Karadeniz Pet

Muhabbet kuşu sorularım var

Foxin

Yeni Üye
Arkadaşlar 2-3 hafta önce dışarıdan omzuma konan bir muhabbet kuşunu buldum. Kafes, yem, vitamin ilacını falan herşeyini aldım. Sıkıldığının farkındaydım yanına bir eş alıyım dedim bu arada bulduğum kuş dişiydi erkek alacaktım. Dişi sürekli elimi ısırıyor benden kaçıyordu. İnternetten araştırmalarıma göre yavru kuşlar bu konuda daha sorunsuz ve daha kolay alışıyorlarmış onu gördüm. Dışarıda bulduğum kuş tahminimce 6 aylık en az tam bilmiyorum ama hala siyah çok çok az bir grilik var göz dışında dişinin çok azgın. İşte bugün yanına erkek aldım tahminimce max 3 aylık daha doğru düzgün uçamıyor bile :) yem kırıp su içebiliyor ama bendende diğeri gibi korkmuyor. Şimdi bu erkeği kafese koyunca dişi çok azgın bir şekilde direk gagasına falan birşeyler yapmaya, kaşımaya başladı. Yeni aldığım daha yavru saf :D dişi çok üstüne gidiyor gagasına falan itekleyip düşürüyor. İlk koyduğum zaman çok didikledi şuan sorun yok. Sadece gaga sürtmeler ve dişi sürekli kafasını falan kaşıyor erkeğin o kadar. Erkek dişiyi kaşımıyor yavru olduğunudan sanırım anlam veremiyor. Bazen erkekte karşılık verince hiçbir sorun olmadan anlaşıyorlar. Ankarada 3 yere uğradım fakat erkek kuş yok olsa bile büyükler. Büyük almayın diyordu internette araştırmalarıma göre o yüzden böyle bir tercih yaptım. Tek yerde 2 yavru erkek vardı o kadar bende en hareketli olanını ve ısırmayanını aldım :)) Şimdi sorum şu bu dişi kuş erkeği sürekli böyle rahatsızmı edecek? zamanla alışırlar mı ?

Sürekli böyle olur. Çiftleşmelerine kadar. Ciddi zarar verme olmadığı sürece sorun yok. Kendi hallerine bırakın.

Geri