Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşu Yem Kusma ve Halsizlik

sunrise

Yeni Üye
Herkese merhaba,

10 yaşını doldurmuş bir muhabbet kuşum var. Son 1 aydır çok durgunlaştı, yaşlılıktandır diye düşünerek vitamin, prebiyotik gibi ürünleri dönem dönem suyuna karıştırarak desteklemeye çalıştım. Ama özellikle son 1 haftadır hasta olduğu çok belirginleşti. Sürekli üşüyor, kaloriferin yanından ayrılmak istemiyor ve sürekli uyuyor. Yem ve kum tüketiyor, ancak yemleri genelde akşam saatlerinde kusarak çıkartıyor. Hastalığını fark ettiğimden beri meyve ve sebze bile vermiyorum, sadece yem tüketiyor. Daldarı kafesine koydum, ancak sanırım alışık olmadığı için tüketmiyor. Kusmuğunda ekşi bir koku yok. Dışkısı biraz koyu renkli, sürekli ishal durumu yok, biraz dönemsel gibi. Göğüs kemiği belirginleştiği için korkmaya başladım, ama hava soğuduğu için veterinere götürmeye de cesaret edemedim. Deneyimli kuşseverlerin yardımını bekliyorum.

Ekli dosyalar

• image0.jpeg
    image0.jpeg
    357.5 KB · Görüntüleme: 18
  • image1.jpeg
    image1.jpeg
    528 KB · Görüntüleme: 19
Merhabalar bizimde 10 yaşında bir kuşumuz var yakında 11 olacak aynı şeyleri bizde yaşıyoruz yediği yemleri sürekli kusuyor ve halsiz bir çözüm bulabildiniz mi?

Biz 2 kere kanatlı veterinerine götürdük dışkısını falan incelediler midesinde bakteri var dediler kaç tane ilaç yazdılar kullandık hiç bir işe yaramadı yemesinde bir sorun yok çok iştahlı sürekli yem yiyor suyunu içiyor ama halsiz ve çok uyuyor eskisi gibi hiç ötmüyor konuşmuyor.

Merhaba, çok illet bir hastalıkmış. Öncelikli olarak aç kalmamasına dikkat ettim. Tedaviye ek olarak her gün düzenli olarak hassas tartıyla kilosunu kontrol ettim. Haşlanmış yumurta ve yulaf tohumu verdim, bunları kusarak çıkartamıyor. Kum tüketimi biraz artmıştı, kafesinden kumu çıkardım ve haftada bir kontrollü bir şekilde kum vermeye başladım. Benim kuşuma kursak mantarı teşhisi konmuştu, tamamen toparladı diyemem ama eskisine göre çok daha iyi kuzucuğum. Destekleyici olarak da entrobac ve gervit veriyorum.

Öncelikle geçmiş olsun, dışkısı nasıl? Kustuğu zaman ekşi bir koku oluyor mu?

Merhaba, çok illet bir hastalıkmış. Öncelikli olarak aç kalmamasına dikkat ettim. Tedaviye ek olarak her gün düzenli olarak hassas tartıyla kilosunu kontrol ettim. Haşlanmış yumurta ve yulaf tohumu verdim, bunları kusarak çıkartamıyor. Kum tüketimi biraz artmıştı, kafesinden kumu çıkardım ve haftada bir kontrollü bir şekilde kum vermeye başladım. Benim kuşuma kursak mantarı teşhisi konmuştu, tamamen toparladı diyemem ama eskisine göre çok daha iyi kuzucuğum. Destekleyici olarak da entrobac ve gervit veriyorum.

Öncelikle geçmiş olsun, dışkısı nasıl? Kustuğu zaman ekşi bir koku oluyor mu?
dışkısı normal ishali yok evet kötü bir koku var biz sirkeli zencefilli bir ilaç veriyoruz avicare markası veteriner onu önermişti yemesinde de sıkıntı yok çok iştahlı sürekli yem yer arada dediğiniz gibi haşlanmış yumurta veriyoruz ve arada entrobac prebiyotik ve gervit w vitamin veriyoruz ama bizimkine kursak mantarı denilmedi 2 farklı veterine götürdük ikiside midesinde bakteri var dedi

Ekşi koku varsa kursak mantarı olabilir, kursağında şişlik gözlemliyor musunuz? Gagasını açıp esneme hareketi yapıyor mu?

Entrobac ve gerviti haftada birer kez ayrı günlerde veriyorum. Kuşu gözlemleyerek hastalık döneminde art arda olmayacak şekilde dozunu arttırdığım dönemler de oluyor.

Ekşi koku varsa kursak mantarı olabilir, kursağında şişlik gözlemliyor musunuz? Gagasını açıp esneme hareketi yapıyor mu?

Entrobac ve gerviti haftada birer kez ayrı günlerde veriyorum. Kuşu gözlemleyerek hastalık döneminde art arda olmayacak şekilde dozunu arttırdığım dönemler de oluyor.
Şişlik yok esneme hareketini önceden yapıyordu da artık yapmıyor şimdi sadece kusuyor önceden kusarken agzı da köpürüyordu ama artık sadece kusuyor ve bazen ağzından yem atıyor sürekli uyuyor ve çok halsiz hiç ötmüyor konuşmuyor önceden çok hareketliydi.

