Karadeniz Pet

Muhabbet kusum garip davranıyor

Ideli

Meraklı Üye
Merhaba Arkadaşlar
Dün yeni bir m kusu aldik çok tatlı fakat bir sıkıntısı var garip davranıyor gagasıyla kanadını kasıyor (ya da tam tersi) çok hızlı nefes alıp veriyor kuyruğunu aşağı yukarı hareket ettiriyor anüs kisminda biraz dışkı vardı onun için sallayıp kasıyor sandım sonunda çıkardı diskiyi ama hala devam ediyor ve tuneginden aşağı inip yem yemiyor şu içmiyor yeni olduğu için mi böyle yoksa hasta mi internette astım belirtileri olarak yazıyor bu hareketleri cevap verirseniz sevinirim

Kanatlarını kaşıması normal tüylerini sürekli düzeltirler ama gece ışıklar sönünce bunu yapıyorsa dış parazit olma ihtimali vardır.Yem yiyor ise mutlaka suyu da içecektir zaten sürekli su tüketen bir tür değil.Multivitamin ve probiyotik gibi takviyelerde yapınız.Nefes alışverişi ne kadar düzensiz bunun bir videosunu en azından görmek lazım.

Nefes alışında öyle pek bir sıkıntı yok ama sürekli kuyruk sallaması ve nefes alırken hırlaması beni biraz korkuttu astım olabilir mi yoksa daha bu eve ilk gelişi olduğu için mi olabilir

Yem yemiyor ilk kafesine girince baya bi şu içti sonra ne yemek ne de şu 6 saattir bisey yiyip içmiyor ve kuyruk sallıyor

gayet normal daha yeni eve geldiği için yem yemiyor olabilir benimkide öyleydi 4 gün sonra yedi sen parmağına yemi yapıştırım ver hem eline alışır hemde yem yer kanadını falan kaşıması normal hızlı nefes alıp vermesinde yeni ortama alışmaya çalışıyor korkuyordur o yüzden olabilir

Peki sağolun eğer 1-2 hafta daha gecmezse hırlaması ve kuyruk sallaması o zaman veterinere götüreyim mi

Hırlama varsa solunum güçlüğü çekiyordur.Astım denilmez üşütmüş nezle , bronşit olabilir yada astım.Sıcak tutun dediğim takviyeleri yapın 2-3 gün sonra düzelme olmazsa tekrar yardımcı oluruz.Kuş sanırım yeni ve ortama alışması zaman alır bu dönemde yabanclık çektiği zaman belli bir süre hareketsiz yem yememe gibi durumlarda olur.Tüylerde kabarma yoksa gözlerde ıslaklık burunda tıkanıklık gibi hemen ilaç önerip normal takviye ile düzelecek kuşa antibiyotik ile zarar vermeyelim.

Takıldığım nokta bu zaten hirlama ve olduğu yerden başka yere gitmemesi dışında bisey yok birde dışkışı biraz anormal ve anüsüne bulaşmış haldeydi bu da çok normalmis ilk gün gelince ishal oluyorlarmis 1 haftaya geçiyormuş peki sadece hırlama ve kuyruk sallama bir hastalığın belirtisi olabilir mı ve sıcak tutmak için ne yapmalıyız

Kabızlıktan da olabilir. Yukarıda söylendiği gibi probiyotik desteği verin. 3-4 içinde düzelme olmazsa videoyla birlikte sorun.

Teşekkürler hocam da dışkışı pek kabıza benzemiyor ıslak ve sıvı halinde bir de ilacın ismini tam olarak söyler misiniz bn bu konularda pek bilgili değilim de

Vitamin NektonS gibi bir ürün probiyotik olarak Diazyme 256 kullanabilirsiniz.yada aşağı yukarı bunlara benzer ürünler.Bu ürünlerin çeşitli boyları var en ufak olanı tercih edebilirsiniz , uygun saklama koşullarında aylarca kullanırsınız.İlaç için 2-3 gün bekleyin sorun düzelmezse bir video ile başlık açıp yardım talebinde bulunabilirsiniz.

Sağolun ama sanırım bn sorunu çözdüm yani ne olduğunu çözümünü değil kus sanki burnunun içindeki akintiyi cekiomus gibi ses çıkarıyor ve burun tıkalı gibiburun delikleri kirmizilasmis ve beni şaşırttı gene açlık kazandı ve ilk günden yemligi bitirdi burun tıkanıklığı ıçinde bir vitamin adı ya da iyi gelecek sebzeleri soylermisiniz kolay gelsin

Sağolun ama sanırım bn sorunu çözdüm yani ne olduğunu çözümünü değil kus sanki burnunun içindeki akintiyi cekiomus gibi ses çıkarıyor ve burun tıkalı gibiburun delikleri kirmizilasmis ve beni şaşırttı gene açlık kazandı ve ilk günden yemligi bitirdi burun tıkanıklığı ıçinde bir vitamin adı ya da iyi gelecek sebzeleri soylermisiniz kolay gelsin
Burnunda tıkanıklık olması zaten hastalık belirtisi büyük ihtimal üşütmüştür gerekli bakımları yapılmazsa kronik hale gelebilir.O yüzden 1.si kuşun bulunduğu ortamı sıcak tutacaksın 2. si kendini toparlaması için Multivitamin ve Probiyotik takviyesi yapacaksın.Şu an için kuş kendini toparlayana kadar sebze vermesen daha iyi olur.Dal darı asabilirsin 15 günde bir suyuna 4 damla elma sirkesi katabilirsin.Ekstra olarak nefes almasını kolaylaştırmak için okaliptus nane gibi şeyleri sıcak suya katıp kafesin dışında uygun bir yere koyup o suyun buharı ile nefes almasını kolaylaştırabilirsin.

Teşekkür ederim peki burun deliklerindeki kırmızılık önemli değil deme bu un tiķanikliginin belirtisi sadece

Resim atabilir misiniz görmeden yorum yapmak doğru değildir.

dışkı ve kuşun resmini gonderin lütfen

Burnuna, az miktarda kaya tuzu katılmış su (bir çay bardağına yarım çay kaşığı gibi) veya eczaneden serum fizyolojik alarak damlatabilirsiniz.

Geri