Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşlarım Mutsuz

hilalbilge

Yeni Üye
Bir dişi bir erkek kuşum var. İkisi iyi anlaşıyorlar diye düşünüyorum birbirlerini öpüyorlar ve kaşıyorlar. Hasta değiller. Kaliteli yem ve tahta tünek kullanıyorum kafesi sürekli temizliyorum sebze veriyorum. Çok iyi bakmaya çalışıyorum. Daha önce tek kuş besledim ve onunla kıyasladığımda bu kuşlar hareketsiz tünekte duruyor ötmüyor oyuncaklarıyla benimle veya birbirleriyle oynamıyor mutsuz olduklarını düşünüyorum. Sanırım çift oldukları için elime alışmadılar o yüzden dokunup ilgilenemiyorum. Onlar için ne yapabilirim veya mutsuz olma sebepleri ne olabilir. Depremden dolayı kafesten çıkaramıyorum bu yüzden mutsuz olabilirler mi?

sabah çığlık atmaları dışında hiç ses çıkarmıyorlar.

Dışkıları nasıl? Ne zamandır sessizler, depremden öncede sessizlikleri var mıydı? Ne kadar süredir beraberler? Tüydeler mi? Biraz daha rutinlerinden bahseder misiniz rica etsem
Dışkıları normal. Eve yaklaşık 2 ay önce geldiler geldiklerinden beri sessizler. Elime alışmadılar ama benden korkmuyorlar. Oyuncaklarıyla hiç ilgilenmediler. Tüm gün(yem yemeleri hariç) tünekte duruyorlar diğer tüneğe bile geçmiyorlar. Tüyde değiller. Gayet iyi yiyorlar ve gayet sağlıklı görünüyorlar. Hiçbir sorun yok gibi duruyor ve iyi bakıyorum. Neden hiç ötmüyorlar(sadece sabahları bağırır gibi ses çıkartıyorlar ama normal ötmüyorlar) anlamış değilim. Daha önce de birkaç kere kuş baktım ve benim için ilginç bir durum bu kadar sessiz olmaları. Bu arada size yazarken daha önce konuyla ilişkilendirmediğim önemli bir şeyi fark ettim. Kuşlarımdan birinin bir ayağı yok onu özellikle bu yüzden sahiplenmiştim nasıl olduğunu bilmiyorum travmatize edici bir durum olabilir ama diğer kuş da çok sessiz. İlgisiz donuk halsiz kuşlar değiller keyifle yem yiyorlar ve mesela sesimi ilgiyle dinliyorlar. Ama asla ötmüyorlar ve gerekmedikçe oldukları yerden kımıldamıyorlar. Bu ötmeme durumu normal bir şey mi? Teşekkür ederim.

Fotoğraflarını da ekledim.

Ekli dosyalar

• EB76E27C-0BBF-4728-BE03-6C51931EDD6A.jpeg
    EB76E27C-0BBF-4728-BE03-6C51931EDD6A.jpeg
    93.9 KB · Görüntüleme: 16
  • 700EC898-4380-4615-AAC1-E21FD74BF401.jpeg
    700EC898-4380-4615-AAC1-E21FD74BF401.jpeg
    86 KB · Görüntüleme: 16
Mavili kuşun ayağı yok sanırsam, oldukça da kabarık duruyor. Ve kuyruk tüyleri de eksik. Kuş birden fazla şey yaşamış gibi görünüyor. Eğer bir hastalığı yoksa anlattıklarınız psikolojik sebepli şeyler. Sürekli ilgi gösterilmesi gerek. Kafes dışına salıp tek tek ilgi gösterilse fena olmaz. Ya da kafes içinde elden yem yedirin, size daha çok alışırlar.
Geldikleri yerde fazla travma geçirdilerse bu şekilde olmaları normal ama altını çizini fiziksel bir hastalık da onları dinginleştiriyor olabilir.

Geri