Karadeniz Pet

Muhabet kuşu ( evlat edinme )

paytağın annesi

Yeni Üye
Herkese merhaba burada cok yeniyim. Benim bir sorum olacak. Benim 3 yillik muhabbet kuslarim henuz daha yeni çiflestiler. Disim bir ay icinde kuluckaya yatti. Yaklaslik 1 ayı gecti hala kuluckada yatiyor yumurtalar boş cok belli. Ama hala bir umit yatiyor yuvaliktan cikinca. Yuvaligin kapisini aciyorum direk gelip yumurtalarinin uzerine yatiyor.belli ki anne olmak istiyor. Ama benim erkek kusumda pek is yok cok pasif kaliyor. Ama onuda degistiremem ikisinide yavrudan aldim. Simdi sorum soyle. Yunurtalar bos oldugu icin cikmayacak.kuşumada cok uzuluyorum. Anne olmak istiyor. Onu aldigim yer uretimde yapiyor. Gidip sorsam belki annesinin bakamadigi bir yavru varsa yuvaliga koysam bakarmi ? Yada boyle birsey sordum diye tuaf karsilanirmiyim ?

Merhaba, eğer 26 günü geçtiyse yumurtaları yuvalıktan alabilirsiniz. Muhabbet kuşları insanlar kadar kompleks bir beyin yapısına sahip olmadığı için annelik özlemi duygusu yoktur rahat olabilirsiniz. Erkek kuşunuzdaki kısırlığın ise (insanlardaki gibi kalıcı değildir, tıbbi olarak böyle geçer kuşlarda) sebeplerini bulmak gerek eğer yavru istiyorsanız.

Muhabbet kuşları sonbahar aylarında üreme dönemine girer, o yüzden sprey su püskürtebilirsiniz (rahatsız olmuyorlarsa tabi, ve kafalarına püskürtmeyin) onun dışında sağlıklı kuşlar da üremeye hazırdır, günde 10-12 saat uyku, her gün sebze meyve, haftada bir haşlanmış yumurta ve pişmiş bakliyat verebilir, güzel günlerde kuşunuzu balkon kapısının önüne koyarak haftada 1 kez, 15-45 dakika arası güneşlendirebilirsiniz gerekli D vitaminini almalarını sağlayacaktır.

Ve son olarak 4 yaşın üstündeki kuşlar üreme için uygun değildir, hem annenin sağlığını riske atabilecek anomaliler yaşanabilir hem de bebeklerde sakatlık riski artar.

Merhaba, eğer 26 günü geçtiyse yumurtaları yuvalıktan alabilirsiniz. Muhabbet kuşları insanlar kadar kompleks bir beyin yapısına sahip olmadığı için annelik özlemi duygusu yoktur rahat olabilirsiniz. Erkek kuşunuzdaki kısırlığın ise (insanlardaki gibi kalıcı değildir, tıbbi olarak böyle geçer kuşlarda) sebeplerini bulmak gerek eğer yavru istiyorsanız.

Muhabbet kuşları sonbahar aylarında üreme dönemine girer, o yüzden sprey su püskürtebilirsiniz (rahatsız olmuyorlarsa tabi, ve kafalarına püskürtmeyin) onun dışında sağlıklı kuşlar da üremeye hazırdır, günde 10-12 saat uyku, her gün sebze meyve, haftada bir haşlanmış yumurta ve pişmiş bakliyat verebilir, güzel günlerde kuşunuzu balkon kapısının önüne koyarak haftada 1 kez, 15-45 dakika arası güneşlendirebilirsiniz gerekli D vitaminini almalarını sağlayacaktır.

Ve son olarak 4 yaşın üstündeki kuşlar üreme için uygun değildir, hem annenin sağlığını riske atabilecek anomaliler yaşanabilir hem de bebeklerde sakatlık riski artar.
Aslinda dediklerinizin bir çoğunu uyguluyorum. Ama gercekten erkegim cok pasif. Dişiye ele alişik olduğu icin pek yanaşmiyor. 3 yildir kafesleri hep acikti istedikleri zaman girip istedikleri zaman cıktilar kafesten . Belki o yuzden çifleşme sağlanamadı. Şuan yavru almak gibi bir derdim yok onlarin keyifleri yerinde olsun bana yeter. Sadece dişi kusuma uzuluyorum yuvaliktan dişarda olsa bile yuvaligi açar açmaz hemen gelip yumurtalarin uzerine yatip kanatlarını açıyor. Sanki yavrularima dokunma der gibi. Acikcasi cok duygulaniyorum ve gerçektende cok üzüluyorum. Cunku yumurtalari baya benimsedi aslaa vermek istemiyor .konuya Biraz duygusal yaklaşıyorum sanırım. Ama elimden baska birsey gelmiyor. Ve hala daha cok üzülüp kafama takiyorum. Ne yapsam bilmedim.

Çook ince bir insansınız. Ancak o yumurtaları hala koruması tamamen hormonel ve içgüdüsel bir davranıştır. Bu noktadan sonra atmanız şart, kafes düzenini değiştirip (alıştıkları yerde değişiklik olursa hormonal problemlere çözüm olabilir) protein bazlı besinleri azaltabilirsiniz ve yuvalık gibi kapalı bir ortam, dişinin üreme hormonlarını tetikler o yüzden döngüye girmiş olabilir.

Geri