Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşu Üretimde Başarılı Olamıyorum

Bence forumdaki bazı arkadaşlar forumun neden açıldığını veya hangi amaçla kullanıldığını pek anlayamamışlar. Muhabbet kuşu beslemek, çoğaltmak hangi amaçla olsun tatlı dil kullanmak her şeyden önemli diye düşünüyorum. Bu tür olaylar yüzünden kıymetli ustalarımızı da forum camiasın da göremez olduk. Konuyu açan her kimse eğer yanlış bir davranış,yanlış bir uslüb,yanlış bir sözcük kullanımında karşı taraftaki kişiyi kırmayacak ve rencide etmeyecek şekilde uyarılmalı. Son zamanlar da bir çok konunun altın da açılmış olan konuya yardım , bilgilendirme değil de laf sokma amacı içersin de olan arkadaşlar var. Bunları gördükçe hem konu sahibine hemde bilgilenmek isteyen arkadaşlarıma üzülüyorum.
Umarım herkes davranışların da biraz daha dikkatli olur diye umuyorum.
Konuya gelecek olursak Süleyman YERLİ hocamın tavsiyesi pek güzel olmuş. Kuşlarımız bizim seçtiğimiz değil de kendi seçtiği eşlerle daha mutlu ve daha huzurlu olacağı yönünde düşünüyorum.

Daha önce de imkanlarım dahilinde güvercin besledim. Çok da güzel bakardım onlara; 70 80 tane oldukları halde 1 gün dahi ticari biseylerini düşünmedim. Yanlız görev nedeniyle taşınmam gerekti ve bu kuşlara karşı olan bağım kopmadı. Dediğim gibi birçok yavru muhabbet kuşu alıp eğitim onlarla ilgilenmek hoşuma gittiği için ve sonunda onları uçuk fiyatlara satmak yerine ailemden sevdiğim insanlara hediye ettim. Ve suan sirf kuslar icin kendi odami dogru duzgun kullanmiyorum bile tedirgin olmamaları için. Neyse benim kimseye kendimi kanıtlamama gerek yok; tavsiyede bulunan arkadaşlarıma, ustalarıma teşekkür ederim. Tavsiyelerinizı göz önünde bulundurmaya calisacagim.

yazdıklarımdan bunu ''anlamanız'' ne kadar üzücü . maalesef insanımız ısrarlı şekilde kendi görüşünden başka görüşü dinlemiyor , dinlese bile yüksek gayret ile anlamamak için çaba sarf ediyor

Hocam sen görüş paylaşmamışsın, dalga geçmişsin. Eksiği neyse söyleyecek potansiyele sahipsin. Ama söyleyemiyor, kafa buluyorsun. Konuyu açan arkadaş bakımı dışında rahatsız etmiyorum demiş sonraki mesajında onu da eleştirmişsin. Halbuki bu sitede bir sürü ustanın tavsiyesi bu yönde. Gerçekten bu konuda yaklaşımını ben merak ediyorum. Ben de kullanmadığım oda da bir çift besliyorum. Rahatsız olmasınlar diye. Ama mutsuz gibiler de, bazen çok sessiz otururlar. Yanlış mı yapıyoruz.

Ekli dosyalar

• E5D1ADC0-9654-4E9B-B4FC-10E0A87A1192.png
    E5D1ADC0-9654-4E9B-B4FC-10E0A87A1192.png
    1,011.3 KB · Görüntüleme: 22
yazdıklarımdan bunu ''anlamanız'' ne kadar üzücü . maalesef insanımız ısrarlı şekilde kendi görüşünden başka görüşü dinlemiyor , dinlese bile yüksek gayret ile anlamamak için çaba sarf ediyor

Hocam sen görüş paylaşmamışsın, dalga geçmişsin. Eksiği neyse söyleyecek potansiyele sahipsin. Ama söyleyemiyor, kafa buluyorsun. Konuyu açan arkadaş bakımı dışında rahatsız etmiyorum demiş sonraki mesajında onu da eleştirmişsin. Halbuki bu sitede bir sürü ustanın tavsiyesi bu yönde. Gerçekten bu konuda yaklaşımını ben merak ediyorum. Ben de kullanmadığım oda da bir çift besliyorum. Rahatsız olmasınlar diye. Ama mutsuz gibiler de, bazen çok sessiz otururlar. Yanlış mı yapıyoruz.

Aspur ise bu

Ekli dosyalar

• 8CE75198-1961-4480-BA0D-5D3421FD5E5F.png
    8CE75198-1961-4480-BA0D-5D3421FD5E5F.png
    1 MB · Görüntüleme: 20
Aspir aspurdan büyüktür bariz bir şekilde bi karışıklık oldu sanki .

Ne demek . Birlikte öğreniyoruz bir şeyler işte.

aspir oldukca faydali ozellikle E açısından, gerek ıslatarak mamalara suyu verilir ya da alıştırılarak mubişlere verilir. sadece petshop'da akdaridan baska tohum görmeyen kusların yiyememesi normal.

B ve E yüzünden tüy döneminde de oldukça faydalıdır.

aspir oldukca faydali ozellikle E açısından, gerek ıslatarak mamalara suyu verilir ya da alıştırılarak mubişlere verilir. sadece petshop'da akdaridan baska tohum görmeyen kusların yiyememesi normal.

Genelde yemlerin içinde varda hiç yediklerini görmedim. Nasıl ıslatılır ?

Biraz sert olduğu için pek çimlendirmeye uygun değil galiba.

Ama benim aldığım aspu bundan daha koyu renkte.Renk farkı oluyor mu bunlar da?Ya da ne biliyim bayat taze vs olduklarını mı gösteriyor?
Haklısınız . Bence de öyle. Önceden kalan az miktarda aspurum vardı. Rengi dediğiniz gibi koyuydu , mattı. Sonra taze aspura baktığımda aradaki farkı anladım. Mübarek cilalanmış sanki parlıyordu. Çok estetik tohum gerçekten .

Aspir çekirdeği normal ayçekirdeğinin kardeşi gibidir. Kabuğu ayçekirdeğine göre oldukça serttir. Bitkisel yağ üretimi üzerine çalıştığım firmada tonlarcasını kırıyoruz. Bu hobiye yeni başladığım için fırsatı kaçırdım ama yakın zamanda tekrar kırabiliriz. O zaman kabuğu ile kırılmış aspiri bir poşet alırım. Bir çift kuşuma aylarca yeter :))

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Ayrıca aspir çekirdeğinde yaklaşık %25 -30 yağ bulunur. Ayçekirdeğinde bu oran 40-50 arasında.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi