Muhabbet Kuşu İyot Eksikliği

ADRIAN

Moderatör
Yönetici
Muhabbet kuşları iyot eksikliğinden kaynaklanan hastalıklara oldukça fazla yatkındır. Tiroit bezlerinin fonksiyonlarında etkili bir rol üstlenen iyot, hormon bezinin vücut üzerinde hayati işlevi düzenlemesini sağlar. Ancak eksikliği durumunda ciddi sağlık problemleri ortaya çıkabilir. Kalp ve damar hastalıkları, sinir sisteminde bozukluk, üreme ve sindirim ile birlikte vücut ısısının dengelenememesi gibi sıkıntılar mevcuttur.

Belirtileri Nelerdir?


Muhabbet kuşlarında yaygın olarak görülen bu hastalığın ilk belirtisi kuşun nefes almakta zorluk yaşamasıdır. Tiroit bezi, kuşun nefes almasını sağlayan trake hava borusuna baskı uygulamaya başlar. İyot eksikliği yüzünden tiroit tetikleyicisi olan hormonlar ise durmadan salgılama işlemi yaptığı için tiroit büyümesine bağlı bir basınç meydana gelir.

İyot eksikliği görülen kuşlarda genellikle gaganın görüntüsü sağlıksız gözükür ve kırılgan bir yapıya dönüşür. Yumurtaları da bir o kadar sağlıksız ve kırılgan olur. İyot eksikliğinin en kötü yanı tiroit bezinin kuşun nefes borusuna baskı uygulamasıyla soluk alıp vermeyi güçlendirmesidir.

İyot eksikliği olan muhabbet kuşlarında yavruların tüylerini yolma yada eşlerin tüylerini yolma gibi durumlar sıklıkla görülebilir, tek beslenen kuşlarda kendi tüylerini yolma gibi durumlarda görülebilir.

Bu o kadar tehlikeli bir durumdur ki zor nefes alan zavallı kuş tedavi edilmezse kısa süre içinde boğularak ölür. Ölümle sonuçlanan bu ciddi hadisenin, fark edilen ilk anda müdahalesi yapılmalı ve tedavisine geç kalınmadan başlanmalıdır.

Tedavisi Nelerdir?

İyot eksikliği sebebiyle ortaya çıkan hastalıkların tedavisinde erken teşhis son derece önemlidir. Kuşunuzun suyuna fazladan iyot ilave edilmesi ile tedavi süreci başlatılır. Ancak bu durum iyot zehirlenmesine de yol açabilir. Bu yüzden iyot seviyesinin profesyonel olarak ölçümlenmesi ve duruma uygun bir dozda iyot takviyesi yapılması gereklidir.

Düzenli olarak yapılacak olan iyot takviyeleri sonrasında muhabbet kuşlarının iyot eksikliğine bağlı yaşadıkları nefes alma güçlüğü sorunları da diğer hastalıklar gibi ortadan kısa süre içerisinde etkili bir şekilde kaldırılacaktır.

Tedavi süreci doğru bir şekilde izlendiğinde bir ya da iki ay kadar sonra olumlu sonuçlar alınabilir. Bu tedavide dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise iyot takviyesini ihtiyaçtan fazla olarak yapmamaktır. Çünkü fazla iyot, iyot zehirlenmesi yol açar ve bu tedbirsizlik ölümle sonuçlanabilir.

 
Son düzenleme:
Üst