Karadeniz Pet

Muhabbet kuşumun dışkısının etrafında ki lekeler

acar_22

Yeni Üye
Dişi muhabbet kuşum dışkısının etrafına leke bırakıyor. Şu anlık bir halsizliği yok ancak biraz kilo kaybı olmuş gibi hissediyorum. Her leke bırakan dışkı hastalık belirtisi midir ?

Ekli dosyalar

• 20221113_113302-min.jpg
    20221113_113302-min.jpg
    722.7 KB · Görüntüleme: 49
  • 20221113_113248-min.jpg
    20221113_113248-min.jpg
    614.6 KB · Görüntüleme: 37
  • 20221113_113233-min.jpg
    20221113_113233-min.jpg
    533.4 KB · Görüntüleme: 45
Diski çok iyi görünmüyor. Probiyotik olarak ne kullanıyorsunuz

Diski çok iyi görünmüyor. Probiyotik olarak ne kullanıyorsunuz
Markasını bilmiyorum ancak kuşcudan alınan toz probiyotikten kullanıyorum.
Siz ne önerirsiniz probiyotik olarak ?
Kuşlara bakan bir veteriner bulamadım Bursa da kuşlara bakan veteriner varsa cevaplarsa sevinirim.

Bir süre ekstra yem harici bir şey vermeyin. Probiyotik entrobac tavsiye ederim. Foruma da bir bakın bursa da kanatlı veteriner diye aratın. Çok geçmiş olsun.

Dışkı etrafında hare gibi lekeler bakteriyel enfeksiyon belirtisi olabiliyor.

Şu an ki durumu bu dışkıları bu şekilde

Ekli dosyalar

• 20221113_165452.jpg
    20221113_165452.jpg
    840 KB · Görüntüleme: 36
Tedaviye başlanması gerektiğini düşünüyorum geç kalınmadan. Çok kötü sayılmaz ama herhangi bir enfeksiyon varsa ilerlemeden tedaviye başlarsanız çok iyi olur.

Tedaviye başlanması gerektiğini düşünüyorum geç kalınmadan. Çok kötü sayılmaz ama herhangi bir enfeksiyon varsa ilerlemeden tedaviye başlarsanız çok iyi olur.
Diğer kuşuma bulaşmaması için ayırmalı mıyım sizce ? Strese girmelerinden korkuyorum biraz

Diğer kuşun dışkıları nasıl? Bu kuşun yem yemesi, su içmesi, gün içinde hareketleri nasıl?

Diğer kuşun dışkıları nasıl? Bu kuşun yem yemesi, su içmesi, gün içinde hareketleri nasıl?
Diğer kuşumun dışkıları normal.
Hastalığından şüphelendiğim kuşumun yem yemesi güzel iştahı var. Gün içinde hareketleride normal halsizliği yok. Su içip içmemesini çok takip edemedim maalesef.

Diğer kuşumun dışkıları normal.
Hastalığından şüphelendiğim kuşumun yem yemesi güzel iştahı var. Gün içinde hareketleride normal halsizliği yok. Su içip içmemesini çok takip edemedim maalesef.
Aslında birçok kuşta olabiliyor bakteriyel enfeksiyon. Swap testi yaptırıp sonuca göre antibiyotik tedavisine başlanması gerekiyor ama ben dişi kuşuma şimdiye kadar birçok swap testi yaptırdım, nerdeyse hepsinde aynı sonuç çıktı üstelik çok pahalı bir test. Bakteri farklı çıksa bile enrofloksasin ya da florfenicol direnci olmayışı çıktı. Birçok kez verdim bu ilaçları. Sonuç olarak karaciğer büyümesi oldu. Daha sonra bitkisel antibakteriyel solüsyon ve antifungal solüsyon aldım veteriner hekimde. Ara sıra dışkıları değişse bile tekrar veriyorum. İmkan varsa bitkisel antibakteriyel solüsyon alın.

Aslında birçok kuşta olabiliyor bakteriyel enfeksiyon. Swap testi yaptırıp sonuca göre antibiyotik tedavisine başlanması gerekiyor ama ben dişi kuşuma şimdiye kadar birçok swap testi yaptırdım, nerdeyse hepsinde aynı sonuç çıktı üstelik çok pahalı bir test. Bakteri farklı çıksa bile enrofloksasin ya da florfenicol direnci olmayışı çıktı. Birçok kez verdim bu ilaçları. Sonuç olarak karaciğer büyümesi oldu. Daha sonra bitkisel antibakteriyel solüsyon ve antifungal solüsyon aldım veteriner hekimde. Ara sıra dışkıları değişse bile tekrar veriyorum. İmkan varsa bitkisel antibakteriyel solüsyon alın.
Burak bey e gittiğimde bana da 5 li karışım, antibakteriyel solüsyon ve antifungal solüsyon vermişti tedavi sürecinde. Yaz döneminde tedavimiz bitti fakat bana 5 li karışımı haftanın 2 günü sürekli ver demişti. Devam ediyorum ona. Fakat diğer iki ilaç için bir şey demedi.
Ama elimde mevcut o iki ilaç. hastalık belirtisi olmadan da haftanın belirli günleri versem mi acaba antifungal ve antibakteriyel solüsyonu fikriniz nedir acaba.

Burak bey e gittiğimde bana da 5 li karışım, antibakteriyel solüsyon ve antifungal solüsyon vermişti tedavi sürecinde. Yaz döneminde tedavimiz bitti fakat bana 5 li karışımı haftanın 2 günü sürekli ver demişti. Devam ediyorum ona. Fakat diğer iki ilaç için bir şey demedi.
Ama elimde mevcut o iki ilaç. hastalık belirtisi olmadan da haftanın belirli günleri versem mi acaba antifungal ve antibakteriyel solüsyonu fikriniz nedir acaba.
Hastalık belirtisi olduğunda 2 hafta kadar sabah akşam verin. Ama hastalık belirtisinde kasıt, mesela bu konudaki gibi dışkılar olduğunda verin. Bitkisel olduğu için yanetkisi yok. Bende 70 TL'ye almıştım şimdi 180 TL olmuş, keşke uygun olabilse herkese tavsiye etsek.

Bahsettiğiniz ilaçların adı nedir nasıl bulabilirim acaba ?

Geri