Karadeniz Pet

Muhabbet kuşuma hastalık bulaşmış mıdır?

Neşekuş

Yeni Üye
Merhaba geçen hafta muhabbet kuşumu alıp teyzemin kuşlarının yanına götürdüm. Teyzemin kuşları eş hatta dişi kuş yumurtaya oturmuştu yuvadan çıkmadı biz gittiğimizde ama eşi benim kuşumla oyun oynadı ağız ağıza. Yumurtaya oturan dişi kuş bugün olmüş kuruma hastalığından ve veteriner de eşine de bulaşmış olabilir onu da getirin bakalım demiş. Benim kuşum geçen hafta eşiyle ağız ağızaydı eğer hastalık onda da varsa benim kuşuma bulaşmış mıdır ? Veterinere götürsem anlaşılır mı hemen? Kuşumda bi hastalık belirtisi yok. Bu arada kuşum erkek oyun oynadığı kuşta erkekti ama gagalarıyla birbirlerine vurarak oynadılar ağızları değdi birbirine.

Evet kuşta hastalık varsa geçmiştir bulaşıcı çünkü. Veterinerde dışkı tahili yapıldığında anlaşılır.

Evet kuşta hastalık varsa geçmiştir bulaşıcı çünkü. Veterinerde dışkı tahili yapıldığında anlaşılır.
Şuan kuşumu elime aldığım zaman göğüs kemiğini hissediyorum aşırı sivri değil ama eskisine göre daha elime geliyor gibi. Tüy döneminde zayıflamıştır diye düşünüyorum kötü düşünmek istemiyorum.Hareketli cin gibi maşallah ama yarın veterinere götüreceğim korkmaya başladım:(

Şuan kuşumu elime aldığım zaman göğüs kemiğini hissediyorum aşırı sivri değil ama eskisine göre daha elime geliyor gibi. Tüy döneminde zayıflamıştır diye düşünüyorum kötü düşünmek istemiyorum.Hareketli cin gibi maşallah ama yarın veterinere götüreceğim korkmaya başladım:(
O kemik normalde de ele gelir merak etmeyin. Hastalıktan ele gelme durumu da son aşamada olur ve gerçekten jilet gibi olur. Veterinerde tahlil yaptırmakta fayda var umarım bulaşmamıştır.

Kesinlikle bulaşmıştır. Aynı olay başıma geldi. 1 ay boyunca birşey çıkmadı ama hastalık şimdi baş göstermeye başladı. Ben geç kaldım sen kalma.

Kesinlikle bulaşmıştır. Aynı olay başıma geldi. 1 ay boyunca birşey çıkmadı ama hastalık şimdi baş göstermeye başladı. Ben geç kaldım sen kalma.
Bugün veterinere götürdüm bir hastalık belirtisi yok dedi ama daha sonra da bi anda ortaya çıkabilir dedi ve ilaç verdi önlem almak için. Kuşum 2 gün önce kusar gibi boğazına bişey kaçmış gibi hareketler yapmıştı onu söyleyince de şüphelendi bulaşmış olabilir dedi ve bi ilaç daha yazdı. Bir de kafesine ayna koy genelde aynaya doğru kusuyorlarmış tespit etmesi daha kolay olur dedi.

Bugün veterinere götürdüm bir hastalık belirtisi yok dedi ama daha sonra da bi anda ortaya çıkabilir dedi ve ilaç verdi önlem almak için. Kuşum 2 gün önce kusar gibi boğazına bişey kaçmış gibi hareketler yapmıştı onu söyleyince de şüphelendi bulaşmış olabilir dedi ve bi ilaç daha yazdı. Bir de kafesine ayna koy genelde aynaya doğru kusuyorlarmış tespit etmesi daha kolay olur dedi.
Ben de önlem almak için ilaç kullanacaktım ama sağlıklı gördüğüm için ilaç kullanmadım. Kuşu sağlıklı görünce de hemen ilaca başvurmamak istedim ama keşke kullansaydım. Sen kesinlikle veteriner ne diyorsa düzenli olarak ilacı ver.

O veterinere bidaha gitme bence. Ayna da koyma eş kabul edip alışıyolar aynaya kusma durumu kur yaparken olur. Kuş hastaysa zaten kusar ikisi farklı kusma. O hastalığın tespiti dışkı tahliliyle olur. Kuruma diye bir hastalık zaten yok muhtemelen kursak mantarı. Kursak mantarının da iki çeşidi var. Ya yavaş yavaş ilerler tedavi edilmezse sonu ölüm olur. Ya birden ne olduğunu anlamadan içten ilerler ölür kuş.

Kesinlikle bulaşmıştır. Aynı olay başıma geldi. 1 ay boyunca birşey çıkmadı ama hastalık şimdi baş göstermeye başladı. Ben geç kaldım sen
O veterinere bidaha gitme bence. Ayna da koyma eş kabul edip alışıyolar aynaya kusma durumu kur yaparken olur. Kuş hastaysa zaten kusar ikisi farklı kusma. O hastalığın tespiti dışkı tahliliyle olur. Kuruma diye bir hastalık zaten yok muhtemelen kursak mantarı. Kursak mantarının da iki çeşidi var. Ya yavaş yavaş ilerler tedavi edilmezse sonu ölüm olur. Ya birden ne olduğunu anlamadan içten ilerler ölür kuş.
Ben dışkıya bakacak mısınız dedim dışkıdan belli olmaz daha çok yeni dedi ve bi belirti de yok kilosu iyi falan dedi. Kuşumun eşi yok tek. Boğazına bişey takılıyormuş gibi yaptığını söyleyince Triflucan şurup yazdı kursak mantarı bulaşmış olabilir dedi. Bi de avicare vinegar&ginger adında bi ilaç sattı bana bu da önleyiciymiş kursak mantarını. 1 ay önce gittiğimde sadece röntgen ve muayeneden 450TL almıştı bugün de muayene 200 ilaçtan da 65 TL aldı hiç bişey yapmadan tek yaptığı kuşun göğsüne baktı sıkıntı yok kemik iyi dedi bi de tartıya koydu 40gr olduğunu söyledi. Kuşuma bişey olmasın para mühim değilde biraz kazıklandım gibi geldi bana bir daha gitmeyeceğim.

Siz şimdi böyle yazınca aklıma takıldı bu hastalığın teşhisi konulmadan dr bana bu ilaçları verdi kuşum hasta değilse bu ilaçlar yan etki yapar mı acaba ? Triflucan özellikle ağır bi ilaç mı kuşum da sıkıntı yokken bu ilacı vermem onu hasta eder mi? İşini bilmeyen veterinere gittim resmen iyi edeyim derken kötü olmaz sonucu inşallah 🙏🏻

Siz şimdi böyle yazınca aklıma takıldı bu hastalığın teşhisi konulmadan dr bana bu ilaçları verdi kuşum hasta değilse bu ilaçlar yan etki yapar mı acaba ? Triflucan özellikle ağır bi ilaç mı kuşum da sıkıntı yokken bu ilacı vermem onu hasta eder mi? İşini bilmeyen veterinere gittim resmen iyi edeyim derken kötü olmaz sonucu inşallah 🙏🏻
Eğer hastalık belirtisi yoksa TRİFLUCAN SAKIN VERME. Bazen hasta kuşlara bile ağır geliyor. Belirti göstermediği için Triflucan kuşu öldürebilir, üretimhanede de bi keresinde böyle olmuştu. Eğer kuş şimdilik sağlıklı gözüküyor ise Mikostatin ilacına başla bütün eczanelerde bulabilirsin. Eğer mikostatin alırsan haftada bir defa 1 günlüğüne 100ml suluğa 2 damla dökersin. Eğer hastalık belirti gösterirse triflucan kullanırsın. Şu anda senin kuşa mikostatin en iyi gelebilecek ilaçlardandır. Bu ilaç eğer kuşun hasta değilse, koruma yapıyor. Zararı yok yani ağır bir ilaç değil.

Kuşum çok iyi hareketli bi belirti yok dün akşam doktorun dediği gibi 1 çay kaşığı suya 2 damla Triflucan damlattım ve şırıngayla kuşuma verdim çok azı girdi ağzına yarısını döktü. Bugün suluğuna koycam ama doktorun dediği kadar değil daha az zaten suluktan bi kez içsin dökücem bir çok mantarı yok eden bi ilaçmış az miktarda vermenin bi zararı olmaz diye düşündüm. Vermezsem eğer bi de kursak mantarı varsa daha da ilerler diye korkuyorum. Veterinerler kuştan çok anlamıyor bence sadece kanatlı hayvanlara bakan veterinere gitmek gerekiyormuş gidip o kadar para verip sonuçsuz kalmak çok canımı sıkıyor.

Çok ağır bi ilaç değil 2 damla fazla değil ve bazen önlem olarak verilebiliyor. Ama hastalıkta ilk tercih hayvan ilaçlarından olmalı. Kaç gün vericeksiniz ilacı?

Siz ağızdan vermeye devam edin. Triflucan suda verilmiyor çünkü direk ağızdan verilmesi gerek 1 damla yeterli bence ama zaten yarısını döktüğü için sorun olmaz diye düşünüyorum. Ardından probiyotik ve multivitaminle destekleyebilirsiniz ama tercih sizin daha iyi veterinere götürücek durumum imkanım var derseniz götürün.

şuan kuşum çok iyi enerjik ve kakası normal bu ilaçları kullanmaya devam edeceğim bi sıkıntı farkedersem başka veterinere götürürüm. Teşekkür ederim

Siz ağızdan vermeye devam edin. Triflucan suda verilmiyor çünkü direk ağızdan verilmesi gerek 1 damla yeterli bence ama zaten yarısını döktüğü için sorun olmaz diye düşünüyorum. Ardından probiyotik ve multivitaminle destekleyebilirsiniz ama tercih sizin daha iyi veterinere götürücek durumum imkanım var derseniz götürün.
bu videoya bakar mısınız kuşum aynı bu hareketi yaptı biraz önce 1dakika kadar sürdü.İlaçlarını veriyorum düzenli böyle yapması kursak mantarı ile alakalı mıdır acaba sindirimde sıkıntı mı vardır?

bu videoya bakar mısınız kuşum aynı bu hareketi yaptı biraz önce 1dakika kadar sürdü.İlaçlarını veriyorum düzenli böyle yapması kursak mantarı ile alakalı mıdır acaba sindirimde sıkıntı mı vardır?
Bunu benim kuşum da yapıyo eğer yem çıkarmıyorsa ve herhangi sorunu yoksa bi şey yoktur arada böyle kursa genişletme yapabiliyolar

Yok yem çıkarmıyor.Görünce korktum bi an zorlanıyor gibiydi. Teşekkür ederim tekrardan

Geri