Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşlarında E-COLİ ve TEDAVİSİ

Recai SULAMİS

Moderatör
Yönetici
Muhabbet Kuşlarında E-COLİ ve TEDAVİSİ

Hastalığın Tanımı;

E-coli(Escherichia coli) ya da bir diğer adıyla koli basili. E. coli Enterobacteriaceae familyasına bağlı gram negatif bakterilerdir
E coli çubuk şeklinde olup, boyutları 1-2 µm uzunluğunda ve 0.1-0.5 µm çapındadır. Bakteriyel bir hastalıktır.
Muhabbet kuşları ve doğadaki diğer canlıların bağırsak florasında belli bir miktarda bulunur, vücut için gereklidir ancak vücutta e coli bakterisi arttığı zaman hastalığa dönüşür. Hastalığın bulaşmasının en büyük nedeni ise hijyensizlik. Temizliğin düzenli bir şekilde yapılması gerekir. Stres te hastalığın nedenleri arasında.

E coli dışkıda ve su da aylarca yaşayabiliyor. Bundan dolayı e coli olan bir kuşun hergün kafesinin de temizlenmesi gerekiyor diye düşünüyorum, hayvan dışkısı ile temas ederse eğer hastalık tekrar edecektir. Hastalık erken farkedilmezse hayvan kısa sürede ölebilir, bundan dolayı erken teşhis önemlidir. E coli de ampisilin ve amoksisilinin direnç oranı %72 olduğu belirtilmiştir . Bu da demek oluyor ki ampisilin ve amoksisilin etken maddeli ilaçların kısa sürede direnç geliştirebileceği yönünde. E coli de en az dirence sahip olan etken madde ise siprofloksasin dir. En etkili etken maddelerden birisidir.

Hastalığın Belirtileri;

▪Zayıflama

▪Kabarık durma

▪Ayak ve kanat tutulması(her E-coli olan kuşta tutulma görülmeyebiliyor, bununla birlikte de salmonellada da ayak ve kanat tutulması görülüyor. )

▪E coli olan kuş genellikle çok su içer (çok su içme e coli yanı sıra yine bakteriyel bir hastalık olan salmonella da görülüyor. İç mantar da da görülebiliyor, karıştırmamak gerek)

▪Kusma

▪Dışkı da yem

"Hastalığın kesin tanısı dışkının mikroskobik analazi ile yapılabilir."

➡ TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Tedavide birçok etken madde kullanılıyor. Bunlar,florokinolonlar(enrofloksasin, siprofloksasin, norfloksasin..), colistin, trimethoprim, kloramfenikol, amoksisilin gibi..
En çok kullanılan ilaçlar;

▪Baytril, enrocure, caremycin, nifuramycin, salmomix, cipro. Bunlar benim, en çok kullanıldığını gördüğüm ilaçlar. Bunların yanı sıra bir çok ilaç daha kullanılıyor. Bunlardan bazıları;

▪Colimix, salmo tyson, adeno extra Mix, pantrim wsp, 4 in 1 Mix gibi...

İlaç kullanımı sırasında kafeste Kuş Kumu, Gaga taşı, kalamar kemiği, Mineral blok varsa kaldırılmalı, sadece ilaçlı su ve yem kalmalıdır. Tedavi sonrasında 2 ya da 3 gün probiyotik ve multivitamin takviyesi yapılmalıdır.

Muhabbet kuşlarında E-COLİ ve TEDAVİSİ

E-coli ya da bir diğer adıyla koli basili. Bakteriyel bir hastalıktır. Gram negatif bir bakteri dir.
Muhabbet kuşlarının bağırsak florasında belli bir miktarda bulunur, vücut için gereklidir ancak vücutta e coli bakterisi arttığı zaman hastalığa dönüşür. Hastalığın bulaşmasının en büyük nedeni ise hijyensizlik. Temizliğin düzenli bir şekilde yapılması gerekir.

