Karadeniz Pet

muhabbet kuşum halsiz, yemek yemiyor

furkanfmv

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar. 2-3 ay önce ikinci muhabbet kuşumuzu aldık. çok sağlıklı ve hareketli bir kuş kendisi normalde.
dün kafesleri herzamanki gibi açıktı ve iki kuşta dışarıda oynuyorlardı.(kafeslerini çoğu zaman kapatmıyorum)
yarım saat kadar evden ayrıldım geri döndüğümde kuşlarımdan biri oyun oynamaya uçmaya devam ediyordu, fakat 2 ay önce aldığım kuş yerde öylece duruyordu ve ters dönmüştü.
düzelttim yere koydum hareketsiz öylece durdu. aldım kafesine koydum bir süre sonra. biraz bekledik dışarı çıkardım incelemek amacıyla. dün çok halsiz gözüküyordu ötmüyor-yürümüyordu bile. tünekte turmasında bir sorun yok.
bugün biraz daha hareketlendi, yürüyor arada ötüyor. uçmaya çalışıyor fakat uçtuğu gibi yere düşüyor havada hiç kalamıyor.
ayrıca yemek su içmiyor. şırıngayla beslemek zorunda kaldım.
sürekli tüylerini kabartarak olduğu yerde durmayı tercih ediyor, yanına yaklaşıp kafesten çıkarınca vs yürüyor ama fazla sürmeden duruyor tekrar.
nefes alırken kıpırdıyor. her nefes alışında tüm vücudu kıpırdıyor.
dün gün içinde ishali çoktu tamamen sıvıydı. bugün biraz daha düzelmiş fakat hala sıvı. sıvı ortasında ise çok koyu renkte.
ayrıca kanatlarından biri yürürken vs aşağıda kalıyor. kanatlarını biraz inceledim, bir kanadı normal dururken ve kaldırdığımda hemen geri çekerken diğer kanadı kafasına kadar geri çekebiliyorum zorlanmadan ve hiç tepki vermiyor bu kanadıyla oynamama.
fakat elimde hareket ettirdiğim zaman kuşu iki kanadınıda çok güzel hareket ettirebiliyor.
lütfen yardım edin, hepnize şimdiden teşekkürler.

Selam öncelikle geçmiş olsun seni korkutmak istemem fakat aynı sorunları ben 2 ay önce aldığım kusumda yaşadım ve 3 gün önce kaybettim giderek haksızlesti hiç ses soluk çıkarmamaya başladı.her defasında aldığım yer ile iletişime geçtim normal olduğunu söyledi. El sicakligini kontrol et derim ve zaman kaybetmeden anlayan birinden bir muayene desteği al. Allah yardımcınız olsun umarım duzelir

Merhaba arkadaşlar. 2-3 ay önce ikinci muhabbet kuşumuzu aldık. çok sağlıklı ve hareketli bir kuş kendisi normalde.
dün kafesleri herzamanki gibi açıktı ve iki kuşta dışarıda oynuyorlardı.(kafeslerini çoğu zaman kapatmıyorum)
yarım saat kadar evden ayrıldım geri döndüğümde kuşlarımdan biri oyun oynamaya uçmaya devam ediyordu, fakat 2 ay önce aldığım kuş yerde öylece duruyordu ve ters dönmüştü.
düzelttim yere koydum hareketsiz öylece durdu. aldım kafesine koydum bir süre sonra. biraz bekledik dışarı çıkardım incelemek amacıyla. dün çok halsiz gözüküyordu ötmüyor-yürümüyordu bile. tünekte turmasında bir sorun yok.
bugün biraz daha hareketlendi, yürüyor arada ötüyor. uçmaya çalışıyor fakat uçtuğu gibi yere düşüyor havada hiç kalamıyor.
ayrıca yemek su içmiyor. şırıngayla beslemek zorunda kaldım.
sürekli tüylerini kabartarak olduğu yerde durmayı tercih ediyor, yanına yaklaşıp kafesten çıkarınca vs yürüyor ama fazla sürmeden duruyor tekrar.
nefes alırken kıpırdıyor. her nefes alışında tüm vücudu kıpırdıyor.
dün gün içinde ishali çoktu tamamen sıvıydı. bugün biraz daha düzelmiş fakat hala sıvı. sıvı ortasında ise çok koyu renkte.
ayrıca kanatlarından biri yürürken vs aşağıda kalıyor. kanatlarını biraz inceledim, bir kanadı normal dururken ve kaldırdığımda hemen geri çekerken diğer kanadı kafasına kadar geri çekebiliyorum zorlanmadan ve hiç tepki vermiyor bu kanadıyla oynamama.
fakat elimde hareket ettirdiğim zaman kuşu iki kanadınıda çok güzel hareket ettirebiliyor.
lütfen yardım edin, hepnize şimdiden teşekkürler.
Selam geçmiş olsun ağzını bir koklayın kötü koku var mı ? Bide dışkı ne renk ? koyu yeşil mi siyah mı ? kıvamı ?

Selam geçmiş olsun ağzını bir koklayın kötü koku var mı ? Bide dışkı ne renk ? koyu yeşil mi siyah mı ? kıvamı ?
Ağzında bir koku yok.
dışkı çok değişken. aşırı sıvıydı(tamamiyle sıvı) şimdi sıvı ortasında siyah katı.
siyah olan katı etrafı belirttiğim gibi sıvı.
fakat bazen dışkısı normale dönüyor, gün içerisinde sürekli değişkenlik gösteriyor.

ne zamandır böyle ve kuş ne zamandır sizde ve besleme diyetinizde neler var ? vitamin falan veriyor musunuz ?

kuş 2-3 aydır bizde. dediğim gibi dün birden böyle oldu. kafesinden dışarı çıkardık çok iyiydi neşeli oynuyordu yarım saat kadar dışarı çıktım geri geldim yerde halsiz yatıyor.
vitamin veriyorum aralıklarla onun dışında ballı yem ve normal yem

Ballı yemden kastınız ballı krakerse asla vermeyin. Dışkı kuruduğunda saydam olan kısmı kireç gibi oluyor mu ? Ve Evde Antibiyotik var mı kuşlar için kullanılan ?

evet o krakerdendi, pekii vermeyelim.
hayır antibiyotik mevcut değil.
benim asıl korkum iç kanama tarzı birşey çünkü belirttiğim gibi bir kanadı biraz farklı. darbe almış olmasından korkuyorum

olabilir öyle birşeyden şüpheleniyorum ama bunun belirtisi nedir onu bilmediğim için emin değilim.
nereden anlayabiliriz bunu, video çekerek göndereyim mi

kuşun üzerinde genel olarak farklı bir koku var. ağzındanmı yayılıyor anlayamadım tam olarak ama belirttiğim gibi farklı bir koku mevcut.
ama öyle aşırı kötü-rahatsız edici koku değil

Geri