Karadeniz Pet

Kuşumun tırnağı kanadı

Her ne kadar antibiyotik kullanılmasına karşı olsam da bazı durumlarda da mecburen vermek zorunda kalınıyor. Çünkü çok narinler ve dirençleri düşük. Bir arkadaşımın kuşunun başı çarpma nedeniyle yaralanmıştı, bana getirdi. Kuş geldiğinde başı balon gibi olmuştu, 3 gün elle besledik kafasını sildik her gün, yarası iyileşmeye başladı şişlikler indi, iyileşti derken maalesef kaybettik.

Tecrübeli bir abimiz şöyle demişti, "siz kuşun yarasını çözmüşsünüz ama vücudu enfeksiyon kapmış olabilir, onun için her ihtimale karşı antibiyotik vermeniz lazımdı".

Hangi antibiyotik ve dozu ne olmalı buradaki üstatlarımız veya veteriner daha iyi bilir. Ama hiç beklemeden suyuna vitamin ve prebiyotik koymalısınız. Ben hasta ve hiç bir şey yemeyen kuşuma vitamin olarak Polivit şurup ve prebiyotik verdim, çok faydası oldu kendine geldi.

Alt tarafta ıslaklık var demişsiniz, aynısı benim kuşumda da vardı, ishal sonucu olduğunu farkettim. Bazen sadece su gibi bir sıvı dışkılıyor o da alt tüylerine yayılıyor. Çok su içiyor bu durumda ordan anlayabilirsiniz.
Kuşu her gün elimize alıp bakıyoruz o göğüsüne. Allahtan ishal değil fakat sanki enfeksiyon kapmış gibiydi, sulanıyordu. RİF ampul aldık, yaraya pansuman yapıp antibiyotikli krem sürüyoruz. Göğüs kısmı iyileşti gibi fakat tırnakları dökülüyor. Onu bir türlü durduramadık. Polivit şurubu kesinlikle alacağım. Çok teşekkürler yardımınız için. Bu arada o antibiyotik olayını reçete ile satıldığı için alamadım. Hiç olmadı kendi üstüme yazdırıp alayım :(

tedavi olarak sanırım beslenmesine dikkat etmek gerekiyor.bende net bilmiyorum ama bulabilirsem buraya link atarım.a vitamini iyi geliyor diye biliyorum.veterinerlik fakültesi varsa oraya götürürseniz faydası olabilir.tünekleri tahta yapın ve sık sık temizleyin.terramycin diye antibiyotikli bir krem var onu sürebilirsiniz enfeksiyon falan varsa yararı dokunur.
Terramycin'i aldık. Yaklaşık 1 haftadır sürüyoruz. Bir de batikon ile temizlemek yerine RİF ampül aldık. Onunla sabah akşam pansuman yapıyoruz ama bu sefer de sol ayağındaki tırnakları dökülmeye başladı. Hatta bir tanesi az önce elimizde tutarken düşmüş. Tünekde çok zor durabiliyor. Nasıl düzelteceğiz ? Gerçekten çok çaresisiz. Sağ ayağı düzeldi derken sol da başladı bu sefer de.

Kardeşim kusura bakma gözden kaçırmışım bu konuyu.

Diğer arkadaşlarında dediği gibi enfeksiyon kapmış olabilir, enfeksiyon için eczaneden Flagyl Şurup alıcaksın, nasıl kullanıcağını birazdan söylicem.

İkinciside kuşun çok zayıf, vitamin mineral kullanman lazım. Calcimax D3 ve Supradyn All Day vitaminlerini al eczaneden, ikiside suda eriyen tablet.

Tırnaklarının dökülmesi Kalsiyum eksikliği olduğunu gösteriyor. Calcimax D3 vitamini; hem kalsiyum hemde d3 vitaminidir. D3 vitamini iskelet yapısı için önemlidir. Aynı zamanda kalsiyum eksikliği için çok güzel bir vitamindir.

Şimdi bunları nasıl kullanıcağına gelelim;

Flagyl Şurubu kullanmadan önce, kuşun direncini arttırman gerekiyor. Kuşlarda antibiyotik ilaçları kullanmadan önce 3 gün vitamin ve probiyotik takviyesi yapılır. Ve kullandıktan sonra 3 gün aynı şekilde probiyotik takviyesi yapılır.

Sen şöyle yapıcaksın; bir gün Calcimax D3, ikinci gün Supradyn All Day, üçüncü gün probiyotik kullanıcaksın. Daha sonra Flagyl Şurubu 3 gün kullanıcaksın (duruma göre 5 günde kullanılır). Flagyl kullanımı bittikten sonra tekrar 2 gün probiyotik, 1 günde Supradyn All Day kullanıcaksın. Ondan sonra dinlendir kuşu birşey kullanma.

Ölçüleri ise şu şekilde;

Calcimax D3 ve Supradyn All Day vitaminlerini; Bir tabletten 1 leblebi büyüklüyünde parça koparıp tam dolu sulukta eritip vericeksin.

Flagyl Şurubu ise; Tam dolu suluğa 3 damla damlatıp vericeksin.

Probiyotik olarak ev yapımı yoğurt var ise; yoğurdun suyundan 1 tatlı kaşığı suluğuna katıp verebilirsin. Ev yapımı yoğurt yok ise farklı probiyotik tavsiyelerini araştır.

Tedavi bittikten sonrada, haftalık düzenli olarak vitaminleri ve probiyotiği kullanmaya devam et. O kullandığın kremide yaraları iyileşene kadar kullanmaya devam et ok. Sormak istediğin birşey varsa sorabilirsin.

• Beğen
Tepkiler: Kca
Kardeşim kusura bakma gözden kaçırmışım bu konuyu.

Diğer arkadaşlarında dediği gibi enfeksiyon kapmış olabilir, enfeksiyon için eczaneden Flagyl Şurup alıcaksın, nasıl kullanıcağını birazdan söylicem.

İkinciside kuşun çok zayıf, vitamin mineral kullanman lazım. Calcimax D3 ve Supradyn All Day vitaminlerini al eczaneden, ikiside suda eriyen tablet.

Tırnaklarının dökülmesi Kalsiyum eksikliği olduğunu gösteriyor. Calcimax D3 vitamini; hem kalsiyum hemde d3 vitaminidir. D3 vitamini iskelet yapısı için önemlidir. Aynı zamanda kalsiyum eksikliği için çok güzel bir vitamindir.

Şimdi bunları nasıl kullanıcağına gelelim;

Flagyl Şurubu kullanmadan önce, kuşun direncini arttırman gerekiyor. Kuşlarda antibiyotik ilaçları kullanmadan önce 3 gün vitamin ve probiyotik takviyesi yapılır. Ve kullandıktan sonra 3 gün aynı şekilde probiyotik takviyesi yapılır.

Sen şöyle yapıcaksın; bir gün Calcimax D3, ikinci gün Supradyn All Day, üçüncü gün probiyotik kullanıcaksın. Daha sonra Flagyl Şurubu 3 gün kullanıcaksın (duruma göre 5 günde kullanılır). Flagyl kullanımı bittikten sonra tekrar 2 gün probiyotik, 1 günde Supradyn All Day kullanıcaksın. Ondan sonra dinlendir kuşu birşey kullanma.

Ölçüleri ise şu şekilde;

Calcimax D3 ve Supradyn All Day vitaminlerini; Bir tabletten 1 leblebi büyüklüyünde parça koparıp tam dolu sulukta eritip vericeksin.

Flagyl Şurubu ise; Tam dolu suluğa 3 damla damlatıp vericeksin.

Probiyotik olarak ev yapımı yoğurt var ise; yoğurdun suyundan 1 tatlı kaşığı suluğuna katıp verebilirsin. Ev yapımı yoğurt yok ise farklı probiyotik tavsiyelerini araştır.

Tedavi bittikten sonrada, haftalık düzenli olarak vitaminleri ve probiyotiği kullanmaya devam et. O kullandığın kremide yaraları iyileşene kadar kullanmaya devam et ok. Sormak istediğin birşey varsa sorabilirsin.
Çok teşekkür ederim. Eczaneden ilaçları hemen temin edeceğim fakat tatile gideceğim için bu tedaviye 5 gün kadar ara versek bir sorun olur mu acaba ?

Geri