Karadeniz Pet

Muhabbet kuşu kanadı ve kuyruğu yok

Mert takav

Yeni Üye
5 gün önce muhabbet kuşu aldım. Bugun odada salmaya çalıştım fakat uçamıyordu. Sonradan farkettim ki tek kanadı kısa ve kuyruğu yok 3 4 aylık daha sanırım acaba yavru olduğu içinmi daha çıkmamıştır yoksa bir hastalıkmıdır?

20201116_124417.jpg
20201116_124356.jpg

5 gün önce muhabbet kuşu aldım. Bugun odada salmaya çalıştım fakat uçamıyordu. Sonradan farkettim ki tek kanadı kısa ve kuyruğu yok 3 4 aylık daha sanırım acaba yavru olduğu içinmi daha çıkmamıştır yoksa bir hastalıkmıdır?

Ekli dosyayı görüntüle 48712 Ekli dosyayı görüntüle 48713
Kaliteli bir B vitamini verin haftanın 3 günü, takip edin mutlaka. Umarım kalıcı bir tüy hastalığı (French molt) değildir. Çok geçmiş olsun.

SNE-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Kanadı kesilmiş ya da çekilmiş gibi geldi. Anormal bir şekilde simetri var kanatlarında.

Ekli dosyayı görüntüle 48712 Ekli dosyayı görüntüle 48713
Kanadı olmadığı için uçmayı tam sağlayamaz. Kuyruğuolmadığı için de konamaz bir süre. O yüzden uçmaması, kafesten çıkmaması daha sağlıklı olur.

Kaliteli bir B vitamini verin haftanın 3 günü, takip edin mutlaka. Umarım kalıcı bir tüy hastalığı (French molt) değildir. Çok geçmiş olsun.

SNE-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Teşekkür ederim cevabınız için peki B vitamini olarak ne önerirsiniz?

Ben kuşu pet shop tan almıştım peki niye kuşun kanadını ve kuyruğunu çekiyorlarki niye böyle bir şey yapsınlar?
-Kesin kesilmiş demedim . Benimkisi sadece eksik kanadın simetrisinden yola çıkmaktı. Belki hastalık da olabilir.

-Eksik olan kanadını elinizle tutup hafifçe açın, imkan dahlinde ise fotoğrafını çekip buraya atın.

-Net bir çözüm için veterinere gidin.

-Kuyruğu çok rahat tekrar çıkar. Kanat konusunda takviye yapmanız şart.

Kuşunuzun kanadı kesilmişe veya çekilmişe benzemiyor. Ben daha önce hiç uçmasın diye kanat kesen bir petshopa rastlamadım. Ayrıca kuşun uçmaması için sadece kanat tüylerine müdahale edilir (yanlış hatırlamıyorsam 11 tane tüy çekiliyordu), kuyruk tüylerine dokunulmaz.

Tabi kuşlara bunu yapan kişiler caniden başka bir şey değillerdir, o konuya hiç girmiyorum.

Bir süre vitamin takviyesi yapın, tüylerde çoğalma olmazsa tekrar yazın yardımcı olalım.

@Balkusunannesi_'nin önerdiği vitamin gayet güzel alıp kullanabilirsiniz.

3 hafta kadar önce yazmıştım muhabbet kuşumun sol kanadı ve kuyruğu çıkmıyordu fotograflardaki gibiydi şu anda sol kanadı çıktı ama yinede bir gariplik var sanki kafesten dışarı saldığımda kanadını çırptığında sol kanadını havaya kaldırıyor sanki acıyor gibi kuyruğunda ise bir değişim yok hala aynı ne yapmalıyım?
20201202_190025.jpg

Güzel bir gelişme kuş adına sevindim. İlk halinden eser kalmamış.
Kafeste acı çeker gibi inleme ya da gıcırtı sesi gelmiyorsa düzenli uzuyordur kanadı.

Uçarken ne gibi bir durumla karşılaşıyorsunuz ? İsterseniz uçarken video yükleyin.

Bu resimdeki haliyle bile tam ve dengeli uçamaz zaten. Çarpa, dengesiz uçma vs.yoksa yavaş yavaş toparlar.
Mesele sadece uçamamasıysa daha zamanı var tam anlamıyla uçabilmesi için.

Ay
3 hafta kadar önce yazmıştım muhabbet kuşumun sol kanadı ve kuyruğu çıkmıyordu fotograflardaki gibiydi şu anda sol kanadı çıktı ama yinede bir gariplik var sanki kafesten dışarı saldığımda kanadını çırptığında sol kanadını havaya kaldırıyor sanki acıyor gibi kuyruğunda ise bir değişim yok hala aynı ne yapmalıyım?
Ekli dosyayı görüntüle 49192
(Ayrıca sizi can-ı gönülden tebrik ederim.)

Ay
(Ayrıca sizi can-ı gönülden tebrik ederim.)
Öncelikle bende teşekkür ederim cevaplarınız için önceden yerden koltuğa çıkamıyordu şimdi o kadar havalanabiliyor ama yinede bir denge yok uçarken çok uzağa gidemiyor. Kanatları daha güçlenir kuyruğu çıkmassa uçmada problem devam edermi acaba?

Öncelikle bende teşekkür ederim cevaplarınız için önceden yerden koltuğa çıkamıyordu şimdi o kadar havalanabiliyor ama yinede bir denge yok uçarken çok uzağa gidemiyor. Kanatları daha güçlenir kuyruğu çıkmassa uçmada problem devam edermi acaba?
Dengede durması kuyrukla ilgili. Uçaklardaki kuyruk kısmı koptuğunda, uçak kendi ekseni etrafında dönmeye başlar. Bu durum da kanattan çok kuyrukla ilgili.

(Kuyruğu için biraz daha sabredin ya da kuştan anlayan bir veterinere gidin çünkü kuyruğun çekilip, yeniden çıkması gerekebilir. Ama bu son çare olsun. Biraz daha bekleyin.)

Vitaminini düzenli verin. Çok uçurmamaya gayret edin. Çarpma, yaralanma gibi durumlar olmasın en azından.

Geri