Karadeniz Pet

Muhabbet kuşumun göğsünde şişlik var

Firayt

Yeni Üye
4 Yıllık muhabbet kuşumun göğsünde bir şişlik var nedenini bilmiyorum . 3 gün önce fark ettim hemen veterinere gittim . Biyo ICHTHYDERM adlı kremi verdi . Günde iki defa şişlik bölgesine sürmemi söyledi. HİÇ böyle bir durum yaşadınız mı ? Ne yapmam gerekiyor ? Acil Söyler Misiniz ?

Ekli dosyalar

• 20181024_193653.jpg
    20181024_193653.jpg
    720.8 KB · Görüntüleme: 110
  • 20181027_092557.jpg
    20181027_092557.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 110
  • 20181024_193653.jpg
    20181024_193653.jpg
    720.8 KB · Görüntüleme: 109
Kuşun dışarıda sorun olduğunu mu düşünmüş veteriner bilemedim ama bence içeride yani kursakta sıkıntı var kursak hastalıkları kursak mantarı veya kursakta sindirim problemleri ile ilgili bir araştırma yapın derim gerek forumda gerek diğer sitelerde onlarca başlık var ben bu şekilde bir tedaviyi uygun bulmuyorum

Öncelikle kanatlı hayvanlardan anlayan bir veteriner hekim bulmanız gerekiyor. Eğer bulamaz iseniz tecrübeli profesyonel bir üretici de size yardımcı olucaktır.
2.si bu kuşta tahminimce ya denildiği gibi kursakta bir problem var ya da göğüs bölgesinde çok büyük bir ur var. Kremle düzelecek bir durum değil. Veteriner işin ehli olmadığından bilmiyorum da diyemediği için böyle bir krem vermiş olabilir diye düşünüyorum.
Ayrıca 3 gün önce farklettiğiniz şişkinlikle bugünkü şişlik arasında ne kadar fark oldu?
Bu bölgedeki deri ne renkte ve kadar sertlikte?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Eskisine göre az daha şişmiş ama derisi yumuşamış. Acaba şırıngayla alınabilir mi ?

kuşun yemesi, hal ve hareketleri nasıl? uçmasında falan sıkıntı var mı? dışkı fotografı atın. ilaç sürülmemiş halinin tam olarak yandan fotografı varsa onu da atın.

kuşun yemesi, hal ve hareketleri nasıl? uçmasında falan sıkıntı var mı? dışkı fotografı atın. ilaç sürülmemiş halinin tam olarak yandan fotografı varsa onu da atın.
Yemesinde sıkıntı yok ama suyu çok az içiyor . Uçmasında şişlik bölgesindeki ağırlıktan ve halsizlikten çok uçamıyor

Ekli dosyalar

• 20181024_193650.jpg
    20181024_193650.jpg
    766.7 KB · Görüntüleme: 93
  • 20181024_192317.jpg
    20181024_192317.jpg
    850.8 KB · Görüntüleme: 85
  • 20181024_193533.jpg
    20181024_193533.jpg
    783.1 KB · Görüntüleme: 77
  • 1540727351298-1364303804.jpg
    1540727351298-1364303804.jpg
    965.9 KB · Görüntüleme: 78
acaba sadece yağlanma olabilir mi? normalde sürekli serbest bir kuş mu yoksa kafeste mi duruyo çoğunlukla? dışkısı da anormal gelmedi. bi ara ben de bi arkadaşın kuşla alakalı sormuştum. onun da kursak kısmı acayip şişikti sanki küçük bi top koymuşlar oraya gibiydi ama forumda normal dediler. kuş hala sağlıklı. konuyu bulamadım yoksa atardım link bakardınız. o da yağlanmıştı. pek kafesten çıkmayan bi kuştu. uçunca çabuk yoruluyodu ve yavaş uçuyodu. o şişliğe hafif dokunun elinizle sıkmaya çalışın içinde hava mı var sert bişey mi yoksa?. o bölgedeki derisine bakın sarı gibi mi rengi kırmızı mı?

acaba sadece yağlanma olabilir mi? normalde sürekli serbest bir kuş mu yoksa kafeste mi duruyo çoğunlukla? dışkısı da anormal gelmedi. bi ara ben de bi arkadaşın kuşla alakalı sormuştum. onun da kursak kısmı acayip şişikti sanki küçük bi top koymuşlar oraya gibiydi ama forumda normal dediler. kuş hala sağlıklı. konuyu bulamadım yoksa atardım link bakardınız. o da yağlanmıştı. pek kafesten çıkmayan bi kuştu. uçunca çabuk yoruluyodu ve yavaş uçuyodu. o şişliğe hafif dokunun elinizle sıkmaya çalışın içinde hava mı var sert bişey mi yoksa?. o bölgedeki derisine bakın sarı gibi mi rengi kırmızı mı?
Halsizlik var kuşta yağ toplamış olabilir mi bilmiyorum ve ağırlık yapıyor tüylerini silkelerken dengesi bozuluyor o yüzden ve kuşumu günde 1 saar felan uçuruyordum kendisi uçmuyordu sadece etrafı kemiriyor. Acayip halsizlik var

söylediğim şeyleri kontrol ettiniz mi bilmiyorum bilgi vermemişsiniz. günde bir saat çok az. zaten yağlanmişsa uçmak istemez. kuş halsiz mi yoksa uçmak mı istemiyor yağlanmadan dolayı ayrımını tam yapın. dediğim gibi dışkısı normal geldi bana. söylediğinize göre başka sıkıntısı da yok kusma vs. gibi. ilacı sürmeyi bırakın. sadece hava kararınca kafesine koyun onun dışında serbest olmalı gün içinde. çok zorlamayın uçsun diye ama teşvik edin hep. suyunu her gün tazeleyip limon elma sirkesi dönüşümlü damlatın. yağlanmaysa düzelme görürsünüz. tüneklerin, tahta tünekle değiştirin. kafes içinde de oynayabileceği bişeyler koyun. başka bi sıkıntısı, hastalığı varsa da bilemiyorum.

Ama orası morarmış bugün veteriner müdahale edebiliriz dedi sizce yapmalımıyım ? Ağırlık yapıyor o bölge ve uçamıyor. Yorgunluktan dolayı halsizlik var

Bu zaten yağlanma değil. Şişen bölge sola doğru kayık. Ayrıca bu derece de büyük bir yağlanmayla hiç karşılaşmadım. Kaldı ki 3-4 gün önce bir şey yoktu dediniz. 3-4 günde bu kadar şişmesi başka bir şeye işaret ediyor. Ben ya kursakla ilgili bir şey olduğunu düşünüyorum ya da ur olabilir. Veteriner hekim kanatlılar konusunda tecrübeli ve bilgiliyse müdahale etmesinde fayda vardır.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

çok sert biraz bastırınca şişi inmiyorsa ur yada kursağa yerleşmiş askaritler olabilir ama sert değil iniyorsa kursakta yeterli sindirim enzimleri salgılanamıyor sindirim problemi vardır şayet öyleyse diazyme çok iyi gelir.

Son düzenleme:
o zaman durumu ciddidir. dediğim gibi askaritler yerleşmiş olabilşr ünversitelerin veteriner kliniklerinde röntgen falan çekiyorlarmış. götürebiliyorsan oraya götür küçük veterinerler kuştan pek anlamıyor tahlil falan da yapamıyorlar. benim kuşum da hasta tahlil yapılsa şıp diye belli olacak virüs mü parazit mi yoksa çok duyarlı bir bakteri mi diye ama yok tahlil yapan yok üniversitede çok uzak.

Geri