Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşumun Kuyruğunun Kenarlarındaki Beyaz Şişlik

Merhabalar,

Antibakteriyel sprey ve boyunluk takmıştık kuşumuza. Orası epey küçülmüştü fakat sonradan çok büyüdü. Boyunluktan bile orayı kanatmaya başladı. Gagasıyla deşiyor ve çok kan akıyor. Yarın İzmir'de sadece kuşlara bakan bir hekime götüreceğim. 1 ay önce götürmüştüm. 1 ay boyunluk kalsın küçülürse devam ederiz olmassa operasyon ile alırız dedi. Sanırım yarın operasyon ile alacaklar. Kuyruk kökünüde içine aldığı için operasyondan korkuyorum biraz, umarım iyi olur. Yarın tekrar buraya yazarım. Böyle birşeyle karşılaşan arkadaşlara yardımcı olabilmek için güncel tutmaya çalışıyorum.

Kardeşim benim kuşun derisi ve poposu hiç normal değil ve ciddi bir durum bu. Ben iltahap olduğuna ve bagırsaklarının hasta olduğuna inanıyorum. Sana tavsiyem ayda 1 defa tam suluguna 2 damla elma sirkesi damlat. İltahapsa kurutur zararla bakteri varsa bagırsakta öldürür.

Bugün kuş veterinerine götürdüm. 27 gram olduğu için operasyona almadılar. 1 hafta orada kalacak, kursakiçi besleme yapacaklar. Dün boyunluğu çıkarmıştım, 1 günde bile orayı çok kanattı ve çok kan aktı. Sabah biraz durgundu ve yem yememişti. Akşamüstü aradığımda 2 gram arttığını söylediler ağırlığının.

Kuş veterineri, sirke uygulamasının doğru olmadığını söylemişti bana önceden. O fotoğraflar ilk zamanlardı, daha sonra orası çok daha büyüdü ve kızardı. Sürekli kanattı orayı. Sanırım orada beze gibi birşey oldu. 1 haftada ağırlığı istedikleri seviyeye gelirse film çekip operasyon ile alacaklar o kitleyi oradan.

Moralim çok bozuk bile olsa burayu güncel tutup, ileride bu sorunu yaşayan olursa - umarım olmaz - onlara yardımcı olur diye düşünüyorum. Tabii en önemlisi böyle bir kitle görüldüğünde kanatlılardan anlayan bir hekime götürmek.

Muhabbet kuşum salı günü operasyona girdi. Sağ sağlim çıktı şükür. 48 saat riski devam edebilir dediler. Kuyruğunun oradaki şişliğin, dışarıdaki kısmını kesip almışlar, bu toplam kitlenin %35 i yapıyormuş. İçerideki kısmını dışarı çıkarıp iple boğmuşlar. Bir anda büyük kitleyi alıcna şoka girme tehlikesi oluyor diye. 2 gün oldu, şu anda tabii neşesi pek yok. Uyukluyor, çok fazla yem yemiyor. Mama ile besliyorum biraz. Boğdukları kısıma kan gitmiyormuş. Orası yavaş yavaş, kendiliğinden düşecekmiş. Umarım çabucak sağlığına kavuşur.

Evinize getirdiniz o zaman. Biz bile ameliyata girip çıktıktan sonra narkoz acı sızı çok zor toparliyoruz. Minicik can napsin 😔 neşesi keyfi yerinde olmaması çok normal. Ama iyi olacak ben inaniyorum siz de enerjinizi yüksek tutun. 🙏🏻 Çok gecmis olsun özgürce kanatlanmasina az kaldı diyelim 🙂

Bugün kontrole gittik. Hekim, durumu iyi dedi, bir kısmına boğma yöntemi uygulamışlardı. O bölgeyi bugün aldılar, kuşun derisinie bir işlem uyguladılar, dağlama yaptılar.

Geri