Karadeniz Pet

Yavru Muhabbet Kuşum Hasta Mı?

Tuy hastaligi var malesef.

benim kuşum da hala devam eden bir sorun. stres kaynaklı olması muhtemeldir. aynı zamanda kuşun ilk sahibi siz misiniz alındığı ortam önemli b vitamini takviyesini 2 gün kulanıp 1 gün ara verin tüyleri daha sağlıklı çıkacaktır inşallah kursak mantarı nedeni ile ara vermek zorunda kaldım yoksa fazlası ile tüylendi kuşum
Petshoptan aldığım için ilk sahibi olup olmadığımızı bilmiyorum ama dediğiniz gibi internette de aynı şey yazıyor b vitaminine başlayacağım inşaallah düzelir sağlığına kavuşur 😊

inşallah çok isterim sağlıklı bir kuşunuz olmasını ama uçamayınca da çok tatlı bıcır bıcır birşey oluyorlar :)

inşallah çok isterim sağlıklı bir kuşunuz olmasını ama uçamayınca da çok tatlı bıcır bıcır birşey oluyorlar :)
Biraz araştırma yaptım da yavru kuşların tüyleri biraz mat renk oluyormuş 12 haftalık olduğunda tüy dökümüne giriyormuş benim kuşun tüylerini incelediğimde mat renkte kuyruk ve kanatta çıkan yeni tüyler canlı ama gövdesi mat petshopa götürüp soracağım umarım tüy dökümündedir.Bide kanadında 2 tane uzun olan tüy çok eski yıpranmış gibi duruyor

hocam benim kuşum enelde kanat tüylerini kırıyor. yanı dökmek yerine kırıyor. ve bu şekilde güçsüz tüyleri kalıyor. yaptığı doğru mu bilmiyorum ancak bu tarz durumlarda bir üretici yardımı ile tüylerini çekiyorum. ama kuşumu öyle kabul etmem gerekiyor artık sanırım:(

siz bir sorun. ilk yuvası olmama ihtimaliniz var. kuş stresli bir ortamda çok kalmışta olabilir. bu nedenle bu durumdada olabilir.

Aldığım yere sormayacağım bundan önce yavru kuş istedik bize 6 aydan büyük bir kuş vermişler ve ele alışlın dediler o kadar hassas davrandık kuş çok yabaniydi.araştırınca farkettim kuşu zor değiştirdiler değişim yaparken ücret alıyolarmış birde.kesinlikle son alışverişim hiç iyi bir petshop değilmiş.

Ekli dosyalar

• Screenshot_20220925-070924_Gallery.jpg
    Screenshot_20220925-070924_Gallery.jpg
    532.6 KB · Görüntüleme: 17
  • Screenshot_20220925-070926_Gallery.jpg
    Screenshot_20220925-070926_Gallery.jpg
    611 KB · Görüntüleme: 12
  • Screenshot_20220925-070931_Gallery.jpg
    Screenshot_20220925-070931_Gallery.jpg
    552 KB · Görüntüleme: 16
hocam benim kuşum enelde kanat tüylerini kırıyor. yanı dökmek yerine kırıyor. ve bu şekilde güçsüz tüyleri kalıyor. yaptığı doğru mu bilmiyorum ancak bu tarz durumlarda bir üretici yardımı ile tüylerini çekiyorum. ama kuşumu öyle kabul etmem gerekiyor artık sanırım:(
İnternette aşırı stres kaynaklı olduğu ya da yanlızlıktan ve ilgisizlikten olduğu yazıyor.Birde kanadını kıran kuş bazen eş istediği için yapabiliyormuş.Daha önce kuş beslemedim ilk kuşum benimde o yüzden tam bişey diyemiyorum sizede.

ben eş aldktan sonra biraz iyi oldu:) bu arada kuş yavru çere rengi değişmemiş henüz

Petshopa götürdük 1 buçuk aylık olduğunu tüylerinde bi sıkıntı olmadığını tüyünün teni uzadığını söyledi vitamine ihtiyaç yok dedi evet cere rengi tam net değil cinsiyeti ne çok merak ediyorum ama😊
dısıye benzıyor.

Kuşunuz yüzde doksan dişi. Vitamine ihtiyaci var. B vitamini takviyesi yapın kuşunuza. BT amin forte. Haftada bir meyve sebze verin. Ek olarak probiyotik entrobac da temin edin. Bunu da haftada bir düzenli şekilde kullanın. Kuş bir kaç aya toparlar inşallah. Daldarı yoksa daldarı da alın. Çok severler. Ballı kraker kesinlikle almayın. İçeriğinde kimyasal madde var. Herhangi bir kafanıza takılan bir şey olursa sorabilirsiniz. Herkes yorumunu yazar. 🙂 Prensese maşallah 🧿

Kuşunuz yüzde doksan dişi. Vitamine ihtiyaci var. B vitamini takviyesi yapın kuşunuza. BT amin forte. Haftada bir meyve sebze verin. Ek olarak probiyotik entrobac da temin edin. Bunu da haftada bir düzenli şekilde kullanın. Kuş bir kaç aya toparlar inşallah. Daldarı yoksa daldarı da alın. Çok severler. Ballı kraker kesinlikle almayın. İçeriğinde kimyasal madde var. Herhangi bir kafanıza takılan bir şey olursa sorabilirsiniz. Herkes yorumunu yazar. 🙂 Prensese maşallah 🧿
Petshopa götürüp gösterdik b vitaminine ihtiyacı yok dediler 1 buçuk aylık olup tüylerinin yeni çıktığını sorun olmadığını söylediler yorumunuz için teşekkür ederim😊

Kuşum 2 gündür elime aldiğimda parmaklarımı öpmüş gibi hareketler yapiyo sonra yem kusuyo ama geri yiyo yem tane tane sebebi ne olabilir kafestede aynı şeyi yapiyo beni görünce bana doğru seslenip kusuyo daha 1 buçuk aylık normal mi sizce

Yem kusuyorsa yemesine izin vermeyin. Yem ağızdan çıktığı an bakteri üretmeye başlar bu da kursak mantarına sebep olur. Kur yapıyor büyük ihtimalle. Henüz erken tabiki. Ama ben yavru muhabbet kuşlarının kur yaptığını biliyorum. Kusmuk salyali değilse herhangi bir koku yoksa sorun olmaz. Ama yine de yakalayabilirseniz videoyla daha anlaşılır olur.

@Tombiş durum ne derece benzer bilmiyorum ama 2 aylık falanken muhabbet kuşuma da yem dokundu ve aynı hareketi yapıyordu etrafa yem sıçratarak kusuyordu. belki yemin değiştirilmeside faydalı olabilir zannımca

Yem kusuyorsa yemesine izin vermeyin. Yem ağızdan çıktığı an bakteri üretmeye başlar bu da kursak mantarına sebep olur. Kur yapıyor büyük ihtimalle. Henüz erken tabiki. Ama ben yavru muhabbet kuşlarının kur yaptığını biliyorum. Kusmuk salyali değilse herhangi bir koku yoksa sorun olmaz. Ama yine de yakalayabilirseniz videoyla daha anlaşılır olur.
Kusmuğunda koku ve salya yok yem tanesi çıkarıyor.videoyu yükleyemedim fotoğraftaki gibi yapıyo

Ekli dosyalar

• Screenshot_20220926-172226_Video Player.jpg
    Screenshot_20220926-172226_Video Player.jpg
    489.8 KB · Görüntüleme: 6
  • Screenshot_20220926-172203_Video Player.jpg
    Screenshot_20220926-172203_Video Player.jpg
    532 KB · Görüntüleme: 6
@Tombiş durum ne derece benzer bilmiyorum ama 2 aylık falanken muhabbet kuşuma da yem dokundu ve aynı hareketi yapıyordu etrafa yem sıçratarak kusuyordu. belki yemin değiştirilmeside faydalı olabilir zannımca
Cuma günü aldık kuşu dünden beridir sadece elimizdeyken ve parmağımızı görünce çıkarıyo daha önce yapmadı

bence korkmayın dışkısını inceleyin takip edin birkaç gün. yem kaynaklı olabilir. bazı kuşlar bazı yemleri sevmiyor ne yazık ki :)

Geri