Karadeniz Pet

Yaşlı kuşumun kabızlık sorunu geçmiyor

Melikemaydin

Yeni Üye
Arkadaşlar merhaba, 10 yaşına basmak üzere olan dişi bir muhabbet kuşum var. Yaklaşık 1.5 ay önce kabızlık sorunu başladı, kuşun dışkısı poposunda kalıyordu ve çıkartamıyordu. Fakat kuşumun hali yerindeydi, hareketli iştahlı ve konuşkandı. Daha sonrasında problemi geçmeyince veterinere götürdük ve probiyotik verdiler. Probiyotiğe bir haftayı geçik süre devam ettik ve birazcık daha iyi olsa da sorunu devam ediyordu. Tekrar götürdüğümüzde probiyotiği yeniden verdiler ve yine kullandık fakat kuşumun enerjisi gittikçe düşüyordu. Hatta öyle ki kuşum 1 aydır hiç ötmüyor ve oldukça hareketsizleşti. Her neyse, belki de başka bir veterinere götürmeliyim diyip başka bir yere daha götürdüm ve orada da bağırsakta enfeksiyon olabilir diyip enfeksiyon ilacı verdiler. Bu ilacı da bir haftaya yakın kullandık, kuş ara ara enerjisini kazansa da kendisini kabartıyordu ve yine ötmüyordu. Derken bir gün kuşumun poposunu yıkamak istedim ve birden nefes nefese kaldı. Ölecek sandık çünkü dokunduğumuzda sinirlenen hareketlenen kuş avucumuza aldığımızda tepki bile vermiyordu. Hemen o gün ilk götürdüğümüz veterinere götürdük ve kuşta yüksek ihtimalle tümör olduğunu ve iç kuruluk başlangıcı olduğunu söylediler. Tümör olayı kesin değilmiş, tespit ve tedavi için kuş konusunda uzman birisine götürmemizi istediler, takviye olarak da probiyotikle başka bir şey daha verdiler şu an kullanıyoruz. Kuşumun dışkılaması gitgide normalleşmeye başladı fakat sürekli uyuyor, dün iştahı hiç yoktu bugünse biraz ekmek,yem vs bir şeylerden azıcık yedi bıraktı hala uyuyor. Uçmakta zorlanıyor ve hala ötmüyor. Dışkısından bir iki defa kan geldi onun haricinde her şey normal hatta tek seferde çıkartmaya başladı. Sizce fakülteye götürmeli miyim? Bİraz uzak ve kuşa eziyet etmek de istemiyorum.
WhatsApp Image 2021-09-01 at 10.58.55.jpeg

Kabızlık çok ciddi bir sorun. Kan geldiğini de söylüyorsunuz. Götürebileceğiniz en iyi yere götürün bence.

Kabızlık çok ciddi bir sorun. Kan geldiğini de söylüyorsunuz. Götürebileceğiniz en iyi yere götürün bence.
Teşekkür ederim cevapladığın için, fakat kabızlığı geçmeye başladı. İştahı azaldığından dışkısı küçük küçük çıkıyor ve önceden her dışkısında kan gelirken şimdi anca bir iki kere gelmiştir, onun haricinde geçmeye başladı. Sadece bu uykulu halsiz tavrı düşündürüyor. Fakülte uzak olduğundan yolda kuşa bir şey olur diye korkuyorum.

İyi geceler, kuşumu kaybettim arkadaşlar.
çok üzüldüm gerçekten başınız sağ olsun 10 yıllık dostunuz dile kolay söylemesi. siz ona çok güzel dost olmuşsunuz ki bu günlere kadar sizinle beraber olmuş; anılar biriktirmiş, biriktirmişsiniz. Yapacak hiçbir şey yok maalesef her şeye çare var ama ölüme çare yok. Keşke hiç gitmeseler hep yanımızda kalsalar ama maalesef hepimiz bir gün bu acıyı yaşayacağız. Eminim ki kendisi sizin gibi bir arkadaşa sahip olduğu için çok mutluydu. Tekrardan başınız sağ olsun.

Geri