Karadeniz Pet

Yavruları folluk ile yuvaliktan cikarmalimiyim

erkanuygur

Meraklı Üye
Merhaