Karadeniz Pet

Muhabbet kuşum yumurtasını kırıyor ?

Dün ikinci yumurtasını yumurtlamis sahte yumurtayla değiştirdim dışı üzerine yatmıyor erkek zaten yuvaliga girmiyor en azından ben görmedim yuvaliga geniş delikler var hava alsin disarisini gorsun diye zaten fakat bu sabah yem verdikten kuşlara bakarken dışı yuvalikta sahte yumurtayı kırmaya çalışıyor gibi sürekli gagasıyla yerini değiştiriyordu normal kaçıncı yumurtadan sonra yumurtaya yatıyor kuşlar ?

Dün ikinci yumurtasını yumurtlamis sahte yumurtayla değiştirdim dışı üzerine yatmıyor erkek zaten yuvaliga girmiyor en azından ben görmedim yuvaliga geniş delikler var hava alsin disarisini gorsun diye zaten fakat bu sabah yem verdikten kuşlara bakarken dışı yuvalikta sahte yumurtayı kırmaya çalışıyor gibi sürekli gagasıyla yerini değiştiriyordu normal kaçıncı yumurtadan sonra yumurtaya yatıyor kuşlar ?

Bazen 3. yumurtadan sonra yatarlar o sesleri duyman illa kıracak anlamına gelmez dişi altına alıyordum ve yumurtanın konumunu değiştiriyordur

Bazen 3. yumurtadan sonra yatarlar o sesleri duyman illa kıracak anlamına gelmez dişi altına alıyordum ve yumurtanın konumunu değiştiriyordur
Ses duyma değil zaten yuvaligin arka kısmında delikler var hava için ordan gördüm sürekli yumurtayla uğraşıyordu altına alma olsa üzerine yatar ama bu ayakta yumurtayı sağa sola itiyordu gagasıyla

Tamam sahte yumurtayı kıramayınca bu huyundan vazgeçecektir

Demek ki sorun dişideymiş sunay bey. Altına alırken çekebilir gagasiyla yer değiştirebilir yumurtaları ama anlattığınız şey kırmaya çalışmak evet. Uğraşsin bakalım biraz siz de gözleme devam edin yumurtayı sürmeye devam mı ediyor yavaş yavaş üstüne mi yatıyor diye.

Bugun kısmetse 3.yumurtayi yumurtlamasi lazım bakalım nolcak umarım bi sorun çıkarmaz

jumbo çiftlerimden 1 tanesinde aynı şey başıma geldi. 1 ve 2. yumurtayı kırdı. 3. yumurtayı görür görmez aldım ve sahte yumurtayla değiştim. Kırmaya çalıştığı veya yattığına tanık olmadım ama yumurtanın yeri her gün farklı yerde. aldıgım yumurtayı başka bir çiftimin altına sürdüm. üstüne yatılıyor sunalık. 4 yumurtadada aynı şeyi yapmayı düşünüyorum. en azından bir süre.

Bende sahteyle değiştirdim yumurtayı bugünde 3.yumurtayi değiştirdim yumurtaları adım iki sahte yumurta var altında şuanda yattığını görmedim dediğiniz gibi ama yatar mı merak ediyorum doğrusu veya bu yumurtasını kırma huyu bitti mı diye de merak ediyorum

Bende sahteyle değiştirdim yumurtayı bugünde 3.yumurtayi değiştirdim yumurtaları adım iki sahte yumurta var altında şuanda yattığını görmedim dediğiniz gibi ama yatar mı merak ediyorum doğrusu veya bu yumurtasını kırma huyu bitti mı diye de merak ediyorum
Merhabalar, bu gün o sahttelerin üstüne yattığını gördüm. Sahteler sıcacıktı :) kızışma yumurtası vardı elimde onu koydum. 1-2 gün gözlemlicem kırmaz ise kendi yumurtalarını altına vericem yeniden.

Bendeki dünden beri yatıyor sahtelerin üzerine ama ara ara ben yanlarını girdiğinde dışarıda görüyorum sonra yuvaliga gidiyor yumurtalara yatıyor bugün kendi yumurtasını yumurtliycakti onu altında birakicam ertesi günü eğer kirilmadiysa digerlerinide altına koyucam hayırlısı artık

Bendeki dünden beri yatıyor sahtelerin üzerine ama ara ara ben yanlarını girdiğinde dışarıda görüyorum sonra yuvaliga gidiyor yumurtalara yatıyor bugün kendi yumurtasını yumurtliycakti onu altında birakicam ertesi günü eğer kirilmadiysa digerlerinide altına koyucam hayırlısı artık
üstadım kendine ait olan 2 yumurtayıda altına saldım. 3 gündür kırılma yok ve günün 4/3 ünü yuvalıkta geçiriyor. Sanırım kırma işlemini atlattım gibi :)

Hadi hayırlısı o zaman inşallah bu sorun çıkmaz daha sonradan bizimkine yumurta altında ama ne zaman görsem kuş dışarıda üstelik bu sabah gördüğümde bitkin bir hali vardı hasta gibi belki yumurtaları altından almak zorunda kalabilirim

üstadım kendine ait olan 2 yumurtayıda altına saldım. 3 gündür kırılma yok ve günün 4/3 ünü yuvalıkta geçiriyor. Sanırım kırma işlemini atlattım gibi :)
Herhangi bi sorun var mı kuşta bendeki yumurtalara 2gun yattı sonra yatmadı bugün 4.yumurtayida tunekteyken yumurtlamis olucak ki yumurta tunegin altında dustudugu kısım çatlamış vaziyetteydi

Gene hüsran. 2-3 gün yumurtalara yattı dün gece 2 sini de kırmış. Ne yapacagım bilmiyorum bende

Benim kuşta aynı davranışı sergiledi bir yumurtasi ve sahteler altındaydı kırma olmadı ama yumurtalardan kalktı o yüzden merak ettim davranış karakterler aynı ne yapsam bilemedim bende

Arkadaşlar tek tavsiye edebileceğim bir hafta boyunca son ana kadar sahte yumurtalar kalsın altında. Bir hafta elinizdeki yumurtalar talaşta saklanarak tazeliğini korur. Yine problem çıkarsa mecbur başka çiftlerin altına vermek gerek

Çok teşekkürler Fatih bey fakat düne kadar kuş ara arada olsa yuvaliga girip yumurtaya yatıyordu 3sahte var altında şuanda birde yumurta vardı dün butun yumurtalarda yattı fakat bugün baktığımda kendi yumurtasını kırmış yine erkek olanla sürekli ciftlesiyorlar 5.yumurtsini yapması lazımdi bugün onun için baktım yuvaliga 3sahtede yuvalikta plastiginin kenarlarına çıkarmış orta oval kısımda değillerdi bu kuş düzelir mı bilmiyorum artık

Ümit etmekten başka çare yok malesef. Varsa başka çiftinizin altına sürün yumurtaları. Sahtelerle uğraşsin dursun artık belki vazgeçer.