Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşumu Sevemiyorum.

Yuukiee

Yeni Üye
Merhabalar, Nazlı adında çok sevimli bir Muhabbet kuşum var. Kendisi bize geldiğinde bir yavruydu ve yetişkin bir erkekle beraber geldi. O zamanlar daha kuş beslemenin ne olduğunu bilmiyordum çünkü bize hediye geldi. Erkek kuş dişi kuş yanındayken öldü. Bazı kuşlarla ilgilenen kişilere danıştığımızda bize dişi kuşun erkek kuşa psikolojik baskı yaparak hasta edip öldürdüğü dendi bize ( ki ben inanmıyorum o zamanlar tüneğin altına streç film sermiştim ve tünek tek kuş için bile küçükken iki kuş yerde dolaşıyorlardı ben bu arada erkek kuşun strec filmi yiyip sindirememesinden öldüğünü düşünüyorum ki öldüğünde altında kocaman bir dışkı vardı.) erkek kuşun iki kez hastalandığını da belirteyim. Daha sonra kuş bakmanın zorluklarını öğrenip Nazlı (dişi) kuşumla daha yakından ilgilendim. Önce elime gelmeye sonra mutlu olduğu zaman sesler çıkarmaya başladı. Şuan ise burnumla oynuyor eşyalara başını sallıyor elime gagsıyla sert olmayacak bir şekilde vurup vurup başını sallıyor onunla ilgilenmediğimde biraz ses çıkarıyor duş almaya bayılıyor ona kuş sesi çıkardığımda bana karşı ses veriyor elimden su içiyor yem yiyor vs. Tek bir sorun var ki kendini bana hiç sevdirmiyor. Ne zaman çok yavaş bir şekilde ona yanaşsam hemen kaçıyor. Bunu ona çok yakın bir şekilde de yapmıyorum onu hiç kıstırmıyorum. Ama bi kaç sefer elimde tutup sevmeye çalışsam önce bir gaga geçiriyor sonra ise sevmeme izin veriyor ardından bıraktığım an kaçıyor. Ayrıca 2 haftalığına evde olmayacağım yani aile fertlerim kuşumu besliyecekler. Tek korkum bu süre zarfında beni unutması. Sizce beni unuturmu? Dip not: Amacım benim mutlu olmam değil onun mutlu olması eğer sevilmekten hoşlanmıyorsa tabiki ona dokunmaktan vazgeçiceğim benim için onun o mutluyken çıkardığı sesleri çıkarması. Bu kadar detaylı anlatmamın sebebi belkide bir travmasıdır diye. Bilen bir kişi yardımcı olabilirse sevinirim. Ayrıca: kendisi kafesinin tepesine çıkınca böyle eğilerek duruyor yoks duruşu daha dik :)

Ekli dosyalar

• IMG_1163.jpeg
    IMG_1163.jpeg
    824.7 KB · Görüntüleme: 14
  • IMG_1160.jpeg
    IMG_1160.jpeg
    578.5 KB · Görüntüleme: 14
Unutmaz ama bir süre soğuk davranabilir, hatta küsme davranışı bile gösterebilir.
Dişi kuşlar erkeklere göre daha yabani oluyor. Bazen videolar görüyorum, başlık atmışlar benim dişi kuşum çok canayakın gibisinden. Şimdiye kadar erkek muhabbet kuşları kadar oyuncu, canayakın, uysal, kendini sevdiren dişi muhabbet kuşu görmedim.

Unutmaz ama bir süre soğuk davranabilir, hatta küsme davranışı bile gösterebilir.
Dişi kuşlar erkeklere göre daha yabani oluyor. Bazen videolar görüyorum, başlık atmışlar benim dişi kuşum çok canayakın gibisinden. Şimdiye kadar erkek muhabbet kuşları kadar oyuncu, canayakın, uysal, kendini sevdiren dişi muhabbet kuşu görmedim.

Anladım çok teşekkürler <3 Çoğu kuşkumun kaybolmasını sağladınız :)

Geri