Karadeniz Pet

Muhabbet kuşu cinsiyet, ırk ve yaş tahmini - sorularınızı buraya yazabilirsiniz.

Şu kuşu haline üzülüp sahiplenmiştim. Erkek ve 3 aylık olduğu söylendi, ırkı ne oluyor?

zZ5bDx.jpg

Hocam kuşunuzun ceresindeki ve gagasındaki siyahlıklar halen duruyor yaşını ona göre değerlendirdim. Bu siyahlıklar genellikle 1.5 - 2 aylık olduklarında kaybolur. Sizin kuşunuzun ceresinin mavileşmesi de kuşun genetik yapısından kaynaklanıyor.

Kuşların gen havuzları oldukça geniştir, bazı kuşların vücut yapılarında diğer kuşlara kıyasla bir çok farklılık gözlemlenebilir. Mesela cere renginin değişimi normalden erken veya geç olabilir , bazı kuşların ceresinde hiç bir değişme de olmayabilir.

Örneğin bu fotoğraftaki yavru kuşun ceresinin üzerindeki siyah çizgiler yok.

4d38c1643f8ff77ce7a27a1cf144585c5
çok sağolun hocam

Merhabalar, acaba kuşlarımın türü, ırkı nedir?
Yardımcı olur musunuz?

Kuşumun cinsiyeti ve yaşını söyler misiniz

Kuşunuzun cinsiyeti dişi, yaşının ise gözündeki iris halkasından yola çıkarak 4 ile 6 aylık arasında olduğunu söyleyebilirim.

Ayrıca fotoğrafta kuşunuzun sağ burun deliğinde büyüme olduğu görünüyor. Bu büyümeler genellikle üşütmeye bağlı solunum yolu rahatsızlığından dolayı kuşun burnunun içinde oluşan sümüksü maddenin dışarıya atılamamasından kaynaklanıyor. Bu maddeler burundan dışarıya atılamadığı zaman burun içerisinde bakteriler üremeye başlar ve bu üreyen bakteriler cereyi çürütür, bunun sonucunda da burun deliklerinde büyümeler meydana gelir. Maalesef hasta olan kuş tedavi edilse dahi cere eski halini alamıyor.

Eğer kuşunuz daha önce tedavi görmediyse, onu hiç vakit kaybetmeden bir veterinere götürüp tedavisine başlayın.

Merhabalar. Arkadaşım kafesiyle erkek muhabbet kuşu hediye etti. Balkona koydum 1 hafta sonra cinsiyetini çözemediğim bir muhabbet kuşu geldi kafesin üstüne. Direkt yem verdim. Aynı kafese aldım. Sanki yıllardır beraberlermiş gibi inanılmaz bir şekilde direkt öpüşmeye başladılar.

Birbirlerini kaşıyor, aynı yemliğe tüneyip sırayla yem yiyorlar. Bir kere bile kavga etmediler. Yaklaşık 2 hafta oldu. Merak ettiğim husus şu; görselde ki dışardan gelen kuşun cinsiyeti ve tahmini yaşı nedir?

4 aylık dişi gibi geldi bana. Ama işin ehillerinden duymak içimi rahatlatacak.

Çünkü yuvalık aldım ikisine, sağlıkları ve çiftleşmeleri için her türlü yem ve ihtiyaçlarını karşıladım.

Merhabalar. Arkadaşım kafesiyle erkek muhabbet kuşu hediye etti. Balkona koydum 1 hafta sonra cinsiyetini çözemediğim bir muhabbet kuşu geldi kafesin üstüne. Direkt yem verdim. Aynı kafese aldım. Sanki yıllardır beraberlermiş gibi inanılmaz bir şekilde direkt öpüşmeye başladılar.

Birbirlerini kaşıyor, aynı yemliğe tüneyip sırayla yem yiyorlar. Bir kere bile kavga etmediler. Yaklaşık 2 hafta oldu. Merak ettiğim husus şu; görselde ki dışardan gelen kuşun cinsiyeti ve tahmini yaşı nedir?

4 aylık dişi gibi geldi bana. Ama işin ehillerinden duymak içimi rahatlatacak.

Çünkü yuvalık aldım ikisine, sağlıkları ve çiftleşmeleri için her türlü yem ve ihtiyaçlarını karşıladım.

Merhaba. Hocam kuşun cere rengi bana maviye dönüyormuş gibi geldi. Benim eski erkek kuşumun da ceresi yavruyken böyleydi.

Geri