Karadeniz Pet

Ne Yapmam Gerek Artık Başka ?

blackeaglemurat

Meraklı Üye
17094174_10210422174463905_1676682379_n.jpg
17078651_10210422174743912_924012822_n.jpg
17078150_10210422174583908_1823769931_n.jpg
Kuşlarım 2 haftadır yuvalık takılı kafeste yemine az miktarda nijer koyuyorum , yumurta maması veriyorum yiyorlar ilk taktıgımda yuvalıga giriyorlardı sonradan dişi girmeyi kesti erkek girip bagırıyordu bazen erkek ayak atıyor yem kusuyor ama bazende çekingen davranıyordişi üzerine gidince kacıyor dişi bazen yanaşıyor bazen gaga vuruyor kavgaları yok anlasıyorlar yani ama ne yapmam gerek yardımcı olursanız sevinirim eksik yaptıgım birşeyler var mı bide kafes oturdugumuz odada duruyor ses falan var ama sabit yerdeler sorun olur mu acaba

Merhaba
Kuşlardan yavru almak istiyorsanız kuşları asla kafesten dışarı salmayın.Kafesin içinde oyuncak yada ona benzer aletler olmasın.Bende kuşlarımı ilk eve getirdiğim zaman salona koymustum 2 ay hic yavru kuş için umut verici bir şey olmadı sonra odama koydum sessiz sakin ve güneş alıyor.15 gün sonra çiftleşmeye başladılar yakında yumurtalar gelir diye bekliyorum.Sessiz ortam, kaliteli yem,kuş kumu, kalamar kemiği ve sularını iki günde bir değiştirin.Bahar geliyo çok zaman geçmeden kuşlarınız anlaşılıyorsa kısa sürede yumurtaları görürsünüz inşallah

Merhaba
Kuşlardan yavru almak istiyorsanız kuşları asla kafesten dışarı salmayın.Kafesin içinde oyuncak yada ona benzer aletler olmasın.Bende kuşlarımı ilk eve getirdiğim zaman salona koymustum 2 ay hic yavru kuş için umut verici bir şey olmadı sonra odama koydum sessiz sakin ve güneş alıyor.15 gün sonra çiftleşmeye başladılar yakında yumurtalar gelir diye bekliyorum.Sessiz ortam, kaliteli yem,kuş kumu, kalamar kemiği ve sularını iki günde bir değiştirin.Bahar geliyo çok zaman geçmeden kuşlarınız anlaşılıyorsa kısa sürede yumurtaları görürsünüz inşallah
öncelikle cevabınız için teşekkür ederim bu resimler yuvalıgı takmadan hemen onceydi taktıktan sonra cıkarmadım hiç Bulundugumuz oda gayet sıcak diye koydum buraya diger odalar ılık gibi korkuyorum hasta falan olurlar diye o yuzden koymadım ama bir şekil yapıp koymak lazım dediginiz gibi vitakraft yem veriyorum bir üretici tavsiyesi ile 1 kilo yeme yarım kilo kanarya yemi koyuyorum bayada yiyorlar kalamak kemigi mineral blok flaanda var dediginiz gibi suyu 2 günde 1 degişiyorum sera nın vitaminini kullanıyorum suda

Kuşlar ceryana yada klima önüne maruz kalmadığı sürece havadan dolayı kolay kolay hasta olmazlar ( tabi çok soğuk yada çok sıcak olmaması durumunda ) Yemlerine nijer atın az ama kafesinde hijyenine dikkat edin suyunuda düzenli değiştirdikten sonra gerisini onlara bırakın:)

Kuşlar ceryana yada klima önüne maruz kalmadığı sürece havadan dolayı kolay kolay hasta olmazlar ( tabi çok soğuk yada çok sıcak olmaması durumunda ) Yemlerine nijer atın az ama kafesinde hijyenine dikkat edin suyunuda düzenli değiştirdikten sonra gerisini onlara bırakın:)
Hijyene onem veriyorum gerçekten gerekli nijeri ekliyorum bakalım artık nasıl olucak :) suyuna da vitamin koyuyorum degişince koymuyorum yani 1 dolu 1 boş yapıyorum yoksa her degişmede vitamin mi veriyim

biz salmada bulunan kuşları çok soğuk zamanlarda önce sobalı odada tuttuk ama çok ısı değişimi oluyordu sonra diğer soba yanmayan odaya koyduk ama çok tüy döktüler yalnız benim anlamadığım ben bir yerde kuş satan bi dükkan görmüştüm karlı havada kuşları kafesiyle pasajın içine bırakmıştı buz gibi soğuktu ama ceyran yoktu sanırım,daha sonra sormuştum hasta olmazlar mı diye.. dışarda su buz tutmadığı sürece bişey olmaz demişti bu doğru mu yani o kadar dayanabildikleri?bunlar sıcak iklim hayvanı değil mi

Ani ısı değişimleri olduğu zaman kuşların hassas olan bünyeleri dayanmayıp hasta olurlar ancak belirli bir havada kaldıkları zaman sorun olmuyor.Evi boşverelim petshoplar kış günü kapıları açık halde sabahtan akşama kadar dükkanı çalıştırıyorlar ve mubişler içerde kalıyor yinede bişi olmuyor.Önemli olan Isı değişimin ani olmaması.

Ani ısı değişimleri olduğu zaman kuşların hassas olan bünyeleri dayanmayıp hasta olurlar ancak belirli bir havada kaldıkları zaman sorun olmuyor.Evi boşverelim petshoplar kış günü kapıları açık halde sabahtan akşama kadar dükkanı çalıştırıyorlar ve mubişler içerde kalıyor yinede bişi olmuyor.Önemli olan Isı değişimin ani olmaması.
O zaman hava akımı olmayan 10-15 derece olan bir yerdedurmaları sorun olmaz yani

15 ile 21 derece arasında ideal hava sıcaklığıdır mubişler için.

Muhabbet kuşları kafes hayvanı olabilirler fakat; yavru almak, cezalandırmak vs gibi durumlarda kafese hapsetmek kesinlikle doğru değil. Yavru almak için kesinlikle kafesten salmayın diye bir şey yok tamamiyle kurmacadır. Empati yapın, bizlerden hiç bir farkı yok onların. Hele ki kuşlar ortama, uçmaya, sizlere alışıksa kafese mahkum etmeniz psikolojik olarak olumsuz etkileyecektir.
Kendimden örnek vermem gerekirse benim kafesimin kapısı çok mecbur kalmadığım sürece kapanmaz. Buna kuluçka dönemide dahil. Dişi kuşum kuluçka döneminde de normal bi dönemdeymiş gibi kafesinden çıkarak özgürce uçtu, gezdi. Sonrasında kendi hür iradesi ile yuvasına ger döndü. Sizde fark edersiniz zaten çok fazla durmaz dışarda. Unutmayın ki; kuşlar çiftleşmek isterse sadece kafeste değil evinizin her yerinde bu işi yapabilirler. Söylediğim gibi onların bizlerden farkı yok.. Ve sırf bizler yavru istiyoruz diye durumu eziyete çevirmeye gerek yok. Tek yapmanız gereken akışına bırakmak ve empati kurmak..

Bende sizin dediklerinizi çok düşündüm ama bilmediğimden petshopa veya buradaki arkadaşlara sordum genel olarak sabit bir yerde durup dışarı çıkarılmaması söyleniyor ve ayrıca kuşlar beraber oldukları için devamlı bana alışamadılar ne kadar ilgilensemde biraz yabaniler bu şekilde sürekli kafeste olmaları benide üzüyor açıkcası

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

enescakar nickli arkadaşım doğruyu söylemiş.. sırf yavru almak için onları kafese kapatma insanlardan uzak odalarda barınmaya zorlama fikri kadar egoistçe bir düşünce yok..
*kuşlar üşümez diye de bir şey yok.. petsoplarda her gün kaç tane mubiş veya diğer kanatlılardan oradaki şartlardan dolayı telef olan var haberiniz var mı? orda ölmeyenlerin çoğu da satıldığı kişilerin evlerin de ölüyor yada hastalık belirtisi gösteriyor. alan bakıcılarda ben nasıl iyi ederim diye akla karayı seçiyor. foruma yazıyor sağa sola soruyor.. anlayan veterinerde yok üstelik.

enescakar nickli arkadaşım doğruyu söylemiş.. sırf yavru almak için onları kafese kapatma insanlardan uzak odalarda barınmaya zorlama fikri kadar egoistçe bir düşünce yok..
*kuşlar üşümez diye de bir şey yok.. petsoplarda her gün kaç tane mubiş veya diğer kanatlılardan oradaki şartlardan dolayı telef olan var haberiniz var mı? orda ölmeyenlerin çoğu da satıldığı kişilerin evlerin de ölüyor yada hastalık belirtisi gösteriyor. alan bakıcılarda ben nasıl iyi ederim diye akla karayı seçiyor. foruma yazıyor sağa sola soruyor.. anlayan veterinerde yok üstelik.
ben bu kuşların soğuktan ne derece etkilendiği olayını bir türlü çözebilmiş değilim..evimiz sobalı olması dolayısıyla bu hayvanlar ya ani ısı değişimine maruz kalacak ya da diğer soba yanmayan odada soğuğa maruz kalacaklar başka alternatifimiz yok 10 tane kuşumuz var ben bunlar ölesiye bunlara bakmak istiyorum inşallah yaklaşık 1 senedir bizdeler herhangi bi sıkıntı yaşamadık soğuk odada..ama kaloriferli evdeyken kuşlarımın biri felç geçirip biri ishalden ölmüştü buarada balkonuna da büyük salma yaptıranlar var ve her ne kadar kapalı balkonda ceyran olmazsa da sıcak olmayacağı kesin..yani cidden bu kuşlar nerde tutulmalı anlayabilmiş değilim

Balkonda besleyenler evin içerisinde ses ve çöp olmasını istemeyenler.

pikican nickli arkadaşım herkesin tecrübesi farklı.. Kaloriferli evde yaşadılar diye kuşların felçten ve ishalden öleceğine aklım ermiyor. Sobalı odada evdir kaloriferli evde evdir. Bizler yorum beyan ederiz konu açan uyar ya da uymaz. Konu sıcaklık yada soğukluk değil zaten. Bir arkadaş kuşlar üşümez diye odaya koy yavru almak istiyorsan tarzı bir yorum yazmıştı ona cvben. Neyse ben şahsen mubişlerin soğuk ortamlara dayanıklı kuşlar olduğunu düşünmüyorum..

Valla sogukta durmalarına içim el vermez gerçekten odanın sıcaklığı 20-25 arası olması lazım bence dediğiniz gibi sıcak ortam kuşu sogukta pek dayanıklı olmazlar herhalde

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Bu arada kızınızla oğlunuza bayıldım.. Çok tatlılar maşallah.. Allah'ım onlara sağlıklı uzun ömürler versin..