Karadeniz Pet

Muhabbet kuşum beni gıdıklıyor

sametcafer61

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar;
Sahiplenmiş olduğum yerli yavru erkek bir muhabbet kuşum var.(yaklaşık 2aylık, bana geleli 1ay oluyor)

Bir kaç sorum olacak sizlere, cevaplarsanız sevinirim.
- Sabah kahvaltı seslerinde ötmeleri başlıyor bir de gün içerisinde bazı saatlerde ötüşleri oluyor ard arda bu normal midir?
- Kafes içerisinde volta atar gibi geziniyor ve kendini bir yerlere sokup guduklamaya başlıyor(kafesten çıkma işareti)
- Ev içinde serbest bıraktığım zaman elimde,üstümde biraz durup bazen de durmayıp direk lambaya gidiyor, elime falan aldığım zamanda biraz durup yine lambaya gidiyor ama acıktığı zaman yanına gidip elime gelip kafese gittiği de oluyor ama diğer türlü çağırınca elimi aşağıdan uzatınca falan gelmiyor. Çağırdığım zaman da gelmiyor. Uçmaya korkuyor olabilir mi diyecem ama kafesten lambaya gayet güzel gidiyor. Perde arkasında çalışıyoruz zaman zaman ama tam beceremiyorum sanırım.
- Kafesteyken severken ya da parmağımı uzattığımda birleyler geveleyip parmağımı gıdıklıyor ara ara öpücük atmalar başladı.

Şimdilik soracaklarım bunlar video ve resimleri buraya atıyorum.
Video: https://we.tl/t-IqfLCZJIpj
Ses kaydı: https://we.tl/t-fArlykjkNZ
Teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• 20211231_211500.jpg
    20211231_211500.jpg
    870.5 KB · Görüntüleme: 30
  • 20211229_231948.jpg
    20211229_231948.jpg
    906 KB · Görüntüleme: 29
Merhaba arkadaşlar;
Sahiplenmiş olduğum yerli yavru erkek bir muhabbet kuşum var.(yaklaşık 2aylık, bana geleli 1ay oluyor)

Bir kaç sorum olacak sizlere, cevaplarsanız sevinirim.
- Sabah kahvaltı seslerinde ötmeleri başlıyor bir de gün içerisinde bazı saatlerde ötüşleri oluyor ard arda bu normal midir?
- Kafes içerisinde volta atar gibi geziniyor ve kendini bir yerlere sokup guduklamaya başlıyor(kafesten çıkma işareti)
- Ev içinde serbest bıraktığım zaman elimde,üstümde biraz durup bazen de durmayıp direk lambaya gidiyor, elime falan aldığım zamanda biraz durup yine lambaya gidiyor ama acıktığı zaman yanına gidip elime gelip kafese gittiği de oluyor ama diğer türlü çağırınca elimi aşağıdan uzatınca falan gelmiyor. Çağırdığım zaman da gelmiyor. Uçmaya korkuyor olabilir mi diyecem ama kafesten lambaya gayet güzel gidiyor. Perde arkasında çalışıyoruz zaman zaman ama tam beceremiyorum sanırım.
- Kafesteyken severken ya da parmağımı uzattığımda birleyler geveleyip parmağımı gıdıklıyor ara ara öpücük atmalar başladı.

Şimdilik soracaklarım bunlar video ve resimleri buraya atıyorum.
Video: https://we.tl/t-IqfLCZJIpj
Ses kaydı: https://we.tl/t-fArlykjkNZ
Teşekkür ederim.
Flood olacak ama ekleme:
Bir de kendine yşne zaman kuruklarını tştretiyor, temizlenmeye çalışıyor.

Ötmesi gayet normal sabahları özellikle "flock call" diye tabir edilen gürültülü şekilde öterler sürüdeki diğer kuşlarla iletişim için. Videoyu ve ses kaydını açamadım maalesef, lütfen başka bir kaynaktan yükleyin ancak fotoğraf ve tabirinize göre muhtemelen elinize kur yapıyor. Elinize alışması için dal darı vsyle eğitebilirsiniz ancak fazla kur yapmasına izin vermeyin bir noktadan sonra bağımlı olur eş olarak görmeye başlayabilir. Ballı yemi de lütfen kaldırın, onun yerine evde kendiniz yapabilirsiniz tarifleri internette var, marketlerden alınanların içinde jelatin ve şeker vardır insanlar için bile zararlıdır. Sürekli lambaya gitmesinin sebebi de kafesi alçak bir yerde olabilir rahat etmek için lambaya uçuyor olabilirler veya kafes normal olsa da içgüdüsel olarak da çıkabilir.

