Karadeniz Pet

Sizce yumurta var mı ?

Huseyin bence sen 1 kulucka daha bekle onlarada bak ayni seyleri yapiyor ise kusları degistir problem li kuslar gecen benimde yavrusunu sürekli yiyen kusum vardı pet shop a sattim altinda yumurta var iken allah bilir ya kim aldı senin olayda öyle gibi gelmeye basladi

Dişi kuşumun galiba sorununu anladım. En başından beri be koysam atıyordu sanırım geanülü koyduğumda dengesi bozuldu ve granülü atmaya çalışırken yumurtayı kırdı.

Dün bir çiftleşme gördüm ardından mama verdim ve bugün sabahın ilk saatlerinde 5 dk aralıksız çiftleştiler gün içindede sürekli öiftleştiler. Yuvadaki tüm delikleri kapadım rahatsız olmasın diye. Bir kaç gündür yuva hazırlıyor kazıyor dibini ve ben yuvaya hiç birşey koymadım plastikyıvalık aparatını kaldırıdm yerine ortası yuvarlakça kestiğim kontra plak koydum. Kendisi kazıya kazıya ondan talaş yapmış ve tüyleriyle birleştirip yumak gibi bişry yapmış. Sanırım sorun burda yani dişi kuşum yuvalık malzemesini tamamen kendisi hazırlamak istiyor.

Bu kısmı anlamadığım için bir yumurtası ilk kuluçkada gitti. 2. Yumurtayı sakladım. Çiftleşmeşer devam ediyor. 8-10 gün içinde tekrar kuluçka bekliyorum. Hiç rahatsız etmiyorum. Sürekli tüylerini yolup yuvaya döküyor.

Yuva hazırlığında tekrar. 3. Yü yumurtladığında ilk kuluçkadan kalan yumurtayıda altına süreceğim. İnşallah bu sefer sorun yaşamam.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Dişi kuşumun galiba sorununu anladım. En başından beri be koysam atıyordu sanırım geanülü koyduğumda dengesi bozuldu ve granülü atmaya çalışırken yumurtayı kırdı.

Dün bir çiftleşme gördüm ardından mama verdim ve bugün sabahın ilk saatlerinde 5 dk aralıksız çiftleştiler gün içindede sürekli öiftleştiler. Yuvadaki tüm delikleri kapadım rahatsız olmasın diye. Bir kaç gündür yuva hazırlıyor kazıyor dibini ve ben yuvaya hiç birşey koymadım plastikyıvalık aparatını kaldırıdm yerine ortası yuvarlakça kestiğim kontra plak koydum. Kendisi kazıya kazıya ondan talaş yapmış ve tüyleriyle birleştirip yumak gibi bişry yapmış. Sanırım sorun burda yani dişi kuşum yuvalık malzemesini tamamen kendisi hazırlamak istiyor.

Bu kısmı anlamadığım için bir yumurtası ilk kuluçkada gitti. 2. Yumurtayı sakladım. Çiftleşmeşer devam ediyor. 8-10 gün içinde tekrar kuluçka bekliyorum. Hiç rahatsız etmiyorum. Sürekli tüylerini yolup yuvaya döküyor.

Yuva hazırlığında tekrar. 3. Yü yumurtladığında ilk kuluçkadan kalan yumurtayıda altına süreceğim. İnşallah bu sefer sorun yaşamam.

Bizimkisi de sürekli tüylerini yoluyor yuvalığa koyuyor. Ben o koydukça çıkarıp üflüyordum bıraktım artık. Hayvana ne yapacağını da ben söyleyemem. Dikkat et pire bulaşmasın yuvalığa. Bu hayvanın yaptığı yumağı gösterir misin bir merak ettim şimdi.

Bizimkisi de sürekli tüylerini yoluyor yuvalığa koyuyor. Ben o koydukça çıkarıp üflüyordum bıraktım artık. Hayvana ne yapacağını da ben söyleyemem. Dikkat et pire bulaşmasın yuvalığa. Bu hayvanın yaptığı yumağı gösterir misin bir merak ettim şimdi.

Hocam açtığımda çekerim artık sık kontrol etmek istemiyorum direk yuvalığa bakıyor ve rahatsız oluyor. Böyle talaş tüy karışımı köşeye birintirmiş açtığımda çekmeye çalışacağım

Bana yardım edin. Ne yapacağımı bilmiyorum. İlk yumurtasını kırdığı için yuvalığı hiç açamıyorum artık. Açmamam gerekiyor çünkü dişi kuşum tekrar yumurtlayacak.

Popo kısmı gene şişik bariz yumurta var. 1-2 gün içinde yumurta bekliyorum.

3 ocakta yumurtasını kırmıştı ve yatmayı bırakmıştı, çiftleşmeyide kesmişti.

6 ocakta bir kere çiftleşme gördüm 7 ocakta tüm gün çiftleştiler.

Dün şişlik yoktu o kadar ama bugün cidden bayağı şişmiş kesinlikle yumurta.

Yani bana yardım edin kuş ürkek yuvaya aska müdahale istemiyor. Nasıl yuvalık kontrolü yapacağım.

Heryeri kapasam bile yuvanın kapağının sesinden açıldığını anlıyor. Benden ürker diye gayrı açamayacağımda.

Nasıl yapacağım bu işi bir fikriniz var mı ? 2 hafta hiç açmasam mı ? Napacağım ?

[mention]Nurullah İnci [/mention] [mention]thewildpanthalp [/mention] [mention]MeCHuLBeY [/mention] [mention]ADRIAN [/mention]

Bana yardım edin. Ne yapacağımı bilmiyorum. İlk yumurtasını kırdığı için yuvalığı hiç açamıyorum artık. Açmamam gerekiyor çünkü dişi kuşum tekrar yumurtlayacak.

Yani bana yardım edin kuş ürkek yuvaya aska müdahale istemiyor. Nasıl yuvalık kontrolü yapacağım.

Heryeri kapasam bile yuvanın kapağının sesinden açıldığını anlıyor. Benden ürker diye gayrı açamayacağımda.

Nasıl yapacağım bu işi bir fikriniz var mı ? 2 hafta hiç açmasam mı ? Napacağım ?

[mention]Nurullah İnci [/mention] [mention]thewildpanthalp [/mention] [mention]MeCHuLBeY [/mention] [mention]ADRIAN [/mention]

Ben kuş dışarı çıktığı zaman yuvalığın kapağını kapatıp, kafesi bir örtü ile örtüp kontrol yapıyorum. Bu şekilde bir kontrol yapabilirsin. Onun dışında bir fikrim yok kusura bakma.

"Bir şeyle fazla oynarsanız, onu bozarsınız."
Murphy 11. kural.
Sorun bence kendinizi stres altına sokmanız. Kuşlar zaten çiftleşiyor, yumurtluyor yani kuşlarda bir sorun yok.
Sürekli yeni bir şey denediğiniz için(suni dölleme, yuvalığa talaş/granül/kontra plak...) kuşları da stres altına sokuyorsunuz. Kendi tüyünü yolup kuluçkaya yatmak istiyorsa, bırakınız yatsın.

ben de yuvadan dışarı çıktığı zaman üstüne örtü örtüp kartonla girişi kapatıyorum. Hatta bazen garantiye almak için ışıkları da kapatıyorum ki yuvalığı girişinin kapalı olduğunu görmesin 😂 çok hırçın bir kuş ama hiç sıkıntı çıkarmadı şükür. benim tavsiyem budur umarım işe yarar.

Sağolun teşekkür ederim

"Bir şeyle fazla oynarsanız, onu bozarsınız."
Murphy 11. kural.
Sorun bence kendinizi stres altına sokmanız. Kuşlar zaten çiftleşiyor, yumurtluyor yani kuşlarda bir sorun yok.
Sürekli yeni bir şey denediğiniz için(suni dölleme, yuvalığa talaş/granül/kontra plak...) kuşları da stres altına sokuyorsunuz. Kendi tüyünü yolup kuluçkaya yatmak istiyorsa, bırakınız yatsın.
Lanet olası murphy

1-2 gün içinde yeni yumurta gelecek gayet sakindi ama bugün deprem bayağı korkuttu sanırım 4 aydır dişiyi ilk defa tellere yapışmış şekilde uyuduğunu gördüm. Işıkları var. Sanırım korktu.

f57f1f223f23910abd65bc4f2f88686a.jpg

aac3504df9b0246f35a11df6ab5062ca.jpg

01b7569b1444483afc4d807da630584b.jpg

bec28c311de120ff59a03f955b2c633d.jpg

3ca56c2f9d79be3e345625b7e1a4f06f.jpg

69733cc263cc500759cc21db37608324.jpg

Bu 14 gün önce yumurtladığı yumurta. Tekini kırdığı için altından almıştım. Sizce bu dolu mu ? Üstüne çok yatmadı bozulma belirtisi var mı ? İçinde hava bışkuğu ve hareket eden bi sıvı görebiliyorum.

Dolu olma ihtimali varsa kaçıncı yumurtadan sonra altına süreyim ? Bugün yarın birinciyi yumurtlar.

aac3504df9b0246f35a11df6ab5062ca.jpg

01b7569b1444483afc4d807da630584b.jpg

bec28c311de120ff59a03f955b2c633d.jpg

3ca56c2f9d79be3e345625b7e1a4f06f.jpg

69733cc263cc500759cc21db37608324.jpg

Bu 14 gün önce yumurtladığı yumurta. Tekini kırdığı için altından almıştım. Sizce bu dolu mu ? Üstüne çok yatmadı bozulma belirtisi var mı ? İçinde hava bışkuğu ve hareket eden bi sıvı görebiliyorum.

Dolu olma ihtimali varsa kaçıncı yumurtadan sonra altına süreyim ? Bugün yarın birinciyi yumurtlar.

Gördugum kadarıyla yumurta bos hüseyin

Hava boslugu var ise %100 %200 bos su yumurtayı tam güzelce cekermisin

Hava boslugu var ise %100 %200 bos su yumurtayı tam güzelce cekermisin

Alt kısmında hava boşluğu var. Hava boşluğu olmayan kısımda sıvı var yumurtayı oynattıkça hareket edşyor ve sıvı kısmın bi tarafında kırmızımsı hafif bi nokta gözüküyo fotoda belli olmuyor çok denedim