Karadeniz Pet

Muhabbet kuşu cinsiyet, ırk ve yaş tahmini - sorularınızı buraya yazabilirsiniz.

https://hizliresim.com/9o46hqi
Arkadaşlar yeşil kuşun ırkı nedir acaba gözüme çok zayıf gözüküyor
Kuşun sırt bölgesi gözükmüyor lütfen arkadan çeker misiniz?
Arkadaşlar bu iki kuşuda eş olarak aldım ırk veya yaş olarak bi bilgim yok tecrübeli olanlar bi yardımda bulunabilir mi
İlk kuşun cinsiyeti erkek ve 1 yaşında yetişkin. Irkını bilmiyorum.
İkinci kuş lutino ve en az 1 yaşında dişi.

Kusun yasi kac cinsiyet ırk sagliklimi sizce bi bakabilirmisiniz
Kuşunuz iki aylık civarında erkek. Irklardan pek anlamıyorum. Irkını da tecrübeli biri söylerse iyi olur.

Kuşun sırt bölgesi gözükmüyor lütfen arkadan çeker misiniz?

İlk kuşun cinsiyeti erkek ve 1 yaşında yetişkin. Irkını bilmiyorum.
İkinci kuş lutino ve en az 1 yaşında dişi.

Kuşunuz iki aylık civarında erkek. Irklardan pek anlamıyorum. Irkını da tecrübeli biri söylerse iyi olur.
sizce kuş saglıklımı

Yanına erkek verilince tepki vermedi ama yetiskin disi kus hosuna gitti opusmeye calisti birde öncesinde yem kusma davranisi yapiyordu yansimaya ve burnu hic kahverengi kabuk olmadı erkek olma ihtimali hiç mi yok
Kızgınlığa girince dişilerin ceresi kahverengileşir.Kızgınlık döneminde olmayan dişilerin ceresi açık renktir.Ayrıca erkekler birbirine,dişiler birbirine kur yapabilir,bunlar hayvan sonuçta.

VID_20240503_194106.mp4 sultan papağı ötüşü istemiştiniz ancak bu kadar ötüyor dışarı çıkardım oynuyor şuan :) resimleri mevcut Du ona göre lütfen yardımcı olun dişi mi erkek mi kaç aylık?

Tm hemen yolluyorum yaptım aşyada link :). https://streamable.com/04dsmm
Sultan papağanlarının cinsiyetlerini ayrıştırmak zor, açıkçası ben de çok anlamıyorum.
Melodili ötenler erkek, melodisiz (düz) ötenler dişi diye ayrıştırılır genellikle. Videoda melodili öttüğünü duymadım, düz ötüyor. Bundan ötürü dişi olabilir. Tabii ki bu erkek olma ihtimalini ortadan kaldırmaz.

Size bir örnek vermek istiyorum:

Bizim oradaki tatlıcı dükkanında Paşa diye erkek bir sultan papağanı var. Çok insan canlısı kuş. Çarşıya yolum düştükçe gidip ziyaret eder, başını severim. Kuş için erkek diyorlar ancak ötüşü tıpkı sizin kuşunuz gibi melodisiz. Yani ara sıra muhabbet kuşu gibi sadece "ciiik" tarzı ses çıkartıyor.

Şimdi biz Paşa'ya bu yüzden kesinlikle dişi diyemeyiz, çünkü sokulganlığı, taklit yeteneğinin fazla olması, çabuk eğitilmiş olması vb. özellikler genelde erkek kuşlarda yaygındır.

Kısacası demem o ki, sadece kuşun ötüşünden cinsiyetini anlamak mümkün değil, hareket ve davranışları çok önemli faktörler. Bunları da dikkate alarak değerlendirmek daha sağlıklı sonuç verecektir.

Kaldı ki, şunu da unutmayın: Sultan papağanlarının cinsiyetlerinin anlaşılması oldukça zordur. Muhabbet kuşları gibi hemen anlaşılmaz. Hele yavruları dişi-erkek diye ayırt etmek neredeyse imkansız. Kuşunuz büyüdükçe ve davranışlarına bakarak cinsiyetini daha kolay anlayabilirsiniz.

Sultan papağanlarının cinsiyetlerini ayrıştırmak zor, açıkçası ben de çok anlamıyorum.
Melodili ötenler erkek, melodisiz (düz) ötenler dişi diye ayrıştırılır genellikle. Videoda melodili öttüğünü duymadım, düz ötüyor. Bundan ötürü dişi olabilir. Tabii ki bu erkek olma ihtimalini ortadan kaldırmaz.

Size bir örnek vermek istiyorum:

Bizim oradaki tatlıcı dükkanında Paşa diye erkek bir sultan papağanı var. Çok insan canlısı kuş. Çarşıya yolum düştükçe gidip ziyaret eder, başını severim. Kuş için erkek diyorlar ancak ötüşü tıpkı sizin kuşunuz gibi melodisiz. Yani ara sıra muhabbet kuşu gibi sadece "ciiik" tarzı ses çıkartıyor.

Şimdi biz Paşa'ya kesin dişi diyemeyiz, çünkü sokulganlığı, taklit yeteneğinin fazla olması, çabuk eğitilmiş olması vb. özellikler genelde erkek kuşlarda yaygındır.

Kısacası demem o ki, sadece kuşun ötüşünden cinsiyetini anlamak mümkün değil, hareket ve davranışları çok önemli faktörler. Bunları da dikkate alarak değerlendirmek daha sağlıklı sonuç verecektir.

Kaldı ki, şunu da unutmayın: Sultan papağanlarının cinsiyetlerinin anlaşılması oldukça zordur. Muhabbet kuşları gibi hemen anlaşılmaz. Hele yavruları dişi-erkek diye ayırt etmek neredeyse imkansız. Kuşunuz büyüdükçe ve davranışlarına bakarak cinsiyetini daha kolay anlayabilirsiniz.
Okudum anladım umarım dişi olsa bile evlat sonuçta ama sıcak kanlı olur konuşması önemli değil sıcak kanlı evlat olsun isterim 😊

Geri