Karadeniz Pet

Sabahları susmak bilmiyor.Bir çözümü var mı?

SadeceHasan

Meraklı Üye
Sabah 6 civarlarında kuşum bağırmaya başlıyor.Normal bir ötüş olsa,konuşsa bir şey demem mutlu olurum fakat yüksek sesle bağırıyor.Ailemdeki herkes Boncuğu seviyor fakat sabahleyin yaptığı bağırışa dayanamıyor.Onları rahatsız etmemek için farklı bir yere götürüyorum,20 dakika sonra yine bağırıyor.Bunun büyük ihtimalle can sıkıntısından kaynaklandığını düşünüyorum.Her gün kuşumu dışarıya çıkarıyorum 1 saatliğine.Rahat etmesi için büyük bir kafes aldım.İlgileniyorum fakat bu bağırmasını çözemiyorum.Üstüne örtü ötmekten başka çarem kalmıyor.Normalde yapmazdım fakat bugün yaptım maalesef ve üzüldüm.Bu bağırmanın bir çözümü varmıdır?Boncuk erkek ve ortalama 1 yaşında.Şuanlık ona bir eş almayı düşünmüyorum. @Recai @Melih.S59

Benim Rocky de öyle kızlar daha çığırtkan olur sanıyordum ama dişi daha sessiz arada bi cırlıyo, erkek ne yoruluyor ne kanıyor çenesi düşük devamlı cırlıyor . Bildiği 2 kelime var onlarıda uyuklarken söylüyor. Katlanıyoruz artık onların da doğası. Bazen sabahları uyutmadıkları zaman hole alıyorum bende karanlık olunca uyku moduna geçiyorlar.

Bu arada daha önce kafes tavsiyesi için açtığınız konuyuda görmüştüm. Nasıl bi kafes tercih ettiniz, bende bakıyorum kafes ama üretim kafesi dışında istediğim gibi kafes bulamıyorum . Üretim kafesleride çirkin.

Bu arada daha önce kafes tavsiyesi için açtığınız konuyuda görmüştüm. Nasıl bi kafes tercih ettiniz, bende bakıyorum kafes ama üretim kafesi dışında istediğim gibi kafes bulamıyorum . Üretim kafesleride çirkin.
Aynen öyle.Ben içinde biraz kanat egzersizi de yapabileceği, büyük bir kafes istedim.Yaklaşık 6 tane petshop gezdim ve hepsinde de kafes tipi aynı.Kuşumun rengiyle uyumlu büyük kafes aldım.Fakat kullanışsız,bunu bilerek alın.Uzun tünekler büyük, küçük tünekler küçük kaldı.Uzun tünekleri kestim,kafes telleri kalin olduğundan pense yardımıyla tünekleri taktığım telleri sıkılaştırdım.Yoksa hareket ediyordu.Bizimki beğendi, salıncaklardan tırsıyor nedense bir tek ona binmedi.Kafes bu şekilde.Bence alınır.Firinlanmis boya dediler fakat kalitesinden emin değilim.İlerleyen zamanlarda göreceğiz artık.Kafesin son hali bu şekilde

benim oğlan da sabahlari coşuyor. bağırmaya başlayınca açıyoruz kafesi bi seylerle oyalaniyor kendi kendine sorun çözülüyor:)

benim oğlan da sabahlari coşuyor. bağırmaya başlayınca açıyoruz kafesi bi seylerle oyalaniyor kendi kendine sorun çözülüyor:)
Ben kusumdan 2 hafta ayrı kaldım.Kaldigi odayı biraz unutmuş.Bu yüzden sallanıyorum dengesiz uçuyor.Alisirmi tekrardan sizce

Biraz zaman geçince alışırsın:):):):):) şimdilik şşşt de yüksek sesle tekrar cakcaklamaya başlarsa gene şşşt de böyle devam ettir

Aynen öyle.Ben içinde biraz kanat egzersizi de yapabileceği, büyük bir kafes istedim.Yaklaşık 6 tane petshop gezdim ve hepsinde de kafes tipi aynı.Kuşumun rengiyle uyumlu büyük kafes aldım.Fakat kullanışsız,bunu bilerek alın.Uzun tünekler büyük, küçük tünekler küçük kaldı.Uzun tünekleri kestim,kafes telleri kalin olduğundan pense yardımıyla tünekleri taktığım telleri sıkılaştırdım.Yoksa hareket ediyordu.Bizimki beğendi, salıncaklardan tırsıyor nedense bir tek ona binmedi.Kafes bu şekilde.Bence alınır.Firinlanmis boya dediler fakat kalitesinden emin değilim.İlerleyen zamanlarda göreceğiz artık.Kafesin son hali bu şekilde

Güzelmiş bende böyle bişey bakıyorum prinç telli. Netten bakınca aşağı yukarı aynı kafesler var sitelerde. Yavruluk takarsam ilerde diye 2. kapısı yukarda olsun istiyorum çoğu kafeste tabanın hemen üstüne yapıyorlar yuvalık olmuyor.Benimde bi petshopları gezmem lazım bakalım. Ne kadar ücret verdiniz bu kafese bide altı sürgülümü ?

oda aydınlık olunca daha çok ötüyorlar kalın perde takıp odayı karanlık yaparsan sessiz moda geçer büyük ihtimal ben öyle yapıyordum işe yarıyordu.

Güzelmiş bende böyle bişey bakıyorum prinç telli. Netten bakınca aşağı yukarı aynı kafesler var sitelerde. Yavruluk takarsam ilerde diye 2. kapısı yukarda olsun istiyorum çoğu kafeste tabanın hemen üstüne yapıyorlar yuvalık olmuyor.Benimde bi petshopları gezmem lazım bakalım. Ne kadar ücret verdiniz bu kafese bide altı sürgülümü ?
2. Kapısı mevcut.Tünekler,tül,kalamar kemiği (suanlik takmıyorum bizimki korktu),mineral blok, salıncak dahil olmak üzere toplam 120 tl tuttu.Biraz pazarlık ile 140'dan indirdi.Bir tek boyanın kaliteli olduğundan emin değilim.Altı ızgaralı ve maalesef sürgülü değil.

Erkek kuşlar fazla tel kemirmiyor yada bana denk gelmedi şimdiye kadar bişey olcağını sanmam . Hastalıkla ilgili filen youtubedan videolara bakınca Hindistandankiler de çıkıyor. Ne şartlar da bakıyorlar hayvanlara kafesler fln leş gibi onlara bişey olmuyorsa bizdekilerede olmaz heralde. Güzel kafes bende buna benzer bişey alıcam .

Bana hiç sabahın ilk ışıklarında öten kuş denk gelmedi bu yönden şanslıyım.:) Boncuğa eş alırsanız sabah erken ötmeyi kesebilir.
Lütfü genelde sabah 10:00 ile akşam 22:00 de 2-3 dk uzun ötüyor.Gün içinde de 1 dakikalık 4-5 ötüş yapıyor.Bu ötüşler hiçte rahatsız edici cinsten değil.Çok melodili ötüşler ve ben severek dinliyorum.:)

Bana hiç sabahın ilk ışıklarında öten kuş denk gelmedi bu yönden şanslıyım.:) Boncuğa eş alırsanız sabah erken ötmeyi kesebilir.
Lütfü genelde sabah 10:00 ile akşam 22:00 de 2-3 dk uzun ötüyor.Gün içinde de 1 dakikalık 4-5 ötüş yapıyor.Bu ötüşler hiçte rahatsız edici cinsten değil.Çok melodili ötüşler ve ben severek dinliyorum.:)
O öyle tatlı ödüller değil. Sabahın erken saatleri daha hava yeni yeni aydınlanmaya başlarken cakcakcak diye uzun uzun ötüyor uykudan uyandırıyor öyle düşün:)

O öyle tatlı ödüller değil. Sabahın erken saatleri daha hava yeni yeni aydınlanmaya başlarken cakcakcak diye uzun uzun ötüyor uykudan uyandırıyor öyle düşün:)
Şimdiye kadar evimizde 6 muhabbet kuşu ve şimdi baktığımız 2 sultan papağanı.Hiç birisi sabahın ilk ışıklarında ses bile çıkartmadılar.Ne zaman ev ahalisi uykudan kalkar ondan sonra ötmeye ,bağırmaya başlarlar.Sultan papağanım Lütfü 13 ay oldu benimle birlikte.Yanına 2 hafta önce Luna'yı aldım.Ben uyanmadan kafesin içinde kuş var mı yok mu belli değildir.Ben uyandığım zaman coşuyorlar ayrı konu.:)

Ne güzel bir kuşmuş Lütfü maşallah.Boncuğa şuanlık bir eş alamıyorum,daha doğrusu bu sorumluluğu üstüme alamıyorum.Çok evcil.Diğer kuşuma eş almıştım fakat eşi beğenmedi ve bir şey oldu kuşa,sanki strese girdi ve ne yazıkki vefat etmişti.Bu yüzden biraz korkuyorum.Ama bu sorunu biraz çözdüm.Öttüğünde,sessiz ve karanlık bir odaya alıyorum Boncuğu ve bağırması kesiliyor,uyuyor.Ama maalesef bu bağırmasının kesilmesi çok uzun sürmüyor.30 dakika sonrasında bağırmaya başlıyor.Bazen şaşırıyorum öyle bir bağırıyor ki,bu cüsseden nasıl bu ses çıkıyor yorulmak da bilmiyor :)Günlük rutinimiz Boncuğun sabah 6 da bağırması ile başlayıp yaklaşık 8'e kadar sessiz kalmasıyla devam ediyor.Sonrasında tekrar bağırıyor,bir şekilde idare ediyoruz ve onu odasına götürüp kahvaltı yapacakken yanından ayrılmamızı istemiyor.Mecburen kahvaltıya onu da getiriyoruz.Domates ve salatalık veriyoruz.Dışarıda ve kafesinde bizimle,oyuncaklarıyla falan oynayınca neşesi yerine geliyor 12-1 gibi :)Yapacak bir şey yok artık,gülü seven dikenine katlanır.

Ne güzel bir kuşmuş Lütfü maşallah.Boncuğa şuanlık bir eş alamıyorum,daha doğrusu bu sorumluluğu üstüme alamıyorum.Çok evcil.Diğer kuşuma eş almıştım fakat eşi beğenmedi ve bir şey oldu kuşa,sanki strese girdi ve ne yazıkki vefat etmişti.Bu yüzden biraz korkuyorum.Ama bu sorunu biraz çözdüm.Öttüğünde,sessiz ve karanlık bir odaya alıyorum Boncuğu ve bağırması kesiliyor,uyuyor.Ama maalesef bu bağırmasının kesilmesi çok uzun sürmüyor.30 dakika sonrasında bağırmaya başlıyor.Bazen şaşırıyorum öyle bir bağırıyor ki,bu cüsseden nasıl bu ses çıkıyor yorulmak da bilmiyor :)Günlük rutinimiz Boncuğun sabah 6 da bağırması ile başlayıp yaklaşık 8'e kadar sessiz kalmasıyla devam ediyor.Sonrasında tekrar bağırıyor,bir şekilde idare ediyoruz ve onu odasına götürüp kahvaltı yapacakken yanından ayrılmamızı istemiyor.Mecburen kahvaltıya onu da getiriyoruz.Domates ve salatalık veriyoruz.Dışarıda ve kafesinde bizimle,oyuncaklarıyla falan oynayınca neşesi yerine geliyor 12-1 gibi :)Yapacak bir şey yok artık,gülü seven dikenine katlanır.
Aynen öyle. Bir süre böyle devam eder sonra bırakıyor ama dediğin şekilde bağırmayı. Ben ilk zamanlar şşşt felan diyordum 1-2 dk susup sonra tekrar başlıyordu. Öyle öyle bıraktı bağırmayı. Bağırmasınada alışmıştım bir süre sonra normal geliyor:)

Lütfü'den teşekkürler :) Bazen öğleden sonra 1 saat kestiriyorum.Hadi herkes yerine uyku vakti diyorum.İkiside gagalarını kanat arasına sokarak uykuya geçiyor.
Bazı kuşlar yanına eş alındığı zaman depresyona gire biliyorlar.Birbirlerini çok fazla rahatsız ede biliyorlar.Eş seçimi gerçekten çok zor.Boncuk sizi çok fazla benimsemiş ve bu bağrışları o yüzden yapıyor.