Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşu Kusma Sorunu

HyportHeymia

Yeni Üye
Bir ay önce kuşum koksidyoz olmuştu. 1.5 hafta sonra toparlayıp hastalığı atlattı ama geçen haftadan beri kusma hareketi yapıp duruyor. Dışarıya yem çıkartmıyordu başlarda sadece kafasını yukarı aşağı sallayıp duruyordu. Haftada 2 kere multivitamin ve probiyotik veriyordum acaba fazla mı veriyorum vitamin zehirlenmesi falan mı var o yüzden mi kusuyor diye ilaçları kestim. 5 gündür vermiyorum. Kestikten sonra 2 gün kusmadı sonra, 3. gün tekrar kusmaya başladı. 2 gün önce yemlerin ağzına geldiğini ama dışarı çıkartmadan geri yediğini farkettim. Gaga çevresinde ise koku vs hiçbir şey yok. Bugün ise yemleri tamamen dışarı çıkartmaya başladı hafif salyalı ama yine koku yok. Onun dışında hareketli, yemini yiyor, uçuyor, dışkılarıda normal (dün biraz havuç vermiştim 1 halka şeklinde o da fazla geldi sanırım bugün dışkıları turuncu renkti onu da araştırdım fazla havuçtan dolayı oluyormuş) Kusmasının sebebi hastalık başlangıcı mı yoksa başka bir şeyden mi kaynaklı?
Kullandığım probiyotik: Probiacti-bird Multivitamin: gerwit-w tam dolu sulağa 6 damla olacak şekilde 6 saat boyunca verdim sonra temiz su ile değiştirdim suyunu.

Bugün gündüz iyiydi, sabah suyuna sirke damlattım birazda aspur koydum kafesine ama 2 saatir kusuyor. Çıkardığı yemlerin bazıları sindirilmiş bazıları sindirilmemiş. Kusmuğunda kötü bir koku yok. Çıkardığı kusmuğu da geri yiyor eğer tek bir zemine çıkardıysa ama bazen etrafa saçıyor.

Bugün sabah yumurta haşladım onunla beraber azıcık havuç verdim yanında. 1 den beri bu şekilde kusuyor. Koku yok ve etrafa saçtığı yemlerde salya yok ama videonun ilk kısmındaki bir yere doğru çıkartınca salyalı şekilde çıkartıyor. @Recai SULAMİS hocam bakar mısınız?

Triflucan bulup kullanın..

CPH1909 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bugün sabah yumurta haşladım onunla beraber azıcık havuç verdim yanında. 1 den beri bu şekilde kusuyor. Koku yok ve etrafa saçtığı yemlerde salya yok ama videonun ilk kısmındaki bir yere doğru çıkartınca salyalı şekilde çıkartıyor. @Recai SULAMİS hocam bakar mısınız?
Flucan ya da fungostatin alın. Triflucan da olur. Alınca yazın kullanımını yazarım.

Kafesten mineral blok, gaga taşı ve kalamar kemiğini çıkartayım mı?

Bugün 5 gün oldu. Kullanmaya başladığımdan beri kusmadı. Sadece dün ve bugün 2 kere kur kusması gibi yem çıkarttı ama arada sırada başını aşağı yukarı hareketi şeklinde sallıyor. Bundan sonra tedaviye nasıl devam edeyim?

Perşembe günü ilacı kestim. Cuma ve cumartesi probiyotik, pazar ve pazartesi multivitamin takviyesi yaptım. 3 saattir salyalı bir şekilde kusuyor ve salyalarda koku var. Tekrar triflucanlı su yaptım hemen ağzına 2 damla damlattım. Kafeste kendisi de içti sudan biraz ama aralıklarla kusma hareketi yapıp yem çıkartıyor. Ne yapmalıyım?

Geri