Sindirimle ilgili bir problemi olabilir, kum tüketiyor mu? Dışkısında sindirilmemiş yem oluyor mu?

Sindirimle ilgili bir problemi olabilir, kum tüketiyor mu? Dışkısında sindirilmemiş yem oluyor mu?
Dışkısı normal önceden sindirilmemiş yem oluyordu ama o çok şükür düzeldi kumu bir süredir vermiyorum belki onun zararı olabilir diye düşündüm o yüzden vermiyorum gritli yem veriyordum. Belkide yaşlılıktandır nerdeyse 11 yaşına girecek

Kumu komple kesmeyin, sindirimine yardımcı oluyor. Fazla tüketiyorsa haftada bir verirseniz yeterli olur. Kuşumun yıllar önceki bir hastalığı sizin belirttiğiniz semptomlara sahipti ve sebebi kum tüketmeyi bilmemesiydi. Kum verip biraz gözlemleyin, semptomlar devam edecek mi haber verirsiniz ☺️ Eğer semptomlar devam ederse kursak mantarı olabilir.

Kumu komple kesmeyin, sindirimine yardımcı oluyor. Fazla tüketiyorsa haftada bir verirseniz yeterli olur. Kuşumun yıllar önceki bir hastalığı sizin belirttiğiniz semptomlara sahipti ve sebebi kum tüketmeyi bilmemesiydi. Kum verip biraz gözlemleyin, semptomlar devam edecek mi haber verirsiniz ☺️ Eğer semptomlar devam ederse kursak mantarı olabilir.
Öyle yapayım o zaman teşekkür ederim yazarım tekrar 😊

Merhabalar kuşumuz çok zayıfladı şuan çok halsiz sürekli uyuyor iştahı yerinde yemini falan yiyor ama çok zayıf yedikleri hiç yaramıyor bir öneriniz var mı acaba? Ayakta bile zor duruyor

Merhaba, yem yediğine emin misiniz? Bazen hasta kuşlar yemi kırıp içini de yemliğin içine bırakabiliyorlar. Bunu kontrol edebilir misiniz? Eğer böyle bir durum varsa muhtemelen sindirim problemi olabilir. Ek olarak dışkısı nasıl, fotoğraf çekip atabilir misiniz? Normalden farklı herhangi bir belirti var mı, kusma, ishal, hapşırma gibi

Merhaba, yem yediğine emin misiniz? Bazen hasta kuşlar yemi kırıp içini de yemliğin içine bırakabiliyorlar. Bunu kontrol edebilir misiniz? Eğer böyle bir durum varsa muhtemelen sindirim problemi olabilir. Ek olarak dışkısı nasıl, fotoğraf çekip atabilir misiniz? Normalden farklı herhangi bir belirti var mı, kusma, ishal, hapşırma gibi
Evet şimdi kontrol ettim de yemi kırıp kırıp atmış ne yapabilirim mamada veriyoruz onu yiyor kusması ishali hapşırması yok

Kursak mantarı olabilir, ama tam bilemedim. Yeni bir konu açın isterseniz, deneyimli kuşseverler yorum yaparlar. Çok geçmiş olsun 🙏

Merhaba cok gecmis olsun oncelikle. Benim de 6,5 yasinda kusum kusmasi var ishali yok halsiz devamli uyuyor. Kusmasi seffaf renkte ve eksi kokulu. Ayni hastalik olabilir mi veya bir salgin mi mevsimsel mi bilemedim. Ilac kullanmiyoruz biz simdilik. Sizin kullandiginiz ilaclar ise yaradi mi veterinere giturebildiniz mi

Kuşumuzun durumu hiç iyi değil çok zayıfladı yedikleri yaramıyor yulaf veriyoruz darı veriyoruz kilo alması için başka ne yapabiliriz? Havalar çok soğuk veterinerede götüremiyoruz

Merhaba cok gecmis olsun oncelikle. Benim de 6,5 yasinda kusum kusmasi var ishali yok halsiz devamli uyuyor. Kusmasi seffaf renkte ve eksi kokulu. Ayni hastalik olabilir mi veya bir salgin mi mevsimsel mi bilemedim. Ilac kullanmiyoruz biz simdilik. Sizin kullandiginiz ilaclar ise yaradi mi veterinere giturebildiniz mi
Merhaba, çok geçmiş olsun 😞 veterinere de götürdüm ancak bu hastalık çok uzun süreli tedavi istiyor anladığım kadarıyla, sürekli olarak tekrarlıyor. Kalıcı bir çözüm de bulamadım, karaciğeri de etkilenmeye başladığı için ilaç tedavisi uygulamak istemiyorum bir süre. Zeolit veriyorum doğal bir mineral, mantar için faydalı olduğu belirtilmiş. Enfeksiyon önlemek için de 2-3 günde bir sarımsaklı su veriyorum. Bunlara paralel olarak da entrobac ve gerwit kullanıyorum. Eskiye göre daha iyi ama hala kalıcı çözüm bulamadım. Biraz bu şekilde ilerleyip gözlemleyeceğim, ardından tekrar veteriner ilaçlarına dönmeyi değerlendirebilirim.

Geri