Karadeniz Pet

Pet Shop Yorumları Hakkında Genel Bilgiler

ADRIAN

Moderatör
Yönetici
Pet Shop'lar hakkında yorum, şikayet ve öneri yapabileceğiniz bölüm

Pet Shop'lar hakkında öneri, yorum, şikayet gibi durumlarda üyelerimizin ilgili Pet Shop'ları tercih etmesi yada etmemesi için lütfen yaşadığınız olaylar ile ilgili detaylı bilgi aktarınız ve ilgili Pet Shop bilgilerini eksiksiz aktarınız.

- Tavsiye, öneri, şikayet sebebi varsa yaşanan olay hakkında detaylı bilgi
- Pet Shop adı
- Pet Shop Açık Adresi

Merhaba,
Yaşadığım üzücü bir olayı sizlerle paylaşmak istiyorum.
Ankara Ulus Kuşçular Çarşısı'nda Doğa Pet Shop isimli bir evcil hayvan satıcısı var.Daha çok akvaryum ve kuş satıcılığı yapıyor.Bayram tatilinde telefonla arayarak muhabbet kuşu almak istediğimizi söyledik, gelin açığız dediler.Dükkana gittik, istediğimizi bildirdik ve satıcı bey bize 30 günlük erkek bir kuş önerdi.Kuşçuk çok sevimli masumdu,kardeşimize alacaktık.Kardeşim de hemen kuşa ısındı ve dedik tamam bu minnoşu alalım.Kuş ilk birkaç gün durgundu ve kafesinden çıkarmadık.Alışma sürecinde ve çok küçük olduğu için bu durumda olduğunu düşündük.Meğer kuş hastaymış.Sonraki günlerde sürekli hapşırmaya başladı ve gece hırıltılar gelmeye başladı kuştan.Durgundu ve keyifsizdi.Kısa bir süre içinde de de malesef öldü.Pet Shopun bize özellikle bu hasta garibim bu kuşu satmaya çalıştığı çok açık,bize direkt bu kuşu gösterdi başka kuşlara da bakmak istediğimizde bunu alın bu tam size göre, ele gelir sakindir vs. dedi.Dış görünüşünde de herhangi bir sıkıntı sezemediğimiz için kuşu hemen aldık.Madem kuşun hasta olduğunu biliyordu beyefendi, tedavi ettirmeye çalışmak yerine kuşu elden çıkarmaya baktı.Bunlar canlı, eşya değil! Ayıplı mal gibi elden çıkarmaya çalışmak,hayvana ne olursa olsun benim dükkandan çıksın da demek, müşteriyi kazıklamaya çalışmak ne demek! Nasıl vicdanınız var ki böyle davranabiliyorsunuz! Yazık günah değil mi bu hayvanlara! Diyecek çok şey var ama kelimeler yetmiyor, inanın.Çok üzüldük.Kardeşim 11 yaşında ve çocukta travma meydana geldi resmen, ben bakamadım, benim yüzümden öldü, diye günlerce ağladı.Ki çok iyi baktı, gece uyumadı başında bekledi.Bu vicdansız paragöz ve acımasız insanları Allaha havale ediyorum.Masum bir hayvanın canından ve küçük bir çocuğun psikolojisinden siz sorumlusunuz. Ankara'daki Kuş severlere de tavsiyem, asla Doğa Pet Shop'tan ve benzeri yerlerden alışveriş yapmayın, para kazandırmayın bu zalimlere.Gerçekten bu canlılara değer veren, işini ahlakıyla yapan üreticilerden kuş sahiplenin.

Merhaba,
Yaşadığım üzücü bir olayı sizlerle paylaşmak istiyorum.
Ankara Ulus Kuşçular Çarşısı'nda Doğa Pet Shop isimli bir evcil hayvan satıcısı var.Daha çok akvaryum ve kuş satıcılığı yapıyor.Bayram tatilinde telefonla arayarak muhabbet kuşu almak istediğimizi söyledik, gelin açığız dediler.Dükkana gittik, istediğimizi bildirdik ve satıcı bey bize 30 günlük erkek bir kuş önerdi.Kuşçuk çok sevimli masumdu,kardeşimize alacaktık.Kardeşim de hemen kuşa ısındı ve dedik tamam bu minnoşu alalım.Kuş ilk birkaç gün durgundu ve kafesinden çıkarmadık.Alışma sürecinde ve çok küçük olduğu için bu durumda olduğunu düşündük.Meğer kuş hastaymış.Sonraki günlerde sürekli hapşırmaya başladı ve gece hırıltılar gelmeye başladı kuştan.Durgundu ve keyifsizdi.Kısa bir süre içinde de de malesef öldü.Pet Shopun bize özellikle bu hasta garibim bu kuşu satmaya çalıştığı çok açık,bize direkt bu kuşu gösterdi başka kuşlara da bakmak istediğimizde bunu alın bu tam size göre, ele gelir sakindir vs. dedi.Dış görünüşünde de herhangi bir sıkıntı sezemediğimiz için kuşu hemen aldık.Madem kuşun hasta olduğunu biliyordu beyefendi, tedavi ettirmeye çalışmak yerine kuşu elden çıkarmaya baktı.Bunlar canlı, eşya değil! Ayıplı mal gibi elden çıkarmaya çalışmak,hayvana ne olursa olsun benim dükkandan çıksın da demek, müşteriyi kazıklamaya çalışmak ne demek! Nasıl vicdanınız var ki böyle davranabiliyorsunuz! Yazık günah değil mi bu hayvanlara! Diyecek çok şey var ama kelimeler yetmiyor, inanın.Çok üzüldük.Kardeşim 11 yaşında ve çocukta travma meydana geldi resmen, ben bakamadım, benim yüzümden öldü, diye günlerce ağladı.Ki çok iyi baktı, gece uyumadı başında bekledi.Bu vicdansız paragöz ve acımasız insanları Allaha havale ediyorum.Masum bir hayvanın canından ve küçük bir çocuğun psikolojisinden siz sorumlusunuz. Ankara'daki Kuş severlere de tavsiyem, asla Doğa Pet Shop'tan ve benzeri yerlerden alışveriş yapmayın, para kazandırmayın bu zalimlere.Gerçekten bu canlılara değer veren, işini ahlakıyla yapan üreticilerden kuş sahiplenin.

Maalesef bu olay 2018 senesinde benim başıma da geldi. Profil fotoğrafımda ki kuşumu bir petshop'tan sahiplenmiştim. O zamanlar evlerde kuş üretimi yapıldığını bilmiyordum ve tanıdığımız bir petshoptan kuşu ücretli olarak sahiplenmeye karar verdim. Adam bana kafes ve aksesuarlarda hatırı sayılır bir indirim yaptığında epey şaşırmıştım önceki sorduğum petshop'ların söylediği fiyatların epey altında bir fiyat vermişti bana meğer ki kuş hastaymış. Hasta olduğunu bir kaç ay sonra fark ettim ne yapıp ettiysem de onu sadece 8 ay yaşatabildim. O benim sahiplendiğim ilk hayvandı acaba onu ben mi öldürdüm, ona iyi bakamadım mı soruları zaman zaman aklıma geliyor. Olayın üstünden 17 ay geçmesine rağmen halen kendimi suçluyorum her aklıma geldiğinde içim parçalanıyor.

Geçenlerde o petshop'un yakınlarından geçerken tekrar uğradım gözümün önünde kafeste bir tane jumbo kuş öldü bir tane de yan kafeste ölmüş yerde yatıyordu. Şikayet ettim ama her zaman ki gibi bir şey çıkmadı. Ya yazıktır günahtır o kafesler pislik içinde bakteri kaynıyor, temizlik ve hijyen sıfırın altında. Kuşlara mama verilmiyor sadece pis yemliklerin içine tek tip yem doldurup veriyorlar bunun sonucunda da hayvanlar bakımsızlıktan ve hijyensizlikten hasta olup ölüyorlar. Bu canlılar size para kazandırıyor, hiç sevmiyorsanız bile onlara iyi bakmak zorundasınız onlar sizin sorumluluğunuzda olan onlarca minik can taşıyor. Önüne yemini suyunu koyup da küçük bir kafese 50 tane kuşu doldurup satarken hiç mi Allah'tan korkmuyorsunuz.

Yukarıda bahsettiğim gibi onlarca petshop gördüm bu iş yerlerine bir an önce sıkı bir denetim getirilmesi şart. Ben sadece kuşlardan bahsettim ama bu durumda olan kedi , köpek ve çeşitli hayvanlar satan petshop'larda var. Böyle kötü bir olay yaşamamak için elinizden geldiğince tanımadığınız/güvenmediğimiz yerlerden herhangi bir hayvan almayın aldırmayın.

Yazmayı unutmuşum ama benzer indirim bize de yapıldı bir lütufmuş gibi. Bu insanları nereye şikayet etmek gerekiyor, bilen varsa lütfen yazsın.

Yazmayı unutmuşum ama benzer indirim bize de yapıldı bir lütufmuş gibi. Bu insanları nereye şikayet etmek gerekiyor, bilen varsa lütfen yazsın.

-Bulunduğun ilin T.C İl Orman ve Su İşleri İL / İLÇE Müdürlüğe , T.C Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İL / İLÇE Müdürlüğüne gönderebilirsin.

-Bu kurumlardan birinin email/faks adreslerine gönderebilirsin veya istediğin kurumun adresine giderek bu dilekçeyi bizzat kendin teslim edebilirsin.

-Eğer Petshop'u şikayet etmek için ilgili kuruma gitmeye vaktin yok ise "www.bimer.gov.tr (Başbakanlık İletilim Merkezi)" web sitesinden şikayetini online bir şekilde iletebilirsin. (Şikayet ekranında “Orman ve Su İşleri Bakanlığı”nı seçmen gerekiyor)

- Şikayet edeceğin Petshop hakkında detaylı bilgi edinmen gerekiyor. Petshop’un adı, adresi, telefon numarasını ve var ise birkaç tane fotoğrafını şikayetine eklemelisin)

-Ayrıca şikayet dilekçenle beraber petshop ile ilgili edindiğin gerekli bilgi ve dökümanları derleyip bu mail adresine de gönderebilirsin : hayvanhaklari@ormansu.gov.tr