Karadeniz Pet

Salma üretimi tavsiyelerinizi bekliyorum

Muhammed Necib Karabulut

Paylaşımcı Üye
Muhabbet Kuşu Üreticisi
Hayırlı Akşamlar arkadaşlar . Sizlere bir konuda danışmak istiyorum. 125*55*37 ölçülerinde bir kafesim var bunun içinde salma üretimi yapmak istiyorum hobi olarak sizce uygun mudur ? İçine kaç erkek kaç dişi koymalıyım ? Bunun gibi hususlarda görüş alış verişi yapalım istedim . Ben şöyle düşündüm . Eğer bu kafese fazla gelmezse 3 erkek 4 dişi koyup 5 tane de yuvalık asmayı düşünüyorum. Kafesin fotoğrafını ekliyorum;
https://i.hizliresim.com/nO6bVa.png

Hayırlı Akşamlar arkadaşlar . Sizlere bir konuda danışmak istiyorum. 125*55*37 ölçülerinde bir kafesim var bunun içinde salma üretimi yapmak istiyorum hobi olarak sizce uygun mudur ? İçine kaç erkek kaç dişi koymalıyım ? Bunun gibi hususlarda görüş alış verişi yapalım istedim . Ben şöyle düşündüm . Eğer bu kafese fazla gelmezse 3 erkek 4 dişi koyup 5 tane de yuvalık asmayı düşünüyorum. Kafesin fotoğrafını ekliyorum;
https://i.hizliresim.com/nO6bVa.png
Üç erkek üzerinden gidersek 3 çift yapar bence dört köşesine asılan yuvalık yeterlidir söylediğiniz sayılarda da erkek dişi atılabilir

Ama her zaman muhabbet kuşu ayrı kafes ayrı çift şeklini tavsiye ederim

Yo var adam bir 5x5x5 metre lik kafes yapmış oda kadar etrafa raf koymuş raflara yuvalıkları dizmiş nerden baksen 20-30 kuş var hepside kendine yuva seçmiş. Eş olmuşlar bence ayrı kafesden dhaa mantıklı niye derseniz kuşlar heves ederek çiflteştiyor, birbirilerini görere daha hızlı çiftleşiyorlar, bu yüzden üretim hızlı olur o bekleme olayı olmaz.
4 yuva takın, uzun geniş yemliklerden alın uzun suluklardan felan kafesde gayet hoş olmuş elinize sağlık yer olsa bende yapmak istyprum şimdilik şu kadar yaptım
be61ea01666cff12faed02f8642bb91c.jpg

Yalnız kafes güzel sizin ama pek alçakta kalmış. 1 metre yukarda olsa çok güzel olur aşşada strese girebilirler

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Ama her zaman muhabbet kuşu ayrı kafes ayrı çift şeklini tavsiye ederim
Evet salma üretiminin kontrolü daha zor ve sıkıntıları daha çok olabiliyor diye biliyorum lakin kuşları böyle birlikte seyretmek çok hoşuma gidiyor . Bundan mütevellit böyle bir düşünce aklıma geldi . Aynı zamanda salma üretiminde daha çabuk verim alınabiliyor ve de yavruların renk çeşitliliği de artıyor . Bakalım bunu biraz düşüneceğim

Evet salma üretiminin kontrolü daha zor ve sıkıntıları daha çok olabiliyor diye biliyorum lakin kuşları böyle birlikte seyretmek çok hoşuma gidiyor . Bundan mütevellit böyle bir düşünce aklıma geldi . Aynı zamanda salma üretiminde daha çabuk verim alınabiliyor ve de yavruların renk çeşitliliği de artıyor . Bakalım bunu biraz düşüneceğim
Doğrudur seyri güzeldir renk türleri artar dişiler değiştiği için ancak bir bulaşacak hastalık tüm kuşları etkiler

