Karadeniz Pet

Lutino muhabbet kuşu cinsiyeti

Süleyman YERLİ

Onursal Üye
Arkadaşlar, oğlumun ısrarı üzerine (limon istiyorum) lutino muhabbet kuşu aldım, hatta aldığım vatandaşla tartıştım, bunun gözleri siyah, sen bilmiyor musun albino lutino kırmızı göz olur diye, en sonunda ikna oldu ama eve gelince baktım kırmızı göz. Bir hafta önce aldığımda ceresi bembeyazdı ama şu anda renk değişti. Küçük olmasına rağmen fena ısırıyor. Bu açıdan dişi diye düşünüyorum ama cere rengi kafamı karıştırdı. Araştırmalarım sonucunda da tatmin edici bir bilgiye ulaşamadım. Albino - lutino konusunda tecrübeli arkadaşlar yardım edebilir mi?
20171123_125656.jpg
20171123_125649.jpg
20171123_125533.jpg
20171123_125527.jpg

Son düzenleme:
Arkadaşlar, oğlumun ısrarı üzerine (limon istiyorum) lutino muhabbet kuşu aldım, hatta aldığım vatandaşla tartıştım, bunun gözleri siyah, sen bilmiyor musun albino lutino kırmızı göz olur diye, en sonunda ikna oldu ama eve gelince baktım kırmızı göz. Bir hafta önce aldığımda ceresi bembeyazdı ama şu anda renk değişti. Küçük olmasına rağmen fena ısırıyor. Bu açıdan dişi diye düşünüyorum ama cere rengi kafamı karıştırdı. Araştırmalarım sonucunda da tatmin edici bir bilgiye ulaşamadım. Albino - lutino konusunda tecrübeli arkadaşlar yardım edebilir mi? Ekli dosyayı görüntüle 16724 Ekli dosyayı görüntüle 16725 Ekli dosyayı görüntüle 16726 Ekli dosyayı görüntüle 16730 Ekli dosyayı görüntüle 16724 Ekli dosyayı görüntüle 16725 Ekli dosyayı görüntüle 16726 Ekli dosyayı görüntüle 16730
Bana dişi gibi geldi. Yine de biken biri söylesin.

E6633 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ben de kafa şeklinden yola çıkmaya çalıştım ama yine bilemedim Ayhan hocam. Fotoğraf yanıltıcı olabiliyor, o yüzden dişi-erkek kafa yapısı farkını tasvir etmeniz mümkün mü acaba?

lutıno genelde kırmızı gozlu sarı kuslar ıcın denılır. duble faktor lutıno ıse sarı renk ve sıyah gozlu kuslar ıcın denılır. herkeste kırmızı goz hastalıgı var fakat bu bır hastalık. bu tur kusların bagısıklıgı daha az oluyor.. kusun ceresınden anlasılacagı uzere erkk kus.

lutıno genelde kırmızı gozlu sarı kuslar ıcın denılır. duble faktor lutıno ıse sarı renk ve sıyah gozlu kuslar ıcın denılır. herkeste kırmızı goz hastalıgı var fakat bu bır hastalık. bu tur kusların bagısıklıgı daha az oluyor.. kusun ceresınden anlasılacagı uzere erkk kus.
Benim amacım lutino almak değildi. Oğlum "şu limon gibi olanı istiyorum" deyince aldım. Kırmızı göz olduğunu da eve gelince farkettim. Bağışıklığını bilemem ama genetik hata olduğunu biliyorum. Ceresi krem rengiydi, dişi diye aldım, davranışları da dişi gibi, ama rengi böyle oldu bir haftada.

Kuş erkek. Çünkü dişi olsa cere mor renge değil kahve rengine dönerdi. Kırmızı göz lutino kuşum var. Cere kahve rengi.

Kuş erkek. Çünkü dişi olsa cere mor renge değil kahve rengine dönerdi. Kırmızı göz lutino kuşum var. Cere kahve rengi.

Teşekkür ederim. Dün kuşa vilmectin damlatmak için elime alınca farkettim. Açıkçası hem bir haftada cere renginin bu kadar değişmesine hem de ilk defa bu kadar güçlü ısıran bir erkek gördüğüm için şaşırdım. Zaten kafesinde siyah gözlü olarak gördüğüm kuşun, eve gelince kırmızı göz olduğunu görünce de şaşırmıştım. Bakalım daha neler göreceğiz:)

Benim kuş a kırmızı göz lutino kızgınlığı biterken.

Ekli dosyalar

• 20171102_155015.jpg
    20171102_155015.jpg
    2.3 MB · Görüntüleme: 469
Erkek bence.

Teşekkür ederim. Dün kuşa vilmectin damlatmak için elime alınca farkettim. Açıkçası hem bir haftada cere renginin bu kadar değişmesine hem de ilk defa bu kadar güçlü ısıran bir erkek gördüğüm için şaşırdım. Zaten kafesinde siyah gözlü olarak gördüğüm kuşun, eve gelince kırmızı göz olduğunu görünce de şaşırmıştım. Bakalım daha neler göreceğiz:)
hocam sanırım erkeklerde oluyor bu kuvvetli ısırma :) dişilere özgü değil benimki de öyle ısırınca kan oturuyor ısırıdığı yere küçücük gagasından :) kızgınlık zamanı daha da çok yapıyorlar sanki bunu

Dişiler ısırır. Isıran erkek kuşum olmadı hiç.
Dişiler kafes içinde uçmaktan ziyade yürümek ve akrobasi yapıyorlar. Sesleri de Car car car. Bir kaç haftaya cinsiyetini anlarsınız diye düşünüyorum.

Avea inTouch 4 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Peki cere rengi benimkine benziyor muydu, hatırlıyor musunuz?
evet hocam ben bir yıl önce kuşumu aldığımda hafif pembelik vardı sonra sonra kreme döndü sadece kızkınlık döneminde kahveye dönüyor bu arada benim kuşum hic ısırmaz cok uysal bir dişi.

evet hocam ben bir yıl önce kuşumu aldığımda hafif pembelik vardı sonra sonra kreme döndü sadece kızkınlık döneminde kahveye dönüyor bu arada benim kuşum hic ısırmaz cok uysal bir dişi.
Dün güneş açınca gün ışığına çıkardım, burun delikleri etrafı krem, geri kalanı sütlü kahverengi idi. Belki de odadaki ışıktan bu şekilde gözüktü. Bekleyeceğim bakalım ne olacak.