Karadeniz Pet

Muhabbet kuşlarım nezle mi

natusinfirmum

Yeni Üye
Merhaba birden fazla muhabbet kuşuna sahibim. Birkaç gündür kuşlarımda aralıklı olarak (hepsinde denk geldim) aksırdığını/hapşırdığını görmeye başladım. Gözlerinde herhangi bir akıntı görmedim ama bir tane muhabbet kuşumun hapşurmasından sonra burnunda hafif bir ıslaklık gözüme çarptı. Kuşlarım nezle olmuş olabilir mi? Eğer nezle olduysa nasıl tedavi edebilirim? Şu an bir veterinere gitme imkanım maalesef ki yok. Nezle ile solunum yolu bakterisi vb nasıl ayırt edilebilir? Hapşurma işin ileri seviyesi mi? Bir de bu gibi durumlarda antibiyotik kullanımından bahsedilmiş eğer kuşlarımda ciddi bir hastalık durumu varsa antibiyotik yerine ne verebilirim bunun bir karşılığı var mıdır? Karşılığı yoksa antibiyotik olarak hangi markaların hangi ürünlerini kullanıyorsunuz? Nereden temin edebilirim?

Kekik çayı yapabilirsiniz. Doğal antibiyotiktir. Bu tarz durumlarda iyi gelir, sağlıklı kuşunuza da verebilirsiniz.
Kekik çayı tarifi:
Cezveye bir çay kaşığı kekik ile bir bardak suyu ekleyin ve kaynatın. Sonrasında soğumaya bırakın. Soğuyunca iki yemek kaşığı kekikli suyu suluğa ekleyin, üzerine temiz su doldurun. Yoğunluğuna göre yarısı temiz su yarısı kekikli su da yapabilirsiniz. O kadarı çok önemli değil, yeterki çok fazla yoğun kekik yada çok fazla sırf su gibi olmasın.
Tabi sulukta kekik taneleri olmayacak sadece sıvı olacak.
Bunun yanında kuşu cereyanda bırakmayın ve vitamin ve probiyotiğini ihmal etmeyiniz.

Kekik çayı yapabilirsiniz. Doğal antibiyotiktir. Bu tarz durumlarda iyi gelir, sağlıklı kuşunuza da verebilirsiniz.
Kekik çayı tarifi:
Cezveye bir çay kaşığı kekik ile bir bardak suyu ekleyin ve kaynatın. Sonrasında soğumaya bırakın. Soğuyunca iki yemek kaşığı kekikli suyu suluğa ekleyin, üzerine temiz su doldurun. Yoğunluğuna göre yarısı temiz su yarısı kekikli su da yapabilirsiniz. O kadarı çok önemli değil, yeterki çok fazla yoğun kekik yada çok fazla sırf su gibi olmasın.
Bunun yanında kuşu cereyanda bırakmayın ve vitamin ve probiyotiğini ihmal etmeyiniz.
Hocam kekik çayının en fazla ne kadar sulukta durması lazım

Kekik çayı tarifi:
Teşekkür ederim bugün kekik çayı vereceğim hepsine 💞 (daha önceki yazıma da cevap vermiştiniz onun için de ayrıca teşekkür ederim) umarım iyi gelir gerçekten endişeliyim bir kuşumu kaybettikten sonra paronayak oldum

Teşekkür ederim bugün kekik çayı vereceğim hepsine 💞 (daha önceki yazıma da cevap vermiştiniz onun için de ayrıca teşekkür ederim) umarım iyi gelir gerçekten endişeliyim bir kuşumu kaybettikten sonra paronayak oldum
Rica ederim :)
Umarım faydası olur, gönlünüzü ferah tutun 🌸
iyi forumlar ✨

Geri