Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşumun Kuyruğunun Kenarlarındaki Beyaz Şişlik

İsmail ERDEN

Paylaşımcı Üye
Arkadaşlar merhaba,

Yaklaşık 1 ay önce çok sevdiğim bir muhabbet kuşumu kaybettim. 2 veterinere götürmüştüm. Son zamanlarında, kuyruğunun üst kısmında, sırt kısmında, beyaz bir şişlik olmuştu. Bu şişliğin ne olduğunu ya da neden olduğunu bilmiyorum ama son zamanlarda çok zayıfladığı için çıkmış olabileceğini düşünüyorum. Şimdi ise, diğer bir kuşumda aynı şeyi gördüm. Belki normal birşeydir. Kuyruğunun altında, popo deliğinin üzerinde, ikisi arasında beyaz bir şişlik var. Kuyruk tüylerinin çıktığı yer. Birde kuyruğunun üzerinde, arkadan bakıldığında sol tarafta beyaz bir şişlik gördüm az önce. Bu kuşum, ishal nedeniyle veterinere götürmüştük, fakat anormal birşey çıkmadı. Çok fazla su içiyor. Poposuda siyah renk. Kuşun durumu iyi, neşesi yerinde maşallah. Yem yiyiyor, su içiyor, gelip benle ilgileniyor.

Arkadaşlar bu neden olabilir? Kaybettiğim kuşumdan bulaşmış birşey olabilir mi? 2 veterinere gösterdim, birisi yağ bezesi dedi, diğeri bulaşıcı olduğunu düşünmüyorum, günde 3 kere crystalin ile temizleyin dedi. Lütfen bana bu konuda yardım edin, muhabbet kuşlarıma birşey olmasından çok korkuyorum.

Resimleri ekleyeceğim.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2019-12-05 at 22.47.27(1).jpeg
    WhatsApp Image 2019-12-05 at 22.47.27(1).jpeg
    114.1 KB · Görüntüleme: 170
  • WhatsApp Image 2019-12-05 at 22.47.27(2).jpeg
    WhatsApp Image 2019-12-05 at 22.47.27(2).jpeg
    123.2 KB · Görüntüleme: 163
  • WhatsApp Image 2019-12-05 at 22.47.27(3).jpeg
    WhatsApp Image 2019-12-05 at 22.47.27(3).jpeg
    107.1 KB · Görüntüleme: 170
  • WhatsApp Image 2019-12-05 at 22.47.27.jpeg
    WhatsApp Image 2019-12-05 at 22.47.27.jpeg
    113.4 KB · Görüntüleme: 171
Yağ bezesine benziyor. Benzer durumla karşılaştığım zaman ekte fotoğrafını paylaştığım 2 ilacında etken maddeleri benzer antibiyotikli olduğundan irin veya içi bakterili yağ bezelerini, insanda ise sivilceleri vs kurutuyor. her gün geceleri az miktarda kulak çöpü ile sürüp yedirirsen 3-5 güne yağ bezesini ortadan kaldırır. Geceleri yap ki kuş uçup hareket edip veya sürtünüp kremden rahatsız olup sürdüğün yerden kaldırmasın. Sür ışığı kapat sabaha kadar zaten etkisini gösterir.

Ekli dosyalar

• fucidin_krem_ne_ise_yariyor_fucidin_krem_nasil_kullanilirfucidin_krem_kullananlar_1557386704_7...jpg
    fucidin_krem_ne_ise_yariyor_fucidin_krem_nasil_kullanilirfucidin_krem_kullananlar_1557386704_7...jpg
    67.3 KB · Görüntüleme: 153
  • terramycinteramisin_krem_nedir_terramycin_nasil_kullanilir_terramycin_ne_ise_yarar_1566906997_...jpg
    terramycinteramisin_krem_nedir_terramycin_nasil_kullanilir_terramycin_ne_ise_yarar_1566906997_...jpg
    56.5 KB · Görüntüleme: 147
Yağ bezesine benziyor. Benzer durumla karşılaştığım zaman ekte fotoğrafını paylaştığım 2 ilacında etken maddeleri benzer antibiyotikli olduğundan irin veya içi bakterili yağ bezelerini, insanda ise sivilceleri vs kurutuyor. her gün geceleri az miktarda kulak çöpü ile sürüp yedirirsen 3-5 güne yağ bezesini ortadan kaldırır. Geceleri yap ki kuş uçup hareket edip veya sürtünüp kremden rahatsız olup sürdüğün yerden kaldırmasın. Sür ışığı kapat sabaha kadar zaten etkisini gösterir.
Hocam evde şu an teramisin var göz için olanı. Deri için olanı ile arasında ne fark var acaba? Ben bunu diğer kuşumun ayağına sürüyorum. Tahriş olmuş, kızarmıştı.

Bugün ilaç almaya gittiğim veteriner, günde 3 kere crystalin sık dedi. Acaba mantar olmasından mı şüphelendi?

Arkadaşlar, bir veterinerin tavsiyesi ile bir süredir crystalin sıktım fakat fayda etmedi. Başka bir veteriner yağ lipomu dedi, kas erimesinden olabilir dedi.
Daha önce yağ lipomu olan kuşlarımda bu şekilde olmamıştı. Bu kötü birşey midir? Ölümcül olabilir mi? Kuşun şu anki durumu iyi maşallah. Yem yiyip su içiyor, kum yiyiyor, bizle ilgileniyor.