Yo var adam bir 5x5x5 metre lik kafes yapmış oda kadar etrafa raf koymuş raflara yuvalıkları dizmiş nerden baksen 20-30 kuş var hepside kendine yuva seçmiş. Eş olmuşlar bence ayrı kafesden dhaa mantıklı niye derseniz kuşlar heves ederek çiflteştiyor, birbirilerini görere daha hızlı çiftleşiyorlar, bu yüzden üretim hızlı olur o bekleme olayı olmaz.
4 yuva takın, uzun geniş yemliklerden alın uzun suluklardan felan kafesde gayet hoş olmuş elinize sağlık yer olsa bende yapmak istyprum şimdilik şu kadar yaptım
be61ea01666cff12faed02f8642bb91c.jpg

Yalnız kafes güzel sizin ama pek alçakta kalmış. 1 metre yukarda olsa çok güzel olur aşşada strese girebilirler

Akılı yemlik kullanmayı düşünüyorum 2 -3 tane .
Kafesi de yerden yükseğe koyacağım 30-40 cm falan .

Doğrudur seyri güzeldir renk türleri artar dişiler değiştiği için ancak bir bulaşacak hastalık tüm kuşları etkiler
Evet gözlem çok önemli ama 3-4 çift olacağı için kontrolünü daha kolay alabilirim diye düşünüyorum. Zira 20-30 çiftle salma üretimi yapanlara nazaran daha kolay olur.

kardeşim çiftleşme olmaz yalnız zor bende 1.25uzunluk 1myükseklik 70 cm lik salma gibi kafes var içinde tek çift besliyorum başka kuş olduğu zaman çiftelmiyor alan dar geliyor

Tek çift dediğiniz gibi zor , heves etmesi lazım kıskanması lazım araştırdım biraz yanina yavrulu yumurtalı çift attığı anda çiftleşmiş videolar armış adamın biri, aylarca beklemiş yumurtlaı çifti görğnce çiftleşmişler

kardeşim çiftleşme olmaz yalnız zor bende 1.25uzunluk 1myükseklik 70 cm lik salma gibi kafes var içinde tek çift besliyorum başka kuş olduğu zaman çiftelmiyor alan dar geliyor
Sizin salmanız baya bir büyükmüş . Aksine ne kadar çok kuş olursa erkek dişi sayısı ayarlanarak daha iyi çiftleşme olacağı kanaatindeyim . Sizin salmanız kadar salmada zaten tek çiftle yabru almak zor olur diye düşünüyorum. Sizin kuşlar sanki hep odaya salınıyorlarmış gibi bir etki bırakabilir üzerlerinde . Kafesinizi küçültmenizi ya da yeni çiftlerle birlikte beslemenizi öneririm .

sen bilirsin gene de dene ama tek çift öneririm ve kuşlara hergün 30 dk çiftleşme sesi dinlet emin ol işe yarıyor veya videosunuy izlet

Ben dinletiyorum, bi ara videoda izletmye başladım ama bi süre sonra alışıcında tınlamıyoalr onu farkettim , birde çiftleşme sesini açtığım anda, tütlerini kaşımaya başlıyorlar rahatsızmı olugorlar strese giriyorlar yada kednilerinini hazırlıyorlar orasını kestiremedim

Tek çift dediğiniz gibi zor , heves etmesi lazım kıskanması lazım araştırdım biraz yanina yavrulu yumurtalı çift attığı anda çiftleşmiş videolar armış adamın biri, aylarca beklemiş yumurtlaı çifti görğnce çiftleşmişler

Sürü psikolojisi çok etkili muhabbet kuşlarında .

benim ki senin kafesinden daha büyük. yanında 3 tane daha kuş vardı yani 2 çiftim 1 tanede dişim vardı çiftleşmiyorlardı 3 tanesini başka kafese aldım 1 gün sonra çiftleşmeye başladılar kardeşim

Ekli dosyalar

• 20180330_213841 (1).jpg
    20180330_213841 (1).jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 12
Bu kuşlar sürü psikolojisi ile ürüyor siz oraya 2 3 erkek 4 5 dişi merak etmeyin o erkek ler hepsine yeter erkek ler dişileri besler muhabbet de eşine sadık olan dışıdır erkek değil erkek eşi kuluçkada iken formda ise ikinci bir dişi ike çiftleşir onada bakabilir

SM-G955F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi