Karadeniz Pet

Muhabbet kuşumun tüylerinin arasındaki noktalar(?)

Silvante

Yeni Üye
2. Yaşını doldurmak üzere olan erkek bir muhabbet kuşum var. Bir hafta önce tüy dökümüne girdi belirli aralıklarla B vitamini verdim şimdi tüyleri sağlıklı bir biçimde çıkıyor fakat gövdesindeki tüylerinin arasında siyah noktalar olduğunu gördüm. Genellikle kafasındaki tüyleri ilk çıkarken tüp olarak çıkardığından üstünde siyah noktaları oluyor sonra onlar gidiyor fakat bunları gövdesinde gördüğüm için parazit mi yoksa onlar da mı yeni tüyden emin olamadım. Çok seyrek ve renkleri kırmızı gibi değil sanırım. Parazit için sprey sıkacağım ama bunun için önce tüy dökümünün tamamen bitmesini beklemeli miyim? Kuşlarım kaşınıyor ve sürekli tüylerini düzeltiyorlar ama ikisi de tüy çıkardıkları için şuan emin olamıyorum parazit durumundan. Tüylerinde renk değişimi/kararma yok sadece onlar tüylerini düzeltirken yakından baktığımda arada birkaç nokta görüyorum. Kafesi incelediğimde parazite dair bir iz göremedim tekrar daha ayrıntılı biçimde bakarım ama zaten kış dönemindeyiz havalar serin, tahta olan da bir tünekleri var sadece, yemlik ve suluklarını da hemen hemen her gün yıkıyorum kafesi de düzenli olarak yıkıyorum diğer kuşumda da daha rastlamadım bu tür noktalara.
Kuşum ne yazık ki ele gelmeyi hala sevmiyor onu tutmamdan da hoşlanmıyor bunun için tutup fotoğrafını çekemem ama tekrar tüylerini düzenlerken görürsem çekmeye çalışırım

Geri