Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşum Hasta

Arkadaşlar merhaba sırf bu soruyu sormak için hesap açtım umarım yardımcı olan biri çıkar.
Durum şu; yaklaşık 1,5 yıl önce bir erkek muhabbet kuşu aldım, gayet hareketli ve konuşkan bir kuş. Geçen hafta da arkadaşlık etsin diye bir erkek daha aldım ama yeni gelenden çok korktu. Bu sabaha kadar yavaş yavaş alışıyor gibiydi ama bu sabah o hareketli mutlu kuş gitti başka bir kuş geldi sanki sürekli tüyleri kabarık ve hiç konuşmuyor. Yem yiyip tekrar uyuklamaya başlıyor. Yeni aldığım kuşta herhangi bir sıkıntı hastalık yok normal bir kuş. Lütfen yardım edin kuşuma bir şey olursa gerçekten çok üzülürüm.

Diğer kuşu önlem olsun diye ilk birkaç gün ayrı kafeste tuttum. Zaten önceki kuşumu da ordan almıştım bir maraz gözlemlemediğim için aynı kafese koydum çok uzatmadan. Bir de Az evvel aşırı büyük jelimsi bir kaka yaptı iyice korktum. Normal kakasının 7 8 katı diyebilirim. Sonra hareketlenir gibi oldu ama tekrar durgunlaştı. Daha önce de dediğim gibi yeme içmesinde sıkıntı yok. Vitaminini meyvesini de düzenli olarak veriyorum.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2019-03-24 at 19.05.06 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2019-03-24 at 19.05.06 (1).jpeg
    96.6 KB · Görüntüleme: 22
  • WhatsApp Image 2019-03-24 at 19.05.06.jpeg
    WhatsApp Image 2019-03-24 at 19.05.06.jpeg
    84.9 KB · Görüntüleme: 28
Demin yazmayı unutmuşum ilk fotodaki arkadaş yaklaşık 2 yaşında 1,5 yıldır da birlikteyiz. Diğeri ise yeni aldığım daha 5 6 aylık.
Dışkısı da bu şekilde ama koltuğa 15 dakika aralıklarla yaptı bu kadar sulu değildi ama daha büyüktü. Üst çaprazında normal boyutta dışkı var ne kadar büyük olduğunu görmeniz açısından fikir verebilir.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2019-03-24 at 20.10.04.jpeg
    WhatsApp Image 2019-03-24 at 20.10.04.jpeg
    69.9 KB · Görüntüleme: 25
Nefes alıp verirken kuyrukta atma var mı veya kusma var mı gözlemleyin. Dışkısı sürekli böyle olursa akla hastalık ihtimali gelebilir.

Nefes alıp verirken kuyrukta atma var mı veya kusma var mı gözlemleyin. Dışkısı sürekli böyle olursa akla hastalık ihtimali gelebilir.
Kusma yok, kuyrukta atma dediğiniz kuyruk kısmında dışkının yapışıp kalmasıysa evet oluyor. Sabahtan beri uyuklama hali ve tüylerini kabartma var ama dışkısı akşamüzeri resimdeki gibi oldu.

Yapışma değil kuyruğun aşağı yukarı hareket etmesini kastediyorum.

Gözlemlememeniz iyi. Kontrole devam edin belki sebebi korkudur fakat durumun bir iki güne geçmesi lazım. Geçmiyorsa sıkıntı var olabilir.

Geri