Karadeniz Pet

Muhabbet kuşları veterinerde kalp krizinden ölüyormu?

yunus emre44

Yeni Üye
Arkadaşlar bu gün kuşum galiba bir yere çarpmış kanamıştı veterinere götürdük bana kuşunuzu kalp krizinden heyecandan kaybedebilirsiniz dedi cidden böyle bir şey varmı? Veteriner götürmeye korktum kuşu neyseki veterinerden sonra iyi durumu. Eline alıncamı kalp krizi geçirme riski oluyor kuşların?

Arkadaşlar bu gün kuşum galiba bir yere çarpmış kanamıştı veterinere götürdük bana kuşunuzu kalp krizinden heyecandan kaybedebilirsiniz dedi cidden böyle bir şey varmı? Veteriner götürmeye korktum kuşu neyseki veterinerden sonra iyi durumu. Eline alıncamı kalp krizi geçirme riski oluyor kuşların?
Teknik olarak bu olabilir , Kanatlı dostlarımız her yerine dokunulmasına alışkın değiller özellikle sert bir şekilde ve yabancı elinde.
İzmir'de Öz-Vete gitmiştim mesela onlar hipnoz ederek temas sağlıyordu haliyle ne kuş nede ben streslenmiştim.

Kardeşim bu konularda veterinerlere pek güven olmuyor. Deneyimli üreticiler veya kuşçular daha bilgili oluyor. Tabii ki de bir kuşu sizinle kıyasladığımızda olaylara farklı tepkiler verebilir. Kuşu eline alınca kalp krizi geçirmez bu hayvanlar doğada birbirleriyle ölesiye kavga edebiliyor siz elinize aldınız diye kalp krizi geçirmez. Yalnız kuşlarımız sakat veya hasta olduğunda istirahat etmeleri için onları rahatsız etmememiz gerekiyor.

Kardeşim bu konularda veterinerlere pek güven olmuyor. Deneyimli üreticiler veya kuşçular daha bilgili oluyor. Tabii ki de bir kuşu sizinle kıyasladığımızda olaylara farklı tepkiler verebilir. Kuşu eline alınca kalp krizi geçirmez bu hayvanlar doğada birbirleriyle ölesiye kavga edebiliyor siz elinize aldınız diye kalp krizi geçirmez. Yalnız kuşlarımız sakat veya hasta olduğunda istirahat etmeleri için onları rahatsız etmememiz gerekiyor.
Insanin insana yaptığı işkence ile kriz geçirip ölen insanlar dahi olmuştur. Alışkın olmayan bir hayvan için fiziki temas işkenceden farksızdır özellikle elle iyice temas etmeler ile bu işkence stresi katlanır teoride olabilecek bir şey bu. Ama dediğim gibi teoride , yani her kuşta her hayvanda bu olur denemez

muhabbet kusunu tutmayi bile bilmiyor bi cogu oyun hamuru gibi oynuyorlar kusla. kus zaten hasta caniyla ugrasiyor evden disari cikariyorsun daha once duymadigi sesler gorseller bi strese giriyor sonra vet. eline aliyo oyun hamuru gibi oynuyo 2. stres. kalpleri zaten normalde hizli atiyor bide orada korku stresle birlikte bazen yenik dusebiliyorlar.

ben 1 kere veterinere gittim kusumu kaybettim daha gitmedim 2 yildir ölen kusum yok cok sukur Allah ellerine dusurmesin.

Geri