Streamabledan yükleyebilirsiniz hocam. Tahmin ettiğim gibi kur yapma hareketiyse
şu videodaki gibi davranıyor olmalı bir kontrol edin

Bazen can sıkıntısından bazen de iç güdüsel sevgi gösterisi için yaparlar hocam bu hareketi, sizinkisinde sürü arkadaşı olarak görüyor gibi, birbirlerinin tüylerini temizlerken veya insanlardaki öpme hareketi yerine yaparlar, maşallah çok da tatlıymış

Teşekkür ederim, profil resminde ki de sizinkiyse o da çoj tstlıymış, ben o gevelemesini konuşma başlangıcı sanıyordum.

Evet benimki ben de teşekkür ederim. Eğer kafesinde tek başınayken geveliyorsa konuşma başlangıcıdır, bazı kuşlar ev içinde konuşmalara aşina olup ezberleyebilir, bazılarının üstüne düşülmesi lazım biraz ancak odaya gelince selam vermeyi bile öğretebilirsiniz

Arkadaşlar, birşey daha soracağım: tabsn malzemesi olarak bişiy kullanmıyorum 2 3 günde bir temizliyorum, size mısır granlü ya da benzeri birşey kullanmalı mıyım? Bu arada kuş maması diye birşey varmış, faydası olur mu?

Bir de kafesin demirlerini fslan tırtıklayıp yemeğe çalılıyor, vitamin koyuyorum ama suyunu hergün değişmelimiyim

Kafesin altı ızgaralı ise kağıt koymanız yeterli bence. Bazı insanlar mısır granülü hatta kedi kumu bile kullanabiliyor.

Kafesin boyası sağlamsa yani tırtıklasa bile boyası soyulmuyorsa bir şey olmaz. Ama boyasını sökebiliyorsa uzun vadede zehirlenmesine sebep olabilir. En kötü ömrü kısalır.

Evet muhabbet kuşlarımıza mama veririz belli zamanlarda. İki tip mama vardır. Hazır mama ve yumurta maması.

Hazır mamalar için bir sürü seçenek bulabilirsiniz internette ya da petshoplarda. Yumurtalı, yumurtasız, vitamin ağırlıklı ya da protein ağırlıklı, ballı, sağlık tohumlu gibi envai çeşit hazır mama vardır yapmaya zamanınız yoksa.

Bir de evlerde hazırladığımız mamalar vardır. Mama dediğimiz şeyi kuş maması diye değilde yumurta maması diye tabir ederiz genelde. En basit mama 1 adet yumurtanın yaklaşık 10-15 dakika haşlanmasından oluşur. Rendeleyip veya çatalla ezip verebilirsiniz. Daha önce mama görmediyse hemen yemeyebilir. Üzerine yem serperseniz, yem yerken zamanla yumurtaya da alışır. Alışınca çok severler. Usanmadan haftada bir yapın verin. Gerçi tek yaşadığı için siz iki haftada bir bile verseniz olur. Fazla verince de erken kızışıyorlar. Eşi olup ürenmesi istenen kuşlara 3 günde bir verirler ama sizin buna ihtiyacınız yok gibi. Size kalmış.

Yumurta maması sadece bir adet yumurta haşlaması ile başlar içinde 100 çeşit malzeme bulunana kadar gider. İnternete yumurta maması yazın tonla mama tarifi bulursunuz. Youtube'da "biyoloğun kuş evi" kanalını ayrıca tacsiye ederim size.

Bir de buğday filizlendirmesi var. Onu da araştırabilirsiniz.

Aslında muhabbet kuşları yem ve su dışında çok çeşitli beslenir. Ama her şeyi de sık sık verirseniz şişmanlayabilir ya da eşi olmadığı halde kızışabilir. Bu yüzden her şeyin azı karar çoğu zarar.

Merhaba arkadaşlar, yeni konu açmak istemediğim için burdan yazıyor olacağım;
Bir kafes arahışım mevcut daha önce bahsettiğim kemirme ve akıllı yemliğe durumundan dolayı, bu kapsamda çekmeceli kafesleri görmekteyim ve büyükler. Bu kapsamda önerebileceğiniz kafesler var mıdır? Bir de akıllı yem edindim akşam da bir denene yaptım ama yemin geldiği dar duruyor oradan mama alırken zorlanıyor gibi, ona önereceğiniz birşey var mı?

Ha bir de jafeste hem dijey hem de yatay teller olması gerekiyor bizimki dolanıyor çünkü onların üzerinde:)

Geri