Karadeniz Pet

Kuşumuzda mantar mı var?

AskimBadem

Yeni Üye
Merhabalar arkadaşımı ziyaret ettiğim zaman kuşunun bir problemi olduğunu gördük ben uzman olmasam da mantardan şüphelendim ancak veterinere gösterdiklerinde kronik solunum rahatsızlığı olduğunu söylemiş ve antibiyotik oksijenli su vitamin ve nefes açıcı damla vermiş 10 gün boyunca bu tedaviyi kuşlarına uygulasalar da kuş şu an bir iyileşme göstermemiş bu yüzden ben de buraya sizlerin fikrini almak için yazayım dedim kuş iyileşme göstermediği gibi pek bir değişim de olmamış gibi gözüküyor. Daha önce bize buradan çok yardım edilmişti bu yüzden biz de güvenip yine soralım ve fikrinizi alalım istedik. Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederiz!

Kuşumuzda görülen belirtiler: Burnu çürümüş balık gibi kokuyor ve birkaç gün önce yapışık kokan bir tüy topu gibi bir şey kusmuş ancak kustuktan sonra burnundaki kokunun azaldığını söylüyor. Bunun dışında ağızdan nefes alıp verip kanatlarını hafif aralayarak sıcaklamış gibi açıyor. Gözünün üzerinde süngerimsi bir şey var ve o şeyin büyüdüğünü söylüyor. Ayriyetten ceresinin üstündeki tüyler seyrekleşmeye başlamış ve kepekli bir şekilde dökülüyormuş bu da kuşu baya bir kaşındırıyormuş.

1 aydır kuş böyle ve bir sorun olduğunu anlamamışlar mı

kuşa baktım herhangi bir halsizlik vs. var mı başka birde kuşun gözünde bir şey var sanki net göremedim orayı

Halsizliği yok çok hareketli ve evet gözünün üstünde deri birikimi gibi bir şey var ve büyüyormuş
nerede yaşıyorsunuz ve veteriner hekiminiz kuşlarda uzmanlığı bulunuyor mu bunu tekrar dikkat ederek başka bir veteriner yada aynı veterinere götürün nerde yaşıyorsunuz diye sormamın nedeni kuşlardan anlayan veterinerler çok yok İstanbul gibi büyük şehirde iseniz iyi veterinerler var araştırabilirsiniz

nerede yaşıyorsunuz ve veteriner hekiminiz kuşlarda uzmanlığı bulunuyor mu bunu tekrar dikkat ederek başka bir veteriner yada aynı veterinere götürün nerde yaşıyorsunuz diye sormamın nedeni kuşlardan anlayan veterinerler çok yok İstanbul gibi büyük şehirde iseniz iyi veterinerler var araştırabilirsiniz
Bu arkadaşımın kuşu ve maalesef kendileri İstanbul'da yaşamıyor Manavgat'ta yaşıyorlar normalde veterinerleri aslında daha önceden kuşta koksidiyoz olduğunda kuşu iyileştirmişti ancak bu sefer pek doğru bir tanı konulmuş gibi gelmedi bize kuşun hali bu olunca. Küçük bir şehir ve fazla kuş dalında bilgiye sahip veteriner mevcut değil hal böyle olunca en son çareyi buraya yazmakta bulduk.. Çünkü burada daha önceden bize yardım eden çok bilgili kişilere rastlamıştık

Bu arkadaşımın kuşu ve maalesef kendileri İstanbul'da yaşamıyor Manavgat'ta yaşıyorlar normalde veterinerleri aslında daha önceden kuşta koksidiyoz olduğunda kuşu iyileştirmişti ancak bu sefer pek doğru bir tanı konulmuş gibi gelmedi bize kuşun hali bu olunca. Küçük bir şehir ve fazla kuş dalında bilgiye sahip veteriner mevcut değil hal böyle olunca en son çareyi buraya yazmakta bulduk.. Çünkü burada daha önceden bize yardım eden çok bilgili kişilere rastlamıştık
anladım istanbula bir şekilde gönderemezmisiniz istanbulda veteriiner hekimlerden kuşlar hakkında uzman olanları var yada ankara ben ilk baş yara sanmıştım ama okuduğumda kararsız kaldım

mantar diye düşünüyorum ama kusma belirtilerde yok
yardımcı olmayı isterim ama bir uzman değilim biraz araştırma yapın belki online görüşme ile çözülür ama şöyle bir şey buldum sizde bakın değerlendirin sonra mantar mı değil mi diye https://www.petihtiyac.com/evcil-kuslarda-mantar-hastaligi-ve-tedavisi
İnternetten bir sürü araştırma yaptık zaten bunun üzerine ben de mantar olduğunu düşünmüştüm ama götürdükleri veteriner kronik solunum rahatsızlığı deyince dedim ben herhalde yanlış anladım ama ilaçlardan sonra solunumda az da olsa bir düzelme olsa da gözünün üzerindeki kısım daha da büyümüş hala ara sıra nefes nefese kalıyor kanatlarını açıp vücudunu soğutmaya çalışıyor ve ceresinin üstü daha da açılıyormuş. Emin olamadığımız için ve burada kuş yetiştiriciliği yapan bir sürü bilgili ve tecrübeli insan olduğu için burada da bir şansımızı deneyelim buradakiler ne teşhis koyacak diye yazdık buraya bakalım..

Evet mantar var kuşta, terramycin deri merhemi temin edip sürülsün

Evet mantar var kuşta, terramycin deri merhemi temin edip sürülsün
Peki kullanımı nasıl olacak ve ne kadar sürmemiz gerekli sürmeden önce oksijenli su ile bölgeleri temizlemeli miyiz ve gözün üzerindeki kısım gaga üstü cere üstü ve ayak üstündeki kısımlara mı sürmeliyiz yoksa sürülmesi gerekilen özel bir bölge mi var? Pardon çok soru sordum galiba ama pek bilgili değiliz bu konuda maalesef..

Peki kullanımı nasıl olacak ve ne kadar sürmemiz gerekli sürmeden önce oksijenli su ile bölgeleri temizlemeli miyiz ve gözün üzerindeki kısım gaga üstü cere üstü ve ayak üstündeki kısımlara mı sürmeliyiz yoksa sürülmesi gerekilen özel bir bölge mi var? Pardon çok soru sordum galiba ama pek bilgili değiliz bu konuda maalesef..
Göz ve çevresine terramycin göz merhemi, onun dışında olan yerlere terramycin deri merhemi sürebilirsiniz

Geri