Karadeniz Pet

Muhabbet kuşumun anlam veremediğim hareketi

Halim16

Yeni Üye
Merhaba sevgili arkadaşlar. Videoda da göründüğü gibi kuşum tellere asılı kalıp sürtünüyor. Ve bu işlemi uzun süre tekrarlıyor geçer diye düşündüm. Yada kafese alışma süresinde acaba tepki olarak mı yapıyor diye düşündüm. Fakat yaklaşık 1 aydır buna devam ediyor. Korkum bu kadar sürtünmeye kendisine zarar vereceği. Göğüs tüyleri sanki seyrekleşti gibi geliyor. Önüne geçmek adına kafese şal doladım belki vazgeçer diye onu da aşağıya indirip tekrar devam ediyor. Bunu sadece gündüz yapmakta akşam oda ışıkları yandığında bunu kesiyor. Dışarıda ise hiç bir şekilde bu hareketini tekrarlamıyor sadece kafes içerisinde yapıyor. Ayrıca yakın zamanda akıllı yemlik aldım daha faydalı olur diye şimdide tünekleri kullanmayı bıraktı sadece akıllı yemliğin tüneyin de duruyor. Kafes konusunda açmış olduğum bir konuda arkadaşların önermiş oldukları düzenlemelere göre ayarlama da yaptım. Videoyu aşağıya ekliyorum. Bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz ? Yaptığım bir hata mı var acaba ? Ya da kuşumda bir rahatsızlık mı var acaba ?

Ekli dosyalar

• IMG_4525.jpg
    IMG_4525.jpg
    357.8 KB · Görüntüleme: 20
:D daha 3 ayını bile doldurmadı sırtındaki tüylerini bile tamamlamadı. Kafesin kapağını açınca hemen dışarı fırlıyor ama dışarda böyle bir davranışını görmedim birde güneş doğduğunda hemen başlıyor ve her gün yapıyor ne zamanki odanın ışıkları yanıyor o zaman duruyor :D Normal mi ?Oyuncaklarına yapanı duydumda kafes teline yapanı yeni duyuyorum :D

Işık yandığında dikkati dağıldığı için yapmayı bırakıyordur. Kafes telleri, tünek veya herhangi bir nesne fark etmez. Poposuna bir şey değdiği anda içgüdüsel olarak yapmaya başlarlar :)

Resimdeki gibi yemlikte durması bununla mı alakalı acaba. Eş almak için erken değil mi?

Yemlikte durmasıyla bir alakası yok, benim büyük kuşum da 2 aylıkken böyle yapmaya başlamıştı. Erkek kuşların genelinde görülen bir durum bu :)

Evet eş almak içi çok erken. Kuşu eğitecekseniz eş almanızı önermem.

Evet eğitmeği düşünüyorum. Sürekli tekrarlamasından dolayı tahriş olup bir sorun yaratacağından korktum. Göğüs tüyleri çok dağınık kaldı çünkü. Yardımlarınız için teşekkür ederim sağolun daha neler öğreneceğiz bakalım :)

Evet eğitmeği düşünüyorum. Sürekli tekrarlamasından dolayı tahriş olup bir sorun yaratacağından korktum. Göğüs tüyleri çok dağınık kaldı çünkü. Yardımlarınız için teşekkür ederim sağolun daha neler öğreneceğiz bakalım :)

Çok sık yapıyorsa poposu ve tüyleri zarar görebilir, ara sıra müdahale edin. Rica ederim, siz de sağ olun :)

Hocam kuşunuz kafes telleriyle çiftleşiyor 😀
Bu aralar Lütfü de yapmaya başladı.:D Luna ile iyi geçiniyor fakat Luna'ya hiç cinsel yönden sokulmuyor.Kur yapıyor, bir birleriyle oynuyorlar,kaşıyorlar.... Bazen düşünüyorum Luna Lütfü'yü biz kardeşiz aramızda bir şey olamaz diye kandırdı mı.😂😂

Bu aralar Lütfü de yapmaya başladı.:D Luna ile iyi geçiniyor fakat Luna'ya hiç cinsel yönden sokulmuyor.Kur yapıyor, bir birleriyle oynuyorlar,kaşıyorlar.... Bazen düşünüyorum Luna Lütfü'yü biz kardeşiz aramızda bir şey olamaz diye kandırdı mı.😂😂

Çok mantıklı, daha önce hiç bu açıdan düşünmemiştim. Demek ki bazı çift kuşlar bu yüzden çiftleşmiyorlarmış 😂

Çok sık yapıyorsa poposu ve tüyleri zarar görebilir, ara sıra müdahale edin. Rica ederim, siz de sağ olun :)
Yani her gün yapıyor diyebilirim. Önüne geçmek için bir çok yol denedim. Şal koydum bahsettiğim gibi önce aşağıya indiriyor sonra yapmaya devam ediyor. Yaptığı bölgeye mama kabı koydum bu sefer yaptığı yeri değiştirdi. Her yaptığında müdahale ettim kafesten uzaklaşınca tekrar yapmaya başladı. :) Sadece önüne dışarı salarak geçebiliyorum. Sabah kalkınca yapmaya başlıyor. Ben acaba dışarı çıkmak için mi yapıyor diye düşünmüştüm. Akşam olduğunda dediğim gibi oda ışıkları yanınca yatana kadar hiç yapmıyor. Sorun gündüz günde 3 saat civarı salıyorum ama kalan diğer saatlerde aynen devam.

Yani her gün yapıyor diyebilirim. Önüne geçmek için bir çok yol denedim. Şal koydum bahsettiğim gibi önce aşağıya indiriyor sonra yapmaya devam ediyor. Yaptığı bölgeye mama kabı koydum bu sefer yaptığı yeri değiştirdi. Her yaptığında müdahale ettim kafesten uzaklaşınca tekrar yapmaya başladı. :) Sadece önüne dışarı salarak geçebiliyorum. Sabah kalkınca yapmaya başlıyor. Ben acaba dışarı çıkmak için mi yapıyor diye düşünmüştüm. Akşam olduğunda dediğim gibi oda ışıkları yanınca yatana kadar hiç yapmıyor. Sorun gündüz günde 3 saat civarı salıyorum ama kalan diğer saatlerde aynen devam.

Dışarıya çıkmak için tele tırmanıyor, tel poposuna değince de çiftleşmeye başlıyor. Yapmasına bir şekilde engel olup bu alışkanlığından vazgeçirmeniz gerekiyor. Başka bir çözümü yok :)

Bir oyuncak alın diyeceğim ama oyuncak için yaşı çok küçük.

Haklısınız dediğiniz gibi elimden geldiğince engel olmaya çalışacağım. Oyuncak koydum fakat bir kere dokunmadı bile ilgisini çekmedi. Bir dezavantajıda tellerede tuvaletinide yapıyor. İnşallah zamanla düzelir teşekkür ederim ilgilendiniz.

Haklısınız dediğiniz gibi elimden geldiğince engel olmaya çalışacağım. Oyuncak koydum fakat bir kere dokunmadı bile ilgisini çekmedi. Bir dezavantajıda tellerede tuvaletinide yapıyor. İnşallah zamanla düzelir teşekkür ederim ilgilendiniz.

Rica ederim. Engel olursanız bir süre sonra yapmayı bırakacaktır.

Geri