E coli dışkıda ve su da aylarca yaşayabiliyor. Bundan dolayı e coli olan bir kuşun hergün kafesinin de temizlenmesi gerekiyor diye düşünüyorum, hayvan dışkısı ile temas ederse eğer hastalık tekrar edecektir. E coli de ampisilin ve amoksisilinin direnç oranı %72 olduğu belirtilmiştir . Bu da demek oluyor ki ampisilin ve amoksisilin etken maddeli ilaçların kısa sürede direnç geliştirebileceği yönünde. E coli de en az dirence sahip olan etken madde ise siprofloksasin dir,En etkili etken maddelerden biridir.
Belirtiler;

▪Zayıflama
▪Kabarık durma
▪Ayak ve kanat tutulması(her E-coli olan kuşta tutulma görülmeyebiliyor, bununla birlikte de salmonellada da ayak ve kanat tutulması görülüyor. )
▪E coli olan kuş genellikle çok su içer (çok su içme e coli yanı sıra yine bakteriyel bir hastalık olan salmonella da görülüyor. İç mantar da da görülebiliyor, karıştırmamak gerek)
▪Kusma
▪Dışkı da yem

TEDAVİ
Tedavi de birçok ilaç kullanılıyor. En çok kullanılan ilaçlar bunlar;

▪Baytril, enrocure, caremycin, nifuramycin, salmomix, cipro. Bunlar benim, en çok kullanıldığını gördüğüm ilaçlar. Bunların yanı sıra bir çok ilaç daha kullanılıyor. Bunlardan bazıları;
İlaç kullanımı sırasında kafeste Kuş Kumu, Gaga taşı, kalamar kemiği, Mineral blok varsa kaldırılmalı, sadece ilaçlı su ve yem kalmalıdır. Tedavi sonrasında 2 ya da 3 gün probiyotik ve multivitamin takviyesi yapılmalıdır.
Teşekkürler hocam:)

E-coli ya da bir diğer adıyla koli basili. Bakteriyel bir hastalıktır. Gram negatif bir bakteri dir.
Muhabbet kuşlarının bağırsak florasında belli bir miktarda bulunur, vücut için gereklidir ancak vücutta e coli bakterisi arttığı zaman hastalığa dönüşür. Hastalığın bulaşmasının en büyük nedeni ise hijyensizlik. Temizliğin düzenli bir şekilde yapılması gerekir.

E coli dışkıda ve su da aylarca yaşayabiliyor. Bundan dolayı e coli olan bir kuşun hergün kafesinin de temizlenmesi gerekiyor diye düşünüyorum, hayvan dışkısı ile temas ederse eğer hastalık tekrar edecektir. E coli de ampisilin ve amoksisilinin direnç oranı %72 olduğu belirtilmiştir . Bu da demek oluyor ki ampisilin ve amoksisilin etken maddeli ilaçların kısa sürede direnç geliştirebileceği yönünde. E coli de en az dirence sahip olan etken madde ise siprofloksasin dir,En etkili etken maddelerden biridir.
Belirtiler;

▪Zayıflama
▪Kabarık durma
▪Kusma
▪Dışkı da yem

TEDAVİ

Zihnimizi açtın:)

Belirtiler;

▪Zayıflama
▪Kabarık durma
▪Kusma
▪Dışkı da yem

TEDAVİ

Bilgiler için teşekkürler , profilde yanlış değilse 19 yaşında olduğun yazıyor bu kadar bilgiyi nasıl biliyorsun gerçekten tebrikler. Çoğu kişi gibi kulaktan dolma hastalık bilgisi ve ilaç yazmıyorsun. Hangi etken madde nin neye ve nasıl iyi geleceğini biliyorsun. Profesyonel hobicilik mi kişisel merak mı artık bilmiyorum ama takdir edilir

Bilgiler için teşekkürler , profilde yanlış değilse 19 yaşında olduğun yazıyor bu kadar bilgiyi nasıl biliyorsun gerçekten tebrikler. Çoğu kişi gibi kulaktan dolma hastalık bilgisi ve ilaç yazmıyorsun. Hangi etken madde nin neye ve nasıl iyi geleceğini biliyorsun. Profesyonel hobicilik mi kişisel merak mı artık bilmiyorum ama takdir edilir
Kuş üreticisi recai dostum:)

Faydali konu ancak şunu belirtmek istiyorum , bakteriyel hastalıkların kesin tespiti için kültür yapılıp bakterinin türü tespit edilip antibiyotik duyarlılık testinden geçmesi gerekmekte. Elimde bir kuşta çıkan e coliye ait antibiyogram örneği var , 1. Sırada burada olmayan bir ilaç var mesela. Başka bir kuştada enrofloksasin(baytril) etken maddesine karşı duyarsız e coli çıkabiliyor . Bu yüzden tavsiyem ilaç deneme tahtasına dönüşmeden kuş duyarlılık ve kültür testlerinin yapılması olur.

Faydali konu ancak şunu belirtmek istiyorum , bakteriyel hastalıkların kesin tespiti için kültür yapılıp bakterinin türü tespit edilip antibiyotik duyarlılık testinden geçmesi gerekmekte. Elimde bir kuşta çıkan e coliye ait antibiyogram örneği var , 1. Sırada burada olmayan bir ilaç var mesela. Başka bir kuştada enrofloksasin(baytril) etken maddesine karşı duyarsız e coli çıkabiliyor . Bu yüzden tavsiyem ilaç deneme tahtasına dönüşmeden kuş duyarlılık ve kültür testlerinin yapılması olur.
Kesin teşhis için evet, tahlillerin yapılması şart elbette. Bazı durumlarda kuş sahipleri misal olarak kuşta koksidiyoz var kuşlarında bir hastalık çıktığında, hastalığın ne olduğunu bilmeden baytril veriyorlar, vede kuşun bünyesi ilaca bağışıklık kazanabiliyor. Ya da bir ilaç sürekli kullanıldığında o ilaca karşı da bağışıklık kazanılabiliyor.

Teşekkür ederim. Hobi olarak evimde birkaç takım ile üretim yapıyorum, bu tür konulara ilgim olduğundan vaktim oldukça araştırma yapıyorum. Yardımcı olabiliyorsam ne mutlu bana..

Ülkemizde kaç tane kuştan anlayan veteriner var ki , gönül rahatlığıyla insanlar götürebilsin. Forumdan bir çok kişinin belirttiği bi veterinerin verdiği ilacı başka bi veteriner götürdüğü zaman gereksiz buluyo. Genelleme yapmıyayım ama çoğu tahlil bile yapmayıp kafasına göre tedavi uyguluyor. Güzel bi ücretide cebe indiriyor. Çoğu ilçe de veteriner bile yok . Durum böyleyken tecrübesini paylaşan birine ahkam kesmek yersiz. Veterinere götürmeyin diye bir bilgide yok. @Recai nin yardımıyla forumdaki bir çok kişinin kuşu iyileşti. İlla ki tahsille olmuyor.

ben ayhan otçuoğlu'nun da kullandığı enrocure %10 aldım. baytril'le aynı etken maddeye sahip , etken madde oranı 4 kat fazla ve yerli olduğu için ucuz. dozajı da %2.5 baytril'in 1/4 ü kadar olacak

ben ayhan otçuoğlu'nun da kullandığı enrocure %10 aldım. baytril'le aynı etken maddeye sahip , etken madde oranı 4 kat fazla ve yerli olduğu için ucuz. dozajı da %2.5 baytril'in 1/4 ü kadar olacak
Ağızdan insülin enjektöru ile 1 damla yeterli tabi %10luk encocure için diyorum.

Ağızdan insülin enjektöru ile 1 damla yeterli tabi %10luk encocure için diyorum.
siz tecrübelisiniz o nedenle soruyorum; %2.5 olanı 100 ml suluğa 8-10 damla ekleyin diyorlar, %10'luk yaklaşık 3 damla olur. bu durumda %10 luk ağızdan bir damla çok ağır gelmez mi?

Geri