Karadeniz Pet

Renk Mutasyonu Konu 2

Eyüpcan YATMAZ

Paylaşımcı Üye
@İbrahim BYRAM hocam sorunca mutasyonları sorunca benimde benim çiftlerden mutasyonunu bilmediklerim var bari bende sorup tam öğreneyim dedim aralarından mavili yerli kuş gibi birkaç tanesini çok merak ediyorum . @Levent ACAR abi biraz fazla oluyoruz kusurumuza bakma ama bide benim şu çiftlere bakabilirmisin sana zahmet . Sormamdaki en büyük neden az çok parçalı,spangle vs belirgin mutasyonları biliyoruz ama bilmediğimiz nadir olan arada mutasyonlar oluyor. Tam olarak beslediğim kuşlar ne diye geçiyor bilmek istedim hemde bu şekilde sora sora öğrenebiliyoruz internette bloglarda bissürü bilgi var ama hepsi yıllardan beri aynı bilgiler kopyala yapıştır usulü ile çoğalıyor hem doğruluğu meçhul hemde size tam öğreneceğiniz olayı kavrayacağınız şekilde bilgiyi sunmuyor.

ÇİFT 1
Dişi Spangle diye biliyorum ama erkek ilk defa gördüğüm bir renk ve desene sahip olduğundan bilemiyorum.
IMG-20190502-WA0031.jpg
20190512_023729.jpg
20190512_023943.jpg

ÇİFT 2
Erkek Spangle,Dişi Parçalı Diye biliyorum ama emin değilim.
20190512_023849.jpg

20190324_195218.jpg

20190512_023822.jpg

ÇİFT 3
Dişi ve Erkek Spangke Diye Biliyorum Ama.
20190504_135544.jpg

20190504_135534.jpg

ÇİFT 4
Dişi Lutino , Erkekte Spangle diye tahmin ediyorum ama emin değilim erkekten.
20190425_184427.jpg
20190424_210037.jpg

3. Çiftin erkeği benim gönderdiğim çiftin dişisiyle ayni. Gök mavisi gri kanat :D
Bende o çifti elden çıkarıp albino çift yada 4. Çift ayarında bir çift almayı düşünüyorum. Hayırlısı bakalım.

İnşallah hayırlısıyla. son çiftler gibi bende arıyorum ama inşallah uyguna bulurum senin gibi.

İnşallah hayırlısıyla. son çiftler gibi bende arıyorum ama inşallah uyguna bulurum senin gibi.
Aldığım adam bıkmış tüm kuşları öyle uyguna veriyor altı boş dolu yavrulu farketmeksizin 250 liraya iri iri jumbo ve show çiftleri veriyor.

Allahım ya 1. Çifteki Erkek kuşun aynısı bende var ve ben de ne olduğunu bilmiyorum çok merak ediyorum MaşaAllah çok güzeller Allah sağlıklı uzun ömürler nasıp etsin
Merak ettiğim diğer şey bu bahsettiğim kuşun aynısından yavru sahibi olmak için eşi ne renk olmalı bir anda heyecanlandım hiç kimsede görmemiştim.

@Eyüpcan YATMAZ Hocam konunuzu işgal etmiş oldum lütfen kusura bakmayın şikayetiniz olursa yazmam bir daha :) bir sorum olacak normal bildiğimiz siyah desenli kuştan desensiz çıkması mümkün mü? Yada siyah desenli ve beyaz desenli kenarları siyah çiftten beyaz desenli kenarları siyah desenli yavru çıkar mı?

Allahım ya 1. Çifteki Erkek kuşun aynısı bende var ve ben de ne olduğunu bilmiyorum çok merak ediyorum MaşaAllah çok güzeller Allah sağlıklı uzun ömürler nasıp etsin
Merak ettiğim diğer şey bu bahsettiğim kuşun aynısından yavru sahibi olmak için eşi ne renk olmalı bir anda heyecanlandım hiç kimsede görmemiştim.
Vallahi bende en çok onu merak ediyorum. İlk defa böyle bir renge sahip kuş ile karşılaştım. Nasıl elde ediliyor bilmiyorum ama yavrularını alıp boyutunu gitgide arttırmayı düşünüyorum rengin başarabilirsem. Mesela o kuşun yavruları olduğunda yavrularını 4. Çiftinkilerle eşleştirip ortaya karışık birşeyler yapabilirim.

Hayırlı ramazanlar öncelikle. Yazacaklarım tamamen kendi görüşürümdür. 1. Çiftin erkeği de dişisi de gri kanat. Spangle desen pul pul olur. Ki diğer adı da pulludur. Tüyün uç kısmı siyah veya gövde renginde olur. Fakat bu tarz grilik durumu varsa gri kanat kategorisine girer. 2. Çift dediğiniz gibi. Erkek maşallah painted. Üzerinde bolca rengi var. Dişi çekinik parçalı. 3. Çift dişi spangle, erkek gri kanat. 4. Çift dişi lutino, erkek sarı yüz klasik gri. Fıstık hanım da alacalı bir mutasyon. Emin değilim. Keyifli hobiler dilerim.

Vallahi bende en çok onu merak ediyorum. İlk defa böyle bir renge sahip kuş ile karşılaştım. Nasıl elde ediliyor bilmiyorum ama yavrularını alıp boyutunu gitgide arttırmayı düşünüyorum rengin başarabilirsem. Mesela o kuşun yavruları olduğunda yavrularını 4. Çiftinkilerle eşleştirip ortaya karışık birşeyler yapabilirim.
Hocam benim kuşun kanatlarında mavilik var geriye kalan kısım beyaz uçları siyah.
Benim için bu kuş renginin yeri ayrı çok seviyorum

@Eyüpcan YATMAZ Hocam konunuzu işgal etmiş oldum lütfen kusura bakmayın şikayetiniz olursa yazmam bir daha :) bir sorum olacak normal bildiğimiz siyah desenli kuştan desensiz çıkması mümkün mü? Yada siyah desenli ve beyaz desenli kenarları siyah çiftten beyaz desenli kenarları siyah desenli yavru çıkar mı?
Merhaba. Sanırım kuşlarınızdan bahsediyorsunuz. Eğer genetiklerinde yani anne babalarında hatta daha da eski atalarında varsa, çekinik veya baskınlığa bağlı olarak farklı farklı yavrular almanız mümkün. Forumda bununla ilgili başlık olacakatı ayrıntılı.

Yok yok estağfurullah ne şikayetim olacak hocam :)
İki kuşta desenli olursa desensiz çıkması zor ama diyorlar ya eski kanlarda etkili diye belki bir ihtimal desensiz çıkma ihtimali olur oda %kaç olur bilemiyorum çok çok düşük ihtimal. Ama mesela kuşlardan biri desenli biri desensiz olursa desensiz yavru çıkabiliyor. En son tekte attığım fıstığın babası desenliydi klasik mavi siye hatırlıyorum anneside lutinoydu 2 adet yukarda fotoğrafını atfığım fıstık rengi kuştan çıktı uzaktan full desensiz gibi gözüksede yakından hafiften hatları belli oluyor.

Hayırlı ramazanlar öncelikle. Yazacaklarım tamamen kendi görüşürümdür. 1. Çiftin erkeği de dişisi de gri kanat. Spangle desen pul pul olur. Ki diğer adı da pulludur. Tüyün uç kısmı siyah veya gövde renginde olur. Fakat bu tarz grilik durumu varsa gri kanat kategorisine girer. 2. Çift dediğiniz gibi. Erkek maşallah painted. Üzerinde bolca rengi var. Dişi çekinik parçalı. 3. Çift dişi spangle, erkek gri kanat. 4. Çift dişi lutino, erkek sarı yüz klasik gri. Fıstık hanım da alacalı bir mutasyon. Emin değilim. Keyifli hobiler dilerim.
Teşekkürler hocam bildiklerinizi paylaştığınız için.

Hocam benim kuşun kanatlarında mavilik var geriye kalan kısım beyaz uçları siyah.
Benim için bu kuş renginin yeri ayrı çok seviyorum
Fotoğrafı varsa görmek isterim meraklandım bende

37440

Benim kuş bundan adı Mavi Spangle diye geçiyor kanattaki siyahlıklar daha az

Geri