Hocam lipom yani yağ bezesi ise antibiyotik ile geçmez belli aralıklar ile çekilmesi gerekir

Hocam ne yapmam gerek? Eğer ölümcül ya da kötü birşey değilse hiç ilaç vermek ya da krem sürmek istemiyorum.
Lipom u vücut üretir eğer o şişik iltihap ise oral yolla alınan antibiyotik kullanmak tedaviyi uzatır birde yanlış ilaç kullanılır ise durum daha kötüye gider iltihap ise iğne 2 seferde kurutur yok yağ bezesi ise şişlik içindeki yağ şırınga ile çekilir tekrarlamaya müsait dir

Lipom u vücut üretir eğer o şişik iltihap ise oral yolla alınan antibiyotik kullanmak tedaviyi uzatır birde yanlış ilaç kullanılır ise durum daha kötüye gider iltihap ise iğne 2 seferde kurutur yok yağ bezesi ise şişlik içindeki yağ şırınga ile çekilir tekrarlamaya müsait dir
Hocam iltihap ise kötü mü? Ölümcül bir hastalık mı?

Hocam yaklaşık 1 hafta 10 gündür var hatta biraz fazla. Fakat durumu iyi şu an maşallah. İltihap olsa yem yeme su içme durumunu etkiler miydi acaba?
Şayet iltihap sa vücut direncini zamanla düşürür buda halsizlik ve iştahsızlık olarak geri döner

Şayet iltihap sa vücut direncini zamanla düşürür buda halsizlik ve iştahsızlık olarak geri döner
Hocam yaklaşık 1 ay önce bir kuşumu kaybettim. Onun son zamanlarında, onda da aynı bölgede aynı şişlik vardı ama veteriner önemsemedi.
Acaba size video atsam ya da detaylı fotoğraf atsam siz anlayabilir misiniz videodan? Veterinere götürdüğüm kuşum daha kötü oldu. Veterinere götürmek istemiyorum çok gerekmedikçe.

Hocam yaklaşık 1 ay önce bir kuşumu kaybettim. Onun son zamanlarında, onda da aynı bölgede aynı şişlik vardı ama veteriner önemsemedi.
Acaba size video atsam ya da detaylı fotoğraf atsam siz anlayabilir misiniz videodan? Veterinere götürdüğüm kuşum daha kötü oldu. Veterinere götürmek istemiyorum çok gerekmedikçe.
Veteriner ler pek bisey den anlamaz İstanbul daysan sana veteriner den daha bilgili birini önerebilirim

Veteriner ler pek bisey den anlamaz İstanbul daysan sana veteriner den daha bilgili birini önerebilirim
Hocam İzmir'deyim. İzmir'de birçok veterinere gittim. Ama tam olarak güvendiğim ve bilgisine tecrübesine iyi niyetine inandığım biri olmadı maalesef.

Hocam iltihap mı yağ bezesi mi nasıl ayırt edebilirim ben? Eğer iltihap gibiyse, bizim vücudumuzda oluşan gibi midir yani orası yumuşak mıdır? Çünkü orası iltihap gibi yumuşak değil. 10 gün belki fazla oldu ama maşallah neşesi iştahı yerinde. İltihap olsa şimdiye iştahı azalır mıydı acaba?

Hocam İzmir'deyim. İzmir'de birçok veterinere gittim. Ama tam olarak güvendiğim ve bilgisine tecrübesine iyi niyetine inandığım biri olmadı maalesef.

Hocam iltihap mı yağ bezesi mi nasıl ayırt edebilirim ben? Eğer iltihap gibiyse, bizim vücudumuzda oluşan gibi midir yani orası yumuşak mıdır? Çünkü orası iltihap gibi yumuşak değil. 10 gün belki fazla oldu ama maşallah neşesi iştahı yerinde. İltihap olsa şimdiye iştahı azalır mıydı acaba?
Yağ bezesi de olabilir sert mi o şişlik baskı yaptığın zaman sağa sola ilerliyor mu

Yağ bezesi de olabilir sert mi o şişlik baskı yaptığın zaman sağa sola ilerliyor mu
Hocam az önce baktım, biraz sert. Birde ilk attığım fotoğraflardaki beyazlık yok olmuş, normal deri renginde bir şişlik. Crystalin sıkmayı bırakmıştım. Crystalin iyi gelmiş olabilir mi?

Hocam az önce baktım, biraz sert. Birde ilk attığım fotoğraflardaki beyazlık yok olmuş, normal deri renginde bir şişlik. Crystalin sıkmayı bırakmıştım. Crystalin iyi gelmiş olabilir mi?
Gözle görülür bir düzelme varmi ara ara yeni fotolarını da atarsanız bakalım

Gözle görülür bir düzelme varmi ara ara yeni fotolarını da atarsanız bakalım
Tamamdır hocam teşekkür ederim ilgilendiğiniz için.
İlk fotoğraflardaki beyazlık yok ama şişlik var deri renginde. Gagasıyla kaşıyor o bölgeleri. Akşam fotoğraf atarım hocam.

Geri