Karadeniz Pet

Sizce yumurta var mı ?

2. gün de kalp atışı görülüyor eğer düzgün yatarsa. İlk kuluçka genelde en sıkıntılı oluyor ama sonra bir sıkıntı gelmeyecek diyemez kimse. Sadece daha rahat oluyorsun, içinde bir güven duygusu oluyor. Benim dişi kuş çok güzel bakıyor yumurtalarda şimdilik, erkek de güzel besliyor artık yuvalığa filan beslemek için tamamen giriyor iyice kıskançlık da yuvalık için ama erkeğin ayak attığını görüyorum dişi çıktığında. Çek kuşlar da biliyorsun üretim konusunda biraz sıkıntı olabiliyor. Umarım bu yavrular doğunca kızışıklığı gider. Senin kuşlar 1 aydır sürekli çiftleşiyorlar diye biliyorum artık yuvalığı da boşalttığına göre yapacak bir şey yok. Beklemeye devam et karışma o kendi yumurtalarına kolay kolay zarar vermez. Yavrular doğunca talaş koyarsın sıkıntı da çözülür. Dediğim o güven duygusu henüz gelmedi ya bize kuşların ilk seferi diye şu ilk seferi bi' bitsin

Bana kalırsa bu kuluçkada başarısız olacaklar.ok beklentim kalmadıda inşallah büyütür. Beklemekten başka çare yok

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Hoca yakınlarda sadece petshop var, ordanda alacağım bundan farklı olacağını zannetmiyorum

Çok zaman verdin haklısın ama deneme yanılma yaparak sonuca ulaşırsın başka şansın yok he beklerim dersen ver ikisini de 2.3 aylık yavru al beraber büyüsunler şansın %70 artar oda olmadı benim çifti Sana hediye edim

Benim çiftimdede aynı sorun olmuştu sizin ki gibi hatta bire bir hep aynı sorunlar. Benimde ilk kuluçkasında 2 yumurta yapmıştı. Yuvalıkta ki herseyi atti diye bende talaş koymuştum ve yatmayı bıraktı üstüne yumurtaları kırdı. Tam 17 gün sonra yine yumurtlamaya başladı 5 tane yumurta yaptı yuvalıkla hiç oynamadım talaş vb eklemedim. Ben yuvalıkta malzeme olmadiğı için geç çıkar zannetim ama hatta 17. Günde çıktılar 4 tanesi. Şu an 1 haftaya kadar yeme düşecekler sırayla. Demek istediğim 2. Kuluçka daha başarılı geçti benim büyük ihtimal sizinde öyle olur umarım.🙂

Benim çiftimdede aynı sorun olmuştu sizin ki gibi hatta bire bir hep aynı sorunlar. Benimde ilk kuluçkasında 2 yumurta yapmıştı. Yuvalıkta ki herseyi atti diye bende talaş koymuştum ve yatmayı bıraktı üstüne yumurtaları kırdı. Tam 17 gün sonra yine yumurtlamaya başladı 5 tane yumurta yaptı yuvalıkla hiç oynamadım talaş vb eklemedim. Ben yuvalıkta malzeme olmadiğı için geç çıkar zannetim ama hatta 17. Günde çıktılar 4 tanesi. Şu an 1 haftaya kadar yeme düşecekler sırayla. Demek istediğim 2. Kuluçka daha başarılı geçti benim büyük ihtimal sizinde öyle olur umarım.[emoji846]

Hayırlısı olsun. Üzüldüm doğrusu. Cidden çok emek vermiştim. İlk kuluçkada bu tür sorunlar bekliyodum zaten.

Merak ettiğim şu;
hala kızışık durumda. Çiftleşmede kesildi.

Diğer yumurtada kırılırmı bilmem ama ne yapmam gerek ?

Tekrar sizinki gibi 2 hafta sonra yumurtlama durumu olur mu ?

Nasıl beslemeliyim ? Kaldırabilir mi hayvan ? Ne yapmam gerekir? Yuvalığa hiç birşey koymayayım mı ?

Hüseyin al 2-3 tane sahte yumurta koy yuvalığa. Büyük ihtimalle o yumurtaları kırmaya çalışıp beceremeyecektir bu şekilde yumurta kıran kuşların yumurta kırmamasını sağlıyoruz. Al son yumurtayı şu senaryoda yumurta dolu bile olsa yumurtadan çıktığında şu çift onu yetiştirmez istiyorsan bir üreticiye vermeyi dene dolu ise. Yuvalığa dibine kadar mısır granül koy bırak kendi haline hiç rahatsız etme kuşları. İlk kuluçkada normal olur böyle şeyler.

Hayırlısı olsun. Üzüldüm doğrusu. Cidden çok emek vermiştim. İlk kuluçkada bu tür sorunlar bekliyodum zaten.

Merak ettiğim şu;
hala kızışık durumda. Çiftleşmede kesildi.

Diğer yumurtada kırılırmı bilmem ama ne yapmam gerek ?

Tekrar sizinki gibi 2 hafta sonra yumurtlama durumu olur mu ?

Nasıl beslemeliyim ? Kaldırabilir mi hayvan ? Ne yapmam gerekir? Yuvalığa hiç birşey koymayayım mı ?

Ben 2. Kuluçkada hiçbirsey koymadım yuvalığa nası olsa atacak diye huyunu biliyorum temizledim bıraktım. Besleme şekli ise normal yemini suyunu verdim. Ek olarak daldarı birde sularında vitamin kullanıyordum. Yalan söylemeyim mama flnda vermedim yavrular çıkinca 2 günde 1 veriyorum şu an. Ama siz verebilirsiniz size kalmış orası. Bana kalırsa yakın bi zamanda tekrar yumurtlamaya başlar sizin kuşunuz inş. Dediğiniz gibi insan baya bi morali bozuluyor böyle olunca bende tam 4 ay uğraşmıştım. Büyük ihtimal ilk kuluçkası diye böyle oldu sizinkide. Birde ben kuşların olduğu odayı kapatmıştım kimse girmiyordu odaya çok nadir giren oluyordu.

Ben 2. Kuluçkada hiçbirsey koymadım yuvalığa nası olsa atacak diye huyunu biliyorum temizledim bıraktım. Besleme şekli ise normal yemini suyunu verdim. Ek olarak daldarı birde sularında vitamin kullanıyordum. Yalan söylemeyim mama flnda vermedim yavrular çıkinca 2 günde 1 veriyorum şu an. Ama siz verebilirsiniz size kalmış orası. Bana kalırsa yakın bi zamanda tekrar yumurtlamaya başlar sizin kuşunuz inş. Dediğiniz gibi insan baya bi morali bozuluyor böyle olunca bende tam 4 ay uğraşmıştım. Büyük ihtimal ilk kuluçkası diye böyle oldu sizinkide. Birde ben kuşların olduğu odayı kapatmıştım kimse girmiyordu odaya çok nadir giren oluyordu.

Anladım hocam inşallah,dediğiniz gibi ikinci kuluçka sağlam geçer.

Benim odamada bir ben giriyordum. Kuşta belirtiler başlayınca daha az girdim ve rahatsız etmedim pc var odada hiç açmadım. Rahatsızlık çektiklerini düşünmüyorum. İnşallah bu karalteristik değildir.

Yumurtayı bilinçli kırdığını düşünmüyorum.

Yumurtaya yatmayı azalttıktan sonra yuvayı kazmaya çalıştı sürürnme sesleri geldi sürekli muhtemelen, çırpınırken kırdı.

Anladım hocam inşallah,dediğiniz gibi ikinci kuluçka sağlam geçer.

Benim odamada bir ben giriyordum. Kuşta belirtiler başlayınca daha az girdim ve rahatsız etmedim pc var odada hiç açmadım. Rahatsızlık çektiklerini düşünmüyorum. İnşallah bu karalteristik değildir.

Yumurtayı bilinçli kırdığını düşünmüyorum.

Yumurtaya yatmayı azalttıktan sonra yuvayı kazmaya çalıştı sürürnme sesleri geldi sürekli muhtemelen, çırpınırken kırdı.

Bu biraz kuşların yetiştirme tarzıyla alakalı. Örneğin benim kuşum ile ben çok yakın olduğumda beni bir tehlike olarak görmüyor. Yuvalıkta iken onu elim ile kaldırıp dışarıya koyuyorum ve hemen geri girip yatıyor. Doğal olarak hatırladığım kadarıyla senin kuş biraz daha sonra gelmişti. Rahatsız olmasa bile yuvalık 2 defa değişti. Kuşun ilk kuluçkası ve bir de üstüne bu kadar uzun süre bekledin. Doğal olarak bence bir sıkıntı oldu. Bazen bu kadar çok anlam yüklemek yerine salmak gerekiyor. Dediğim sahte yumurta şeyini deneyebilirsin istiyorsan. Onun dışında rahatına bak onlar yollarını bulurlar.

Bu biraz kuşların yetiştirme tarzıyla alakalı. Örneğin benim kuşum ile ben çok yakın olduğumda beni bir tehlike olarak görmüyor. Yuvalıkta iken onu elim ile kaldırıp dışarıya koyuyorum ve hemen geri girip yatıyor. Doğal olarak hatırladığım kadarıyla senin kuş biraz daha sonra gelmişti. Rahatsız olmasa bile yuvalık 2 defa değişti. Kuşun ilk kuluçkası ve bir de üstüne bu kadar uzun süre bekledin. Doğal olarak bence bir sıkıntı oldu. Bazen bu kadar çok anlam yüklemek yerine salmak gerekiyor. Dediğim sahte yumurta şeyini deneyebilirsin istiyorsan. Onun dışında rahatına bak onlar yollarını bulurlar.

Anladım kardeşim. Yasaktan sonra alayım. Sağol.
İkinci yumurtada kırılırsa yada yatmazsa , yuvalığı alıp ele alıştırmam süreç için iyi olur mu ?

Bu son yumurta için kaç gün bekleyin kırmaz ise ? Benden ürküyorlar eskisi kadar olmasada yinede ürküyorlar.

Bu yumurtadan sonra elime alıştırmayı deneyim. Birde benim tül tamamen kaplıhor kafesi. O tülüde kaldırıyım mı ne dersiniz ?

Anladım kardeşim. Yasaktan sonra alayım. Sağol.
İkinci yumurtada kırılırsa yada yatmazsa , yuvalığı alıp ele alıştırmam süreç için iyi olur mu ?

Bu son yumurta için kaç gün bekleyin kırmaz ise ? Benden ürküyorlar eskisi kadar olmasada yinede ürküyorlar.

Bu yumurtadan sonra elime alıştırmayı deneyim. Birde benim tül tamamen kaplıhor kafesi. O tülüde kaldırıyım mı ne dersiniz ?

Tülü kaldırmanın bir etkisi olacağını sanmam. Yumurta dediğim gibi dolu bile olsa bu çift bir yavruyu büyüyebilir mi bilmiyorum. Bu yüzden çoğu insana kuş alacaksa dişi almasının daha iyi olduğunu söylüyorum. Benim dişi kuşum bana alışkın ve kuluçka süresi boyunca hep iyi bir anne oldu ve bana sıkıntı çıkarmadı. Bence dediğim yumurtayı al yapabiliyorsam bir üreticiye ver. Üretimhane kuşları iyi anneler oluyor. İşin diğer tarafına gelince bu kuşları kendine alıştırmandansa bence dinlenmeye ihtiyaçları var. Bu kuluçka olaylarından filan kurtulup biraz daha rahatlasınlar. Bir süre sonra denersin. Yine de kuşlar sana bağlı ben sadece fikir sunuyorum en iyisini sen bilirsin.

Tülü kaldırmanın bir etkisi olacağını sanmam. Yumurta dediğim gibi dolu bile olsa bu çift bir yavruyu büyüyebilir mi bilmiyorum. Bu yüzden çoğu insana kuş alacaksa dişi almasının daha iyi olduğunu söylüyorum. Benim dişi kuşum bana alışkın ve kuluçka süresi boyunca hep iyi bir anne oldu ve bana sıkıntı çıkarmadı. Bence dediğim yumurtayı al yapabiliyorsam bir üreticiye ver. Üretimhane kuşları iyi anneler oluyor. İşin diğer tarafına gelince bu kuşları kendine alıştırmandansa bence dinlenmeye ihtiyaçları var. Bu kuluçka olaylarından filan kurtulup biraz daha rahatlasınlar. Bir süre sonra denersin. Yine de kuşlar sana bağlı ben sadece fikir sunuyorum en iyisini sen bilirsin.

Anladım teşekkür ederim hocam

Bugün 2 adet sahte yumurta koydum. Yuvaya yattığını gördüm hala yuvalık ilgisi var. Birde kara çam talaşı aldım.

Yuvalığın içindeki plastik kabı çıkardım onun yerine 1 adet kontra plak koydum ortadını yuvarlakça kestim. Biraz derinleşti ama girip bi süre yattı biraz çırpındı belki kırmaya çalıştı ama kırılmayacağı için kırmaktan pes edecek.

Kendi yumurtasınıda saklıyorum inşallah bozulmaz.
Tekrar yumurtlarsa eğer içine koyacağım.

Eğer yumurtlama olmazsa bu sahte yumurtalar ne zamana kadar dursun ?

Bugün 2 adet sahte yumurta koydum. Yuvaya yattığını gördüm hala yuvalık ilgisi var. Birde kara çam talaşı aldım.

Yuvalığın içindeki plastik kabı çıkardım onun yerine 1 adet kontra plak koydum ortadını yuvarlakça kestim. Biraz derinleşti ama girip bi süre yattı biraz çırpındı belki kırmaya çalıştı ama kırılmayacağı için kırmaktan pes edecek.

Kendi yumurtasınıda saklıyorum inşallah bozulmaz.
Tekrar yumurtlarsa eğer içine koyacağım.

Eğer yumurtlama olmazsa bu sahte yumurtalar ne zamana kadar dursun ?

Yumurta sayısı arttığı zaman çıkarabilirsin.

Yahu yumurta yok, içinde bir toz parçası malzeme yok ama dişi giriyor hunharca kazmaya çalışıyor yuvayı saatlerce aynı şeyi yaptı. Yumurtayı bilinçli kırdığını düşünmüyorum.

Bugün kara çam talaşı ve sahte yumurta koydum onlarada aynı şeyi yapıyor. Mübarek delecek metro hattı yapacak. Yuva boşda olsa doluda olsa içindekileri atmaya çalışıyor.

Niye böyle yapar ki kuş doluyken anladımda boşken neyi atmaya çalışıyor. Benim anlamadığım olay bu. Bu kuşun yuvada bi derdi var anlamadım o inceyi yakalasam belkide sorun çözülecek. Yardım edecek yok mu ?

Yahu yumurta yok, içinde bir toz parçası malzeme yok ama dişi giriyor hunharca kazmaya çalışıyor yuvayı saatlerce aynı şeyi yaptı. Yumurtayı bilinçli kırdığını düşünmüyorum.

Bugün kara çam talaşı ve sahte yumurta koydum onlarada aynı şeyi yapıyor. Mübarek delecek metro hattı yapacak. Yuva boşda olsa doluda olsa içindekileri atmaya çalışıyor.

Niye böyle yapar ki kuş doluyken anladımda boşken neyi atmaya çalışıyor. Benim anlamadığım olay bu. Bu kuşun yuvada bi derdi var anlamadım o inceyi yakalasam belkide sorun çözülecek. Yardım edecek yok mu ?

Vallahi ne desem bilemiyorum ki. Bu arada kuşun da derdi sıkıntısı bitmiyor.

Yuvayı değiştir