Karadeniz Pet

Sultan papağanı Muhabbet Kuşunun Konuşmasını Engeller mi ?

MavişPaşaReis

Yeni Üye
Merhaba 2 Muhabbet 1 Sultan papağanı 1 Cennet Papağanım vardı. Cennet papağanı kapı kenar ve alçıları yediği için vermek zorunda kaldık. 3 yaşında yerli konuşan muhabbet kuşum vardı. Onu da yeni aldığımız kuş kıskanınca abime verdik. Yanımda 5 aylık muhabbet kuşu ve 8 aylık sultan papağanı var. Papağan ele alışkın sevdiriyor konuşuyor ıslık kapı tel sesi çıkarıyor ama muhabbet kuşum konuşmuyor. Diğer kuşları 2-3 ay önce verdik. Papağanı arkadaş mı görüyordur. Yoksa diğer Kuşlar gittiği için küsmüş Olabilir mi ? 5 aylıkken konuşmayan kuş hiç konuşmaz dediler ?

Öncelikle "5 aylık kuş konuşmadıysa hiç konuşmaz" demek çok yanlış, onu belirteyim. Kimi kuşa konuşma eğitimi vermek kimisine göre çok daha sabır gerektirir. Ayrıca dişi ise konuşması için ayrıca özen vermeniz gerekebilir. Yani biraz da kuşa kalmıs bir durum. Ama günlük düzenli eğitimle birkaç kelime de olsa tekrar edeceğini düşünüyorum 🙂.

Sultan papağanının ise olumsuz bir etkisi olmaz. Hatta kendi taklit ettiklerini muhabbete de öğretebilir belki. Ama muhabbet kuşunuz yanındaki arkadaşları gittiği için strese girebilir, bu konuya dikkat edin biraz. Bol bol ilgi göstermeyi ihmal etmeyin derim.

Diğer kuşla iyi anlaşıyordu. Onu unutması zor olur sanırım. Ne yapmam lazım peki ?

Diğer kuşla iyi anlaşıyordu. Onu unutması zor olur sanırım. Ne yapmam lazım peki ?
Dediğim gibi ilgi göstermeniz gerekir, yanlız kalmaması en güzeli. Muhabbetle sultanın kafesleri mümkünse yan yana dursun. Sizde günde 4-5 saat kafes dışına mutlaka çıkartın. Eğer yapabilirseniz oyun alanı yapıp kafes dışına bir yere koyarsanız kuşlar için süper olur. Aynı şekilde kafes içine de 3-5 oyuncak koyun, ama tıkış tıkış olmasın tabi.

Şunu ekleyeyim; tek muhabbet için minimum kafes boyutu 35×35×60 cm, sultan için ise 40×50×50 cm'dir.

Oyun alanı yaptım kendim. Oyuncak da var. Oynamak istesinler herşeyi oyuna çeviriyorlar. Sabah 9 akşam 12de kafese kendileri giriyor zaten sıkmam zorlamam. Pencereye güneş geldiği zaman 5 10 dk orda bekletirim. Cam kenarını severler. Bugün muhabbet kuşum aynada kendine yem vermeye çalıştı sonra onları kendi yedi. Bu normal midir ?

Oyun alanı yaptım kendim. Oyuncak da var. Oynamak istesinler herşeyi oyuna çeviriyorlar. Sabah 9 akşam 12de kafese kendileri giriyor zaten sıkmam zorlamam. Pencereye güneş geldiği zaman 5 10 dk orda bekletirim. Cam kenarını severler. Bugün muhabbet kuşum aynada kendine yem vermeye çalıştı sonra onları kendi yedi. Bu normal midir ?
Mümkünse günde 30 dk güneş kadar alsın, D vitamini kullanımı için ve UV ışın ihtiyaçları için gereklidir. Ama güneş ile arasında cam, tül vs olmamalı ki faydası olsun. Yoksa bir etkisi olmaz.

Muhabbet kuşunuz erkek ise muhtemelen kızıştığı ve eş istediği için yem kusma haraketi yapıyordur. Sevdikleri oyuncaklara, sahiplerine, aynadaki yansımasına veya sevdiği nesnelere yem kusabilirler. Bu durumda yanına eş almak en sağlıklısıdır.

Eş alsam hiç konuşmaz zaten konuşmuyor 😏
Yani konuşması sağlığından önemliyse tabiki almasanız da olur 😅. Ama bence önce sağlık gelir. Ayrıca hiç konuşmaz demek biraz yanlış bir kanı, konuşma durumu dediğim gibi tamamen kuşa bağlı.

Aynası yok normal dolapta gördüğü zaman yapıyo oyuncak yada papağana yapmıyor. Eş olması şart mı kızgınlık geçene kadar kusması normal mi ? Gecer mi ? Geçmezse tabiki alırım bir eş ama yavru istemem dsha doğrusu bakamam yani

Aynası yok normal dolapta gördüğü zaman yapıyo oyuncak yada papağana yapmıyor. Eş olması şart mı kızgınlık geçene kadar kusması normal mi ? Gecer mi ? Geçmezse tabiki alırım bir eş ama yavru istemem dsha doğrusu bakamam yani
Kızgınlık durumu bazen geçmeyebilir ve bu kusma durumu kuşa bir süreden sonra zarar verir. Kızlınlığı geçmesi için kafesini farklı bir yere alabilirsiniz. Renkli ve sesli (zilli) oyuncaklar kullanırsanız sakinleşmesinde etkisi olacaktır. Günlük taze meyve ve sebze verin ama kızıştırıcı sebzelerden uzak durun. Aynı şekilde kızıştırıcı her türlü besini bir süre vermemeniz gerekir.

Yukarıda 30 dk kadar güneşte dursun dedim ama sakinleştirmek için daha az çıkartın. Akşam 19:00 civarında üstünü kapatın, sabah 09:00'da açarsınız. Yani daha çok uyusun, daha az uyanık kalsın.

Şimdilik aklıma gelen bunlar, eğer az çok uygulamaya dikkat ederseniz bir süre sonra kızgınlığı geçebilir. Ama aklınızda olsun muhabbet sosyal bir tür, yanında eşi olması kuş için her zaman en sağlıklısı olur.

Aynı yaşta başka kuş var çok aksi sinirli ısırıyor sevdirmez sürekli de kafeste durıyor. Kızgın diye. Ben öyle kafese koyamam. Rahat olsunlar istedikleri gibi olsunlar ki bana daha çok alışsınlar istiyorum. Benimkiler sabah bi çıkıyo taaaa geceye kadar. Yem su için kafese girer onun harici sıkmam pek. Ne zaman girerse o zaman kapatırım. 11den sonra çıkmazlar mesela alıştılar uyku vakti gelince herkes köşesine çekilir😂 5 10 dk uyurlar baktı kapı açık hemen çıkarlar başlar ötmeye 😅 birde yemi önceleri internetten alıyordum aktardan mı kuşçudan mı almam iyi olur. Açık kapalı nasıl olmalı. Açık alanlar var ama güvenemiyorum. Sürekli açık duruyo. Şahsen ben kendime açıkta olan bişey almam. Kendim yemediğimi Kuşuma vermem onlarda can en iyisine en güzeline layık canlılar.

Doğru, dediğiniz gibi açık yem güvenilmezdir. Paketli yemleri tercih etmelisiniz, internet sitelerinde yem satışı yapanlardan alabilirsiniz. Benim tavsiyrm marka olarak Versele Laga'yı kulanın. Kaliteli bir yemdir.
Tabi yem dışında gerekli olan diğer bedinleri de vermeyi unutmayın. Sadece yemle beslenen kuş sadece ekmek tüketen insana benzer 😅.

Çok şükür o konuda sıkıntı yok her meyve sebzeyi yiyorlar. Yavruyken az az sık olmadan vermiştim. Onlara ödül gibi geliyor yumurta falan yerler. Çok şükür. Bugün aynaya gitti ancak kusma olmadı bu kez. Sanırım kızgınlık geçici inşallah.
Bu arada teşekkür ederim cevap verdiğiniz için.

Geri