Karadeniz Pet

muhabbet kuşuna kolay havuç yedirme

says on the beach

Meraklı Üye
her zaman sorunlarımızı yazıyoruz. bu sefer faydalı bir şey yazayım dedim. :)

eğer mubişleriniz havuç yemiyor ise havucun kabuğunu soyup önce uzunlamasına dikey ikiye bölün sonra yatay ikiye bölün ve hemen tüneğin 1-2 cm üst kısmına tellere karşıya bakacak şekilde sıkıştırın.

ben önceden havucu direk asardım tepeden kuşlar gelip yemezdi hiç. bir gün kendim yerken öyle tele taktım deli gibi saldırmaya başladılar. yaptığım denemeler en iyi yukarıdaki sonucu gösterdi.
sebeplerine gelince. havucu soymak ıslak ve taze bir görüntü veriyor. muhtemelen kabuğu soyunca kokusu da cezbediyor.
yatay ve dikey bölmemizun sebebi köşeli kenarı olan bir havuca daha çok geliyorlar. bu kısmı ben de anlamadım.:) benim amacım kafes tellerinin arasına sığsın diye idi.
tünekte kuşun hizasından aşağı koyarsamda gelmiyor mubişler. muhtemelen yere düşen şey yenmez içgüdüsü gibi bir şey. asgari tünek hizası olsun.
kafes teline sabitlemeyince de yemiyorlar. bunu da anlamadım ama durum bu. :)

genelde eve yeni gelmiş bir kuş değilse böyle yapıldığında çöpe giden bir havuç görmedim. hem kuşların sayesinde ben de havuç yiyorum faydalı oluyor:)

Ben elimle yediriyorum. Ağzına alabileceği kadar küçük parçalar halinde koparıp veriyorum. Bu şekilde yiyor. Başka türlü yemekten çok, ağzına alıp yere atıyor.

Geri