Karadeniz Pet

muhabbet kuşu yumurta

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
@Nurullah İnci zaten kavga ediyorlar kusum gidip kendine es secmedi biz aldik yanina koyduk alisirlar diye ciflestiklerine gore anlasmislar kalsiyum eksikligi diye dusundum haslanmis yumurta labugu koydum zarini soyup
-Kızgınlık döneminde çiftleşmeleri, mutlak eş oldukları anlamına gelmez.

-Çiftleştikten sonra durup dururken iki yumurtaya da zarar vermez. Dişi bu alışkanlığını sürdür. (Yapılan bir deneyde bir tavuğun yumurtası deneyciler tarafından kırılır ve tavuk yumurta ile beslenmeyi alışkanlık haline getirir. Kümese salındığı dadiğer tavukların yumurtalarını da kırmaya başlar. Sizin mesel de buna benziyor. Dişi stres altında üremiş veya erkek tarafından zorlanmış. Bundan dolayı da içgüdüleri devreye girmeyip kulukçaya yatmıyor.)

-Dişi kuşu tek besleyin. Kuş için zor bir durum.
Erkeğin yanına yeni bir eş alabilirsiniz.

@Nurullah İnci erkek kusumun yanina baska bir disi kus almam imkansiz disi kusumu ilk aldim ve disi kusum 1 yildir bende erkek kus daha 2 3 hafta once aldim erkegi birakarim ama disi kusumu birakamam erkek kus daha elimden korkuyor disi kusum omzumda yerde geziyor ve ekstra bir kus bakicam vaktim yok yani kisacasi kirilnaz yumurta veya baska bir cozum yumurtayi yememesi icin ne yapabilirim kuluckasinda talas yok hazir kulucka aldim ici biraz soguk gibi ama etrafini yunlu bir ortuyle kapattim ilk yumurtayi salincakta yapti 2.yumurtayi kuluckanin icinde yapyi kuluckanin icini acip vlbaktigimda yenmisti bende aldim yenmis yumurtayi cope attim

@Nurullah İnci erkek kusumun yanina baska bir disi kus almam imkansiz disi kusumu ilk aldim ve disi kusum 1 yildir bende erkek kus daha 2 3 hafta once aldim erkegi birakarim ama disi kusumu birakamam erkek kus daha elimden korkuyor disi kusum omzumda yerde geziyor ve ekstra bir kus bakicam vaktim yok yani kisacasi kirilnaz yumurta veya baska bir cozum yumurtayi yememesi icin ne yapabilirim kuluckasinda talas yok hazir kulucka aldim ici biraz soguk gibi ama etrafini yunlu bir ortuyle kapattim ilk yumurtayi salincakta yapti 2.yumurtayi kuluckanin icinde yapyi kuluckanin icini acip vlbaktigimda yenmisti bende aldim yenmis yumurtayi cope attim
Bu kuluçkada yavru almanız mucize olur. Dişi yavruyu çıkarınca asıl zorlu süreç başlar. Çünkü ilk tecrübesi ve stres altında bir bakım gerçekleştirecek eğer bakarsa. Yumurtadan çıkınca yavruya çok dikkat etmeniz lazım.

Kırılmaz yumurtayı deneyebilirsiniz. Ama dişi yumurtlamadan önce koymanız lazım ki yumurtayı kırmaktan vazgeçsin. Unutmayın ki dişi kalsiyum eksikliğinden kırmıyor yumurtayı. Stresten kırıyor ve stres faktörünü azaltmaya çalışın.
-Bu süreci atlattıktan, yani tamamen kulukça ve yumurta süreci bittikten sonra erkek kuşu verip,(ki bu kadar baskın ve üremeye elverişli bir erkek bulmak zor) dişi kuş hayatını tek sürdürsün. Böyle daha stresten uzak ve mutlu olur zannımca.

Kafeste salıncak olması kötü. Tek yaşayan kuşa alınabilecek en kötü eşya bence.
Kuluçkada dişi kuşun vaktini salıncakta geçirmesi ise zincire eklenen başka bir yanlış halka.

@Nurullah İnci erkek kusu vermezsem bir sikinti yasarmayim disi kusum biraz agresif saldirgan tum kuslara onune gelen kusa saldiriyor gece erkek kusun ciyaklamasiyla uyaniyoruz ve erkek kusu verirsem disi kus daha cok strese girer diye dusunuyorum

@Nurullah İnci ve oda degisikligi yaptik simdi tekrar eski yerine koyimi dogumdan sorna eski yerine getirecektim ses oldugu icin yattigim odaya aldim ama bu onlari daha kotu etkiledi galiba eski yerlerine koysam sikinti olurmu

@Nurullah İnci erkek kusu vermezsem bir sikinti yasarmayim disi kusum biraz agresif saldirgan tum kuslara onune gelen kusa saldiriyor gece erkek kusun ciyaklamasiyla uyaniyoruz ve erkek kusu verirsem disi kus daha cok strese girer diye dusunuyorum
Yalnız yaşamış dişilerin genel özelliği bunlar. Eş tutmadıklarını tahmin etmiştim bununla da netlik kazandı. Erkek zarar görüyorsa, kuşu sahiplendiğiniz yere tekrar verin. Yapacak çok bir şey yok. Dişi tek başına hayatını ikame ettirecek artık. Belki tek yaşarken daha mutluydu ve bunca strese girmek zorunda kalmıyordu.

Yani kusura bakmayın ama yazdığınız yazıları okurken ben bile strese girdim gerildim. Kuştan nasıl yumurta almayı ya da kuluçkaya yatmasını beklediniz. Kafesleri 30 cm değiştirilse strese giriyor bu kuşlar neredeyse. Erkeği ayırmanızı ve dişi kuşa bir süre tek başına bakmanızı tavsiye ederim. Erkeği istiyorsanız geri verebilirsiniz. Bir kaç ay sonra belki kuş biraz daha rakatlar.

@Nurullah İnci icj bos 2 yumurta aldim kuluckasinin icine koysam icinin bos oldugunu anlarmi (kirilirnyumurta) 2 yumurta olunca kuluckaya yatiyormus

@Nurullah İnci icj bos 2 yumurta aldim kuluckasinin icine koysam icinin bos oldugunu anlarmi (kirilirnyumurta) 2 yumurta olunca kuluckaya yatiyormus
Sizin denemeniz lazım. Çünkü yatacağından veya yatmayacağından emin olamayız. Deneyin, sonucu yazın.
Altına kırılmayan sahte yumurta koymanız daha mantıklı olurdu.

@Nurullah İnci baktigimda ssdece yumurtari ileri itmis (kirilmamis) ama kulucka icinde kalmiyor beni gorunce kafesin tellerine atliyor disari cikar diye

@Nurullah İnci baktigimda ssdece yumurtari ileri itmis (kirilmamis) ama kulucka icinde kalmiyor beni gorunce kafesin tellerine atliyor disari cikar diye
Yapacağınız bir şey yok. Çıkarırsanız daha kötü sonuçları olabilir.(Uçarken düşme, çarpma, yumurta varsa kırılma..)
Şuan kafese müdahale etmeyin. Birkaç saat sonra yumurtaların durumuna bakın. Kırmamışsa ve kulukçaya yatıyorsa, o yumurtalar yuvalıkta dursun. Gelecek yumurtalara da yatabilir. Ama kuşu sürekli yuvalıkta rahatsız etmeyin. Kulukçayı felan unutup, normal bir zamandaki gibi dışarı çıkmayı ister.

@Nurullah İnci ben 2 kusuda vermesem disi kusum dogurdugu yumurtayi yese benim icin sikinti olmaz muhabbet kusum yanliz oldugu icin arada sikiliyordur diye yanina erkek kus aldim ben tatile gittigimde sikilmasin veya olmesin diye stresten aldim dogursa ama yumurtayi yese onun icin bi zarari varmi yoksa belki ileride alisir ve yumurtayi yemez zarari varmidir

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri