Karadeniz Pet

Lutino muhabbet kuşu cinsiyeti

Bana kuş disi gibi geldi ancak emin değilim

Bunlar da bugün çektiğim fotoğraflar.
Birkaç gün önce güneş ışığında ceresi sütlü kahve gibiydi, bugün yine mor gibi görünüyor. Erkek de çok istekli, üstüne çıkmaya çalışıyor. Lutino erkekse yandık:D
20171127_133152.jpg
20171127_133747.jpg
20171127_133836.jpg
20171127_133805.jpg

Kesinlikle kuş dişi ben eminim
Yaklaşık iki haftadır bende. Davranışlarına bakarsak tam bir dişi. İnşallah dişidir, ancak eve geldiğinde ceresi mat krem rengiydi, bir hafta sonra mor oldu, aradan üç gün geçti sütlü kahve oldu, bugün de bu şekilde.
Üç gün sonra ceresi yeşil olursa hiç şaşırmam. :rolleyes:

erkek lutino hayırlı olsun. bu tarz kuslarda erkek çok zor denk gelir , hayırlı olsun.

@Ayhan OTÇUOĞLU
@Kahraman KÖROĞLU
@Yusuf Kürşat AKKUŞ
@Selçuk YÜKSEL
@Uğur GENÇ
@Levent ACAR
@AlbinoBJK

Hocalarım kusura bakmayın, bugün tekrar fotoğraf çekip sormak istedim. Lutinonun cere rengi yine kreme döndü. Değiştirecektim ama 3 yaşındaki oğluma "bak bu erkekmiş, değiştirmem lazım" deyince, bacak kadar boyuyla "hayır limon gitmeyecek" diyor. Seneler önce albino erkeğim vardı ama bu çok yabani, parmağa gelmiyor, deli gibi ısırıyor, Ayhan hocamın dediği gibi kafası erkeklerinki gibi sanki ama davranışları tam bir dişi.
20171203_154833.jpg
20171203_154757.jpg

Dişiye daha yakın. Hem Lutino, Albino kuşlar çok yüksek oranda dişi olurlar. Erkek olabilmeleri annenin Babanın ino veya Anne ino iken babanın ino taşıyıcısı olması durumunda erkek gelebilir. Dİğer durumlarda hep dişi olurlar.

Dişiye daha yakın. Hem Lutino, Albino kuşlar çok yüksek oranda dişi olurlar. Erkek olabilmeleri annenin Babanın ino veya Anne ino iken babanın ino taşıyıcısı olması durumunda erkek gelebilir. Dİğer durumlarda hep dişi olurlar.
Cere soluk krem. Dişi bence.
Bence dişi ceresi soluk ve beyaza dönük.

Teşekkür ederim. Bir çok yazı okudum ama ino cinsiyet tayini anladığım kadarıyla çok çok zor. Erkek diye düşünülen kuşun ceresi kahverengi olunca dişi olduğunun, veya dişi olduğu sanılan kuşun başka bir dişinin üzerine çıkıp çiftleştiği görülünce erkek olduğunun anlaşıldığı şeklinde yazılar okudum. Oğlum değiştirmemi istemiyor, ben de artık üç - beş ay bekleyeceğim cinsiyetini tam olarak anlayabilmek için.

Bana dişi gibi geldi kafa yapısı ve ceresi dişi ağırlıklı ve büyük ihtimal dişi çıkacaktır diye tahmin ediyorum.Ötüşünü dinleyiniz buda size ipucu verecektir.Maşallah diyim çok güzel bir kuş

Bana dişi gibi geldi kafa yapısı ve ceresi dişi ağırlıklı ve büyük ihtimal dişi çıkacaktır diye tahmin ediyorum.Ötüşünü dinleyiniz buda size ipucu verecektir.Maşallah diyim çok güzel bir kuş
Teşekkür ederim. Evin salonundan dip odaya yaklaşık 7 metrelik bir koridor var, ikisini ayrı uçlara koydum (yaklaşık 14 metre) ortaya oturdum yarım saat dinledim. Biri ötüyor diğeri karşılık veriyor ama bizim haylaz erkek her sesi taklit ettiği için, lutino nasıl öterse o da aynı sesi çıkarıyor. Arada konuşmaya başlıyor, "Kürşat yapma", "Oğlum in oradan", "koşma yavrum" :D benim oğlanda biraz yaramazlık var da o yüzden. Yani o şekilde de anlayamadım ama lutino sanki biraz farklı ötüyo gibi.

Teşekkür ederim. Evin salonundan dip odaya yaklaşık 7 metrelik bir koridor var, ikisini ayrı uçlara koydum (yaklaşık 14 metre) ortaya oturdum yarım saat dinledim. Biri ötüyor diğeri karşılık veriyor ama bizim haylaz erkek her sesi taklit ettiği için, lutino nasıl öterse o da aynı sesi çıkarıyor. Arada konuşmaya başlıyor, "Kürşat yapma", "Oğlum in oradan", "koşma yavrum" :D benim oğlanda biraz yaramazlık var da o yüzden. Yani o şekilde de anlayamadım ama lutino sanki biraz farklı ötüyo gibi.
dişiler biraz yeni çıkmış civciv gibidir cıak ciak benzer sesi tonu var erkek sesi zaten sadece biraz böyle bülbül gibi anlatması zor ama netten bakabilirsin seslerine:D

dişiler biraz yeni çıkmış civciv gibidir cıak ciak benzer sesi tonu var erkek sesi zaten sadece biraz böyle bülbül gibi anlatması zor ama netten bakabilirsin seslerine:D
Erkek dişi seslerini biliyorum ama zaten lutino öyle ürkek ve korkak ki, hayatımda böyle bir muhabbet kuşu görmedim. Yaklaşıyor, ötmüyor, oyun oynamıyor, bizim maviş peşinde gezip ona şirinlik yapıyor, yem kusuyor ama lutino tam bir hödük. Bir günde elime alıştırdığım dişiler oldu ama bu başka.

Çok fazla bir tecrübem yok fakat geçen bir konuya da aynı şeyi söylemiştim. Normal türde bir yavrum olduğu zaman yavru hareketleri var yani kaçmaz korkmaz ürkmez. Normal türde dediğim çekoslavak yerli ve benzeri. Ama lutino ya da albino ne zaman olsa elimi kafese soktugum an yerden yere atar kendisini. Cinsi itibariyle diye düşünmeye başladım. Çünkü bir kuşum da 1 tane kırmızı göz çıkıyor hep. Hepte kardeşlerine nazaran daha ürkek daha saldırgan oluyor. Ve gerçekten cinsiyet konusunda hiçbir zaman emin olamayacağım bir tür. Hepsine tamam ama bu tür bir garip gerçekten. Allah sabır versin :) ama söyle bakınca dışı gibi gördüm ben

Çok fazla bir tecrübem yok fakat geçen bir konuya da aynı şeyi söylemiştim. Normal türde bir yavrum olduğu zaman yavru hareketleri var yani kaçmaz korkmaz ürkmez. Normal türde dediğim çekoslavak yerli ve benzeri. Ama lutino ya da albino ne zaman olsa elimi kafese soktugum an yerden yere atar kendisini. Cinsi itibariyle diye düşünmeye başladım. Çünkü bir kuşum da 1 tane kırmızı göz çıkıyor hep. Hepte kardeşlerine nazaran daha ürkek daha saldırgan oluyor. Ve gerçekten cinsiyet konusunda hiçbir zaman emin olamayacağım bir tür. Hepsine tamam ama bu tür bir garip gerçekten. Allah sabır versin :) ama söyle bakınca dışı gibi gördüm ben
Teşekkür ederim, bahsettiğiniz mesajınızı hatırlıyorum ancak daha önceden bir defa albino sahibi oldum, o da biraz yabaniydi ama bu kadar değil. Ben de biraz buna dayanarak dişi olduğunu düşünüyor ve ümit ediyorum. Kuş değiştirmek huyum değildir, oğlum da değiştirmemi istemiyor, iyi de anlaşıyorlar, gerçi lutino yaklaşık 3-4 aylık, bu yüzden de olabilir anlaşmaları. Sadece kafama takılan, benim maviş çok istekli, özellikle lutino için aldığım önlemleri bitirip yanyana koyduğumda üzerine çıkmaya çalışıp sürekli yem kusuyordu. Lutino dediğim gibi tam bir hödük, pek cana yakın değil, maviş beni görür görmez tellere atlayıp garip garip bana bakıyor ve ben işlerimin yoğunluğundan pek ilgilenemiyorum. Aşağı tükürsem sakal, yukarı tükürsem bıyık

Valla olan olmuş artık. Değiştirmekte istemezseniz bu şekilde alışırlar. Eğer erkelerde yanına bir dışı alırsanız artik. Umarım hayırlısı olur.