Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşu Biti

Mertmavi

Yeni Üye
Arkadaşlar 2 hafta önce 4 aylık muhabbet kuşu sahiplendim. 3 gündür davranışlarından ötürü sürekli kendini kaşıması beni bit olabileceği şüphesine düşürdü. Ama kafeste kendini kaşıyor odamda salınıkken kaşınmıyor pek. Dün kuşumu kafesten çıkardım parmağıma aldım kuşum elimden omzuma kadar geziniyor uçuyordu. Bir gariplik varki elimde sivrisinek ısırığına benzer kabarıklar vardı. Bit şüphesine düştüm iyice huylandım. Bugün ilk iş avispray aldım kuşumda bit olup olmadığına kesin kanaat vardıktan sonra sprayi uygulayacağım kafesi kaynar su ile yıkayıp sprayliyicem. Başka bi yerde okuduğum şeye göre muhabbet kuşu biti insana asla geçmezmiş, insan biti piresi kadar güçlü olmazmış ama insan piresi hayvanı mundar eder imiş. Sorum şu ki bu muhabbet kuşu biti insana geçer mi ? Kuşumda bit olduğuna dair kesin kanaata nasıl varabilirim gözlerim bozuk olduğundan yakını çok göremiyorum kuşun tüylerinin arasında bit varsa bile zor farkedeceğim yardım bekliyorum. Kolumda olan ısırıkları fotoğraf olarak yükledim bit ısırığımı emin olamadım kuşuma bir şey olmasından korkuyorum bit istilasına uğramasından.
IMG-20171003-WA0001.jpg
IMG-20171003-WA0000.jpg

Sprey kullanmanızı tavsiye etmem. Burnuna, gözüne ve ağzına kaçırmadan sıkma ihtimali yok denecek kadar az ve bu durum kuşu son derece rahatsız edecektir. Şimdilik kuşu bol sirkeli su sıkarak temizleyebilirsiniz. Yarın veterinerden avimec veya vilmectin alıp ensesine bir damla olacak şekilde haftada bir defa, üç hafta boyunca kullanın.

Sizi pire ya da tahta kurusu isirmir cok bariz belli. Cok fena kaşıntı yapar onlar kasidikca da kabarir. Benimde basima geldi.Kuşun biti ile alakasi yok.

Evet bit değil başka bir asalak. Tabi süleyman beyin önerdiği şeyi önlem amaçlı bile olsa yapın.

kuş biti insanlara gelmez sizinki farklı bir durum alerjik birşey kuşla alakası yok

Geri