Karadeniz Pet

Sizce yumurta var mı ?

Arkadaşlar sizden haber bekledim gelmeyince besledim mecbur. Ölmesin diye.

Elenmiş Mısır unu, elenmiş kalamar kemiği tozu, yumurta sarısı, ezilmiş ve elenmiş kabuksuz yemi, kaynamış ışık suyla mama yaptım bir damla gervit w damlattım.

İlk dozunu 8:30 da aldı,
sindirmiş şükür.
11:30 da ikinci kez mama verdim.

Ortalama 2,5 saatte sindiriyor.
Erkekle dişi yan yana giriyolar yuvaya hep besliyecektir inşallah

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Hüseyin hayırlı olsun öncelikle.
Annesi veya babası beslemiştir diye düşünüyorum cünkü beslemeseydi geceden sabaha kadar yaşamazdı diye düşünüyorum. Anne ve babasına yumurta maması vermeni öneririm ben öyle yapmıştım hatta sadece yumurtayı haşlayıpta verebilirsin eğer yiyosalar. Ben 2 günde 1 veriyodum ve verdiğim günler yavruların kursakları baya dolu gözüküyordu.
Tabi ki bu benim fikrim yetkili arkadaşlar bilgi verir birazdan.

Arkadaşlar sizden haber bekledim gelmeyince besledim mecbur. Ölmesin diye.

Elenmiş Mısır unu, elenmiş kalamar kemiği tozu, yumurta sarısı, ezilmiş ve elenmiş kabuksuz yemi, kaynamış ışık suyla mama yaptım bir damla gervit w damlattım.

İlk dozunu 8:30 da aldı,
sindirmiş şükür.
11:30 da ikinci kez mama verdim.

Ortalama 2,5 saatte sindiriyor.
Erkekle dişi yan yana giriyolar yuvaya hep besliyecektir inşallah

ilk kuluçkada annenin yavruyu reddedip beslememesi gibi durumlar olabiliyormuş. Ama siz yine de takip edin gerekirse elle beslersiniz. Belki 2. yavru çıkınca düzelirler.

Tamam 3 saat geçti baktım yuvaya yavrunun kursağı dolu beslemişler muhtemelen. Üstünede yatıyor ısıtıyor çok şükür.

Saat 6 da tekrar bakacağım dolu mu diye sağolun arkadaşlar
Kuşlara mamada koydum sabah yediler erkek dişi.

Yavru öttükçe erkek hemen yuvaya giriyor besliyolar galiba.

Ama gece beslemediklerine eminim

6 saat aç kalmış zor kımıldıyordu ve ötüşü bile geceye göre gıcırtdama kadar azdı.

Ben besleyinxe hareketlendi apalaya ağlaya hareket edebilir hale geldi ötüşüde düzeldi.

Çünkü kuş buz gibiydi sop soğuktu ve annenin altında değil yuvanın tam köşesinde bırakmışlar soğumuş yavrucsk orda. Belkide tam zamanında yetiştim.

Tamam 3 saat geçti baktım yuvaya yavrunun kursağı dolu beslemişler muhtemelen. Üstünede yatıyor ısıtıyor çok şükür.

Saat 6 da tekrar bakacağım dolu mu diye sağolun arkadaşlar
Kuşlara mamada koydum sabah yediler erkek dişi.

Yavru öttükçe erkek hemen yuvaya giriyor besliyolar galiba.

Ama gece beslemediklerine eminim

6 saat aç kalmış zor kımıldıyordu ve ötüşü bile geceye göre gıcırtdama kadar azdı.

Ben besleyinxe hareketlendi apalaya ağlaya hareket edebilir hale geldi ötüşüde düzeldi.

Çünkü kuş buz gibiydi sop soğuktu ve annenin altında değil yuvanın tam köşesinde bırakmışlar soğumuş yavrucsk orda. Belkide tam zamanında yetiştim.

Geceleri genelde anneleri başlarında beklerler, anneleri besler. Bir kere beslediyse, bundan sonra da besler.

Sabah 11:30dan beri beslemiyorum yinede 3 saate bir bakıyorum.

87fb50f41351a10786dbd65b09b53e4f.jpg

Kursağı dolu, maşallah.

Bu kirletmiş dışkılamış yeri biraz napmalıyım ? Tüm yavrular çıkınca granül sermeyi düşünüyorum. Granülü anne sevmiyor yumurtalara zarar veriyor atmak için.

Şuanlık ne yapabilirim ?

Sabah 11:30dan beri beslemiyorum yinede 3 saate bir bakıyorum.

87fb50f41351a10786dbd65b09b53e4f.jpg

Kursağı dolu, maşallah.

Bu kirletmiş dışkılamış yeri biraz napmalıyım ? Tüm yavrular çıkınca granül sermeyi düşünüyorum. Granülü anne sevmiyor yumurtalara zarar veriyor atmak için.

Şuanlık ne yapabilirim ?

Bir şey yapamazsın açıkçası.

Son durum ne? Kursağı dolu anne mi besledi sen mi?

Besleyecek olursan haşlanmış yumurta sarısını ılık su ile seyreltip muhallebi kıvamına gelince yedir başka ürün kullanma.

Hocam ben sabah 8:30 ve 11:30da mama verdin kuşa.

Mısır unu, kalamar kemiği yumurta sarısını ve bir damla gervit-w ile ılık suyla verdim .

Güzelce sindirdi şükür 11:30 dan beri her baktığımda kursağı dolu ötüyo hereketli. Annesini bilmiyorumda baba besliyo galiba.

Her ötüşünde hışımla yuvaya giriyor beskerlen şahit olmadım.

3 saatte bir kontrol ediyorum kursak dolu. Dışkılamış birde. Kirlenmiş yuva.

Yuva konusunda tüm yavrular yumurtadan çıkmadan bir şey yapamazsın. Çıktıktan sonra her gün bir tutam talaş koymanı öneririm. Tabi seçim sana kalmış. Zaten bir iki beslemeyi sen yaptıktan sonra anaçlar yavruyu beslemeye başlarlar. Son yavruda başıma gelmişti ilk elle beslemeden sonra ufak yavrunun farkına varıp beslemeye başlamışlardı. Şu anlık yapabileceklerin bu kadar. Sadece ortamdaki ısı ve nemi dengelemen lazım.

Yuva konusunda tüm yavrular yumurtadan çıkmadan bir şey yapamazsın. Çıktıktan sonra her gün bir tutam talaş koymanı öneririm. Tabi seçim sana kalmış. Zaten bir iki beslemeyi sen yaptıktan sonra anaçlar yavruyu beslemeye başlarlar. Son yavruda başıma gelmişti ilk elle beslemeden sonra ufak yavrunun farkına varıp beslemeye başlamışlardı. Şu anlık yapabileceklerin bu kadar. Sadece ortamdaki ısı ve nemi dengelemen lazım.

Eyvallah hocam Allah razı olsun hepinizden. Sağolun şuanlık sıkıntı yok dediklerinizi uyguluyorum yeni gelişme olursa yazacağım Hayırlı akşamlar

İşte Annelik. Kuluçka öncesi ve sonrası verdiği emekler. Her kuluçkada arası en az 3 ay dinlendirin.

-BEFORE/
04be290361a4ebff5267f243c9aabfaa.jpg

-AFTER/
d9941dfe99727f9b19bbb15eb1b3eab2.jpg

Dişi erkek yanındayken yada sesini duyarken asla evcil değil.

Tek iken elimde duruyor. Ama evcil değil. Aldığımda duruyor sadece[emoji1]

Bu gece yumurtadan öıkacak galiba ikinci. Kardeşiyle beraber ötüyolar ama 2. Yumurtadan ötüyo[emoji1] inşallah sıkıntısız doğar

085ee321754c07b183792595ed870f26.jpg

Maşallah ikinci dinomuzda çıktı.

Arkadaşlar büyüğü beslemişler ama yavrunun kursağı boş. Ne kadar bekleyim doyurmazlarsa elle mama vermek için ?

085ee321754c07b183792595ed870f26.jpg

Maşallah ikinci dinomuzda çıktı.

Arkadaşlar büyüğü beslemişler ama yavrunun kursağı boş. Ne kadar bekleyim doyurmazlarsa elle mama vermek için ?

Gece vakti de besler annesi normalde. 5'e kadar beslemezse sen beslersin tekrar.