Karadeniz Pet

Muhabbet kuşlarım birbirine alışırmı

Mert takav

Yeni Üye
1.5 ay önce 8 aylık muhabbet kuşu almıştım. 4 gün öncede 4 aylık erkek muhabbet kuşu aldım. Erkek muhabbet kuşu geldiginde ayrı kafeslerde yan yana tuttum. Şu an kafesleri birleştirdim ama devamlı kavga ediyorlar daha sonra birbirlerine alışırlarmı acaba?

erkek çok küçük dişiyse onu parçalar

Dişinin uzunca bir süre sahiplendiği kafeste ve ortamda eş tutması zor(hatta imkansıza yakın) oluyor. İllaki alışsınlar diyorsanız; farklı bir oda, farklı bir kafes deneyin. Yani dişi kuş kendini yeni bir ortamda hissetsin. Erkek baskınlık kurabilirse ne âlâ, kuramazsa çok çok baskın bir erkek bulmanız lazım.

Dişinin uzunca bir süre sahiplendiği kafeste ve ortamda eş tutması zor(hatta imkansıza yakın) oluyor. İllaki alışsınlar diyorsanız; farklı bir oda, farklı bir kafes deneyin. Yani dişi kuş kendini yeni bir ortamda hissetsin. Erkek baskınlık kurabilirse ne âlâ, kuramazsa çok çok baskın bir erkek bulmanız lazım.
Dişiyi erkeğin kafesine koydum. Aslında benim eş tutsunlar diye bir derdim yok çiftleşmeselerde olur kavga etmeseler yeter böyle bir şey mümkünmü?

Dişiyi erkeğin kafesine koydum. Aslında benim eş tutsunlar diye bir derdim yok çiftleşmeselerde olur kavga etmeseler yeter böyle bir şey mümkünmü?
Yuvalık takmayın. Tek tünek değil çift tünek, çift suluk, mümkünse iki yemlik...tercih edin.
Dişi saldırgan tutum izlemezse, kavga vs.olmazsa, zaten bir süre sonra kendiliğinden eş olurlar.
(Havuç gibi kızıştırıcı şeylerden uzak tutun kuşları.)

Ben kendi kuşum 6-7 aylıkken yanına 3-4 aylık bir erkek kuş almıştım. Birbirlerinden hayatta ayrılmazlar öyle eş tutma imkansız diye bir durum yok. 4 gün ayırmak yetersiz kuşlar en az 2 hafta en fazla 1 ay ayrı kalacaklar. Ardından dişi kuşu erkeğin kafesine koyacaksın zaten dişi kuş doğası gereği baskın olduğundan erkek kuş kendi sahiplendiği kafesinde dahi zar zor baskınlık kurar. Birbirlerini görebilsin ve duyabilsinler çok uzak ya da çok yakın olmasınlar. Aynı anda salmayın. 2 hafta sonra aynı kafese alın eğer kavga ediyorlarsa 2 hafta daha yani toplam da 1 ay ayrı tutun eğer hala kavga ediyorlarsa daha eş tutmazlar. Ben yeni aldığım erkek kuşumu ayırmadan koymuştum kendisini asla ezdirmez dişi kuşa. Bu yüzden bu işler şans oluyorsa oluyor, olmuyorsa olmuyor.

Geri