Karadeniz Pet

Yavru Almak İçin Daha Ne Yapayım??

Budgyowner

Paylaşımcı Üye
Merhaba arkadaşlar;

forumdan beni tanıyanlar vardır, öncelikle bu forumdan çok şey öğrendim, tüm bilgi paylaşan arkadaşlara çok teşekkürler.
Aylardır yavru almak için çabalıyorum ama nafile :) Bir yerde hata yapıyorum ama nerede bilmiyorum.

Öncelikle bende 2 muhabbet vardı, 1 erkek 1 dişi sanıyordum ama forumdaki arkadaşlar 2'sinin de dişi olduğunu söylediler ve dedikleri gibi çıktı. Ben de hemen bir erkek alıp 1 yaşındaki dişi ve erkeği ayırmıştır, diğer küçük dişiye de bir erkek muhabbet almıştım.

Peki ne oldu derseniz? Elimden gelen tüm çabalara tüm yöntemlere vs rağmen çiftleşme ve yumurtlama olmadı. Geçen sürede küçük dişi kafesten kaçtı ben kafesi temizlerken :( büyük dişinin de erkeği 1 gecede öldü, ishal falan değildi, sıcaktan diye düşünüyorum.

Böyle olunca büyük dişi tek kaldı, diğer erkek de tekti, ben bir üretici arkadaşa tek erkeği götürüp 1 yaş civarı bir çift aldım. Arkadaş bak erkek ayak atıyor bugün yarın çiftleşirler dese de eve gelince tüm havaları kaçtı, 1 aydır kafesteler bir gelişme yok, büyük dişim de tek...

Peki şu an ne yaptım yeni çifti ayırma yöntemiyle ayırdım bekliyorum, büyük dişi de tek ona bir erkek alıp geleceğim ama çiftleşmez diye endişe ediyorum. Bazı üreticiler dişiyi getir çift verelim falan deseler de bu dişi tam yaşına geldi, daha önce yumurtlamadı ama ben büyüttüm, neden vereyim ki, nihayetinde bir duygusal bağım var...

Öyle işte kafanızı şişirdim ama durum bundan ibaret, fikir ve yorumlarınız bana ışık tutacak, çok teşekkürler.

Sabır bu siz elinizden geleni yapmışsınız inşaallah kısa zamanda yumurtlarlar

Muhabbet kuşlarının üretiminde ortam çok çok önemli. Siz ayırsanızda birleştirsenizde ortam müsait değilse hiç bir sonuç elde edemeyeceksiniz. Ortamda ne kadar çok kuş varsa üretim için şansınız artar. 1 veya 2 çift kuş ile üretim yapmak gerçekten zordur. Ama tabiki olmaz diye de bir şey yak. Kuşlarınızı çoğaltmayı düşünmüyorsanız sabredip beklemekten başka şansınız yok.

Muhabbet kuşlarının üretiminde ortam çok çok önemli. Siz ayırsanızda birleştirsenizde ortam müsait değilse hiç bir sonuç elde edemeyeceksiniz. Ortamda ne kadar çok kuş varsa üretim için şansınız artar. 1 veya 2 çift kuş ile üretim yapmak gerçekten zordur. Ama tabiki olmaz diye de bir şey yak. Kuşlarınızı çoğaltmayı düşünmüyorsanız sabredip beklemekten başka şansınız yok.
üreticide çiftleşmek üzere olan kuşun eve gelince susma nedenlerinden en önemlisi ortamda kuş seslerinin olmaması sanırım... yumurtalı ve yavrulu kuş satanlar var da ben emeğimle gerçekleştiremeyeceksem ne önemi var ki... Bir de diyelim yumurtalı ya da yavrulu aldım ortam değişince kuşun tavrı ne olacak onu da kestirmek zor değil mi? Ya yumurtaya yatmaz ya da yavrusuna bakmazsa...

Benim merak ettiğim dişi kuş 1 yaşını geçti arada burnu koyu kahverengi oluyor vs. iyi de bu kuş ömrü boyunca yumurtlamayacak mı? yani çiftleşme yumurtlamanın ön şartı mı muhabbetlerdE?

üreticide çiftleşmek üzere olan kuşun eve gelince susma nedenlerinden en önemlisi ortamda kuş seslerinin olmaması sanırım... yumurtalı ve yavrulu kuş satanlar var da ben emeğimle gerçekleştiremeyeceksem ne önemi var ki... Bir de diyelim yumurtalı ya da yavrulu aldım ortam değişince kuşun tavrı ne olacak onu da kestirmek zor değil mi? Ya yumurtaya yatmaz ya da yavrusuna bakmazsa...

Benim merak ettiğim dişi kuş 1 yaşını geçti arada burnu koyu kahverengi oluyor vs. iyi de bu kuş ömrü boyunca yumurtlamayacak mı? yani çiftleşme yumurtlamanın ön şartı mı muhabbetlerdE?

çiftleşmeden de yumurtlama oluyor evet. kızgınlık yumurtası dediğimiz olay. ama çiftleşmeden olan yumurtanın dolu (döllenmiş) olması imkansız. bu konular ortaokul lise konuları ;)

ayrıca üreticiden alınan yumurtalı yavrulu çiftlerin eve getirildiğinde o yumurtaya yatması/ yavruya bakması çok küçük ihtimal. Bu ihtimalin artması için de yine ortam önemli. Kısacası ne kadar çok kuş okadar çok ihtimal. Tabi bunların dışında tek çift ile yavru alan tanıdıklarımda var...

Cift kuslar sürü den ayrilip eve geldiklerinde oncelikli olarak dişi kuşun alışması gerekir erkek 1 hafta sonra kur yapmaya başlar. Dişi kuşun alışması 1-2 ayı bulabiliyor güvende hissetmesi için ya yanina 2-3 cift yada duzenli olarak ses dinleteceksiniz. Şuan üretimhaneyi kapatıp 2 yavru disi kuş ayırdım bu kuşları ele insana alıştırıp zamanı geldiğinde erkek kuş attıgımda dişiler erkekle cifleşmek için kovalıyacaktır cünkü insanlardan korkmayacagı gibi kendini guvende hissedecekler eve yabani kuş getirip yavru almak gerçekten zordur :)

Geri