Karadeniz Pet

muhabbet kuşu yumurta

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
@Nurullah İnci ben 2 kusuda vermesem disi kusum dogurdugu yumurtayi yese benim icin sikinti olmaz muhabbet kusum yanliz oldugu icin arada sikiliyordur diye yanina erkek kus aldim ben tatile gittigimde sikilmasin veya olmesin diye stresten aldim dogursa ama yumurtayi yese onun icin bi zarari varmi yoksa belki ileride alisir ve yumurtayi yemez zarari varmidir

-Ses veya görüntü fark etmez insan sesinden uzak olmalılar kulukça sürecinde.
-Stres sizin için zarar kapsamına giriyorsa; evet, zararı var. Hem de çok kötü bir zarar.
-Dişi bir kuş için yumurta yemek doğal bir davranış değil. O yüzden üretime uygun değil.
-Yanındaki erkek kuşu sahiplendirip ya da aldığınız yere verip, dişiyi tek besleyebilirsiniz.
Anladığım kadarıyla yavrusu olsun gibi bir derdiniz yok. Dolayısıyla erkek bir kuşu canı sıkılmasın diye yanında tutarsanız, her canlı gibi üremek isteyeceklerdir kızgınlık zamanlarında.

@Nurullah İnci ben 2 kusuda vermesem disi kusum dogurdugu yumurtayi yese benim icin sikinti olmaz muhabbet kusum yanliz oldugu icin arada sikiliyordur diye yanina erkek kus aldim ben tatile gittigimde sikilmasin veya olmesin diye stresten aldim dogursa ama yumurtayi yese onun icin bi zarari varmi yoksa belki ileride alisir ve yumurtayi yemez zarari varmidir
Doğurduğu yumurta dolu veya boş olsun fark etmez. Bu kuşu yıpratır ve psikolojik annelik içgüdüşünü yitirir. Zamanla vahşileşir ve kendi türdeşine de(erkek kuşa) zarar verir.

Ben olsam, kulukça bitince erkek kuşu direk gönderirdim evden ya da yanına bir dişi alıp ayrı beslerdim. Ama sizin dediğiniz gibi asla yapmazdım.

@Nurullah İnci pekiya bundan sonraki yumurtayi yemezse vermeme gerek olmaz deme
Bakın inatla söylüyoruz, inatla anlamamakta ısrarcısınız. BU KUŞ ÜRETİME UYGUN DEĞİL. Eşini ayırın gelen yumurtaları da alın. Şuan bir yavru olmadığı için sıkıntı yok ama bu davranışı yavru doğduğunda yaparsa çok sıkıntı çekersiniz. Risk alınabilecek bir durum değil. Erkek kuşu ayırın dişi kuş tek kalsın. Daha yumurta gelirse de alın.

@thewildpanthalp @Nurullah İnci anlamiyorsun beni thewild kuslari veremem ayri kafeslerde baksam 2sinide ayri ayri kafeslerde arada 2sini aynanda salarim disariya belki alisirlar yani baska yolu yok bunun verme sansim yok geri onada yazik ciftlestirmem ve ayri kafeslerde veslesem sikinti olurmu

@Nurullah İnci pekiya bundan sonraki yumurtayi yemezse vermeme gerek olmaz deme
-Erkeği kulukça süreci bitene kadar vermeyin veya ayrı tutmayın.
-Koyduğunuz boş iki yumurtanın akıbeti nedir ? Onları kırmadıysa ve üzerine yatıyorsa, bir ihtimal üremesi sorun olmaz.
-Siz, stresi felan anlamıyorsunuz ve kuşunuzu seviyorsunuz orası kesin. Bekleyip görelim ama erkek kuşa saldırıyorsa takip edip ayırın erkeği.
-Mümkünse iki kuşun, yuvalığın ve kafesin fotoğrafını atınız.

-Erkeği kulukça süreci bitene kadar vermeyin veya ayrı tutmayın.
-Koyduğunuz boş iki yumurtanın akıbeti nedir ? Onları kırmadıysa ve üzerine yatıyorsa, bir ihtimal üremesi sorun olmaz.
-Siz, stresi felan anlamıyorsunuz ve kuşunuzu seviyorsunuz orası kesin. Bekleyip görelim ama erkek kuşa saldırıyorsa takip edip ayırın erkeği.
-Mümkünse iki kuşun, yuvalığın ve kafesin fotoğrafını atınız.
Hocam bu kuş şuanda öyle kuluçkaya yatabilecek ve sağlıklı yavru yetiştirebilecek bir kuş değil. Öyle risk almaya değecek bir durum değil. Tamamen sakin olan kuşlar bile ilk kuluçkasında çok sıkıntı yaratabiliyor. Bu kuştan yavru alabilmek mucize olur ki yavruların başına bir şey gelse bakabileceği de meçhul. Bu kuşların ayırılması ve dişinin sakin bir ortamda bir süre dinlendirilmesi lazım.

Hocam bu kuş şuanda öyle kuluçkaya yatabilecek ve sağlıklı yavru yetiştirebilecek bir kuş değil. Öyle risk almaya değecek bir durum değil. Tamamen sakin olan kuşlar bile ilk kuluçkasında çok sıkıntı yaratabiliyor. Bu kuştan yavru alabilmek mucize olur ki yavruların başına bir şey gelse bakabileceği de meçhul. Bu kuşların ayırılması ve dişinin sakin bir ortamda bir süre dinlendirilmesi lazım.
Ben defalarca yazdım. Yapılacak bir şey yok. Karar/sorumluluk size veya bana ait değil.

@Nurullah İnci kusun sıkıntisi kuluckaya girmemek sanki dogum yapicagini bilmiyor gibi erkek kussa sakin genelde o sakin sesle ona yaklasmaya calisiyor mavi disi olan ve kuluckaya oyuncakmis gibi girip cikiyor beni goruyor yaklastigimi kuluckaya giriyor iceriden birseyleri yeme sesi geliyor ama yumurta deil kuluckaya hazirliyor ama kulucla disinda yasiyor geceleri kulucla icinde kaliyor bir cozumu olmasi lazim ayirmaktan baska ayirincada daha cok strese girer ve koye gitigimizde 2 gun kaliylruz ve kus 2 gun tek kalirsa sıkılir strese girer ama yaninda bir kus olursa sikilmaz diye dusunuyorum

@Nurullah İnci kusun sıkıntisi kuluckaya girmemek sanki dogum yapicagini bilmiyor gibi erkek kussa sakin genelde o sakin sesle ona yaklasmaya calisiyor mavi disi olan ve kuluckaya oyuncakmis gibi girip cikiyor beni goruyor yaklastigimi kuluckaya giriyor iceriden birseyleri yeme sesi geliyor ama yumurta deil kuluckaya hazirliyor ama kulucla disinda yasiyor geceleri kulucla icinde kaliyor bir cozumu olmasi lazim ayirmaktan baska ayirincada daha cok strese girer ve koye gitigimizde 2 gun kaliylruz ve kus 2 gun tek kalirsa sıkılir strese girer ama yaninda bir kus olursa sikilmaz diye dusunuyorum
Ne diyebilirim ki. Kelimeler kifayetsiz kalıyor. Erkek kuşa zarar gelmesinden çekiniyorum açıkçası.

birbirleriyle konusuyorlar bizim disi kus hicbirsey yokken gidiyor bk bk bk diye ses cikariyor bende onu gorunce disi kusa hayir diye bagiriyorum

@Nurullah İnci fotograf cok buyuk diyor atamiyorum erkek kus 6 7 aylik disi kus 1 yasinda
Resmi burdaki siteye yükleyip, linkini atınız.
Kafes, kuşlar, yuvalık, kafesin konumunu atarsanız daha fazla yardımcı olmaya çalışırım.

Ekli dosyalar

• IMG-20201121-WA0002.jpg
    IMG-20201121-WA0002.jpg
    180.6 KB · Görüntüleme: 16
  • IMG-20201121-WA0001.jpg
    IMG-20201121-WA0001.jpg
    178.9 KB · Görüntüleme: 15
  • IMG-20201121-WA0000.jpg
    IMG-20201121-WA0000.jpg
    185.1 KB · Görüntüleme: 17
@Nurullah İnci salon ve mutfak birlesik kapi yok yemek yerkende kuslari gorebiliyoruz

Ekli dosyalar

• IMG-20201121-WA0004.jpg
    IMG-20201121-WA0004.jpg
    107.9 KB · Görüntüleme: 11
  • IMG-20201121-WA0003.jpg
    IMG-20201121-WA0003.jpg
    132.3 KB · Görüntüleme: 13
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri