim veterinerlerin önerdiklerini kullanıyorum

Demek istediğim bir kuşa iyi gelen ilaç diğerine iyi gelmez.

Kuşumun dün akşam da ağzı böyleydi sabah da böyle. Sildiğim de kusma gibi birşey geliyor ve kan vardı.
Bir de yemlerin kabuklarını soyamıyor gibi.
Ayrıca koku geliyor kuştan

Ekli dosyalar

• 136DB8FA-59E9-484D-8DBD-BE0571A30694.jpeg
    136DB8FA-59E9-484D-8DBD-BE0571A30694.jpeg
    1.1 MB · Görüntüleme: 19
  • AAC70BF3-5EE5-4FAC-A093-C9EC6422726D.jpeg
    AAC70BF3-5EE5-4FAC-A093-C9EC6422726D.jpeg
    800.5 KB · Görüntüleme: 14
Son düzenleme:
Veterineri aradım yapacak bir şey kalmadı dedi. Bir anda gider artık dedi

Kursak mantarına dair triflucan kullanımını duymuştum, kullanım dozunu araştırın isterseniz. Başka veterinerden bu dediğimi teyit edin.

Hiç olmaz olur mu? Umut kesmek çok yanlış.
@umitFB
@Ayhan OTÇUOĞLU
Bakabilir misiniz?
Kuşunuz yem yiyebiliyorsa umudu kesmeyin yem yiyemiyorsa kursaktan şırınga ile besleyin. 2 ihtimal en kuvvatli ihtimaller dahilinde. Eczaneden zolax 50 mg hap alıp bir hapın 1/ 5 ini suluğuna 5-10 dakika karıştırın. 2 gün ara ile kuşun suluğuna uygulayın. Aradaki günlerde normal su verin. Besleme yapacaksanız suyu bu ilaçlı suluktan çekin sabah akşam. 5 uygulama sonunda düzelme yoksa ya enrofloksasin ya da sulfa grubu etken maddeli bir ilaç kullanın suluğuna 6-8 damla 5 gün. 3 gün multivitamin 3 gün de probiyotikle tedaviyi sonlandırın. Yine şırınga besleme gerekli olursa suyu bu suluktan çekin günde 4 defa besleyin ama suluktan sabah akşam 2 defa çekin. Dİğerlerini normal suyla hazırlayın. Geçmiş olsun.

2 ayrı veterinere gittim daha önce. Bugün kuşum daha kötü oldu. Ağzına ilaçlı suyu vereyim derken elimden sıyrıldı ama uçamıyor artık gücü yok.. bir de nefes alırken zorlanmaya başladı. Kuyruğunu aşağı yukarı yapıyor ve tuhaf bir ses çıkarıyor. Diğer günlerden daha çok yem yemeğe çalışıp yiyemiyor :((
Kime nereye götüreceğimi şaşırdım. Bir de 2 küçük çocuğumla tanımadığım , hiç de tanıdığım birinin olmadığı yerdeyim.

2 ayrı veterinere gittim daha önce. Bugün kuşum daha kötü oldu. Ağzına ilaçlı suyu vereyim derken elimden sıyrıldı ama uçamıyor artık gücü yok.. bir de nefes alırken zorlanmaya başladı. Kuyruğunu aşağı yukarı yapıyor ve tuhaf bir ses çıkarıyor. Diğer günlerden daha çok yem yemeğe çalışıp yiyemiyor :((
Kime nereye götüreceğimi şaşırdım. Bir de 2 küçük çocuğumla tanımadığım , hiç de tanıdığım birinin olmadığı yerdeyim.
Yazılanı geç olmadan uygulayın. Geçmiş olsun, gelişmeleri yazın mutlaka.

Kuşunuz yem yiyebiliyorsa umudu kesmeyin yem yiyemiyorsa kursaktan şırınga ile besleyin. 2 ihtimal en kuvvatli ihtimaller dahilinde. Eczaneden zolax 50 mg hap alıp bir hapın 1/ 5 ini suluğuna 5-10 dakika karıştırın. 2 gün ara ile kuşun suluğuna uygulayın. Aradaki günlerde normal su verin. Besleme yapacaksanız suyu bu ilaçlı suluktan çekin sabah akşam. 5 uygulama sonunda düzelme yoksa ya enrofloksasin ya da sulfa grubu etken maddeli bir ilaç kullanın suluğuna 6-8 damla 5 gün. 3 gün multivitamin 3 gün de probiyotikle tedaviyi sonlandırın. Yine şırınga besleme gerekli olursa suyu bu suluktan çekin günde 4 defa besleyin ama suluktan sabah akşam 2 defa çekin. Dİğerlerini normal suyla hazırlayın. Geçmiş olsun.
5 uygulama bir hapa denk geliyor değil mi doğru anladım ?
O zaman bu vitaform ilacını keseyim.
Yem yiyemiyor sanki demiştim ya ( sanki kabuğu soyamıyor bir de kustuğu için hep yapışıyor ) onun yerine verebileceğim başka bir yem olur mu ?

Yem yiyemiyor sanki demiştim ya ( sanki kabuğu soyamıyor bir de kustuğu için hep yapışıyor ) onun yerine verebileceğim başka bir yem olur mu ?
Arada kabuksuz yem verin. Aspur verin.

Doğru 5 uygulama bir hapa denk gelir. Zaten yemleri kırıp yiyememsi ve kusması bahsettiğim iki hastalık şüphesidir. Aynı yemle devam edin suyu içiyorsa şifa olacaktır diye düşünüyorum.

veterinerlerde iş yok.kuştan anlamıyorlar.anlayanıda çok pahalı gerçekten.floryada bir kuş veterineri var imkan varsa oraya götürün derim ama kuştan anlayan arkadaşların tavsiyelerine uyarsanız büyük ihtimal daha çok faydası olur.

Zolax ilacını suya kattım inşallah şifa olur. Vitaform ilacını bıraktım . İlginiz için teşekkürler.
Hangi 2 hastalıktan şüpheleniyorsunuz ?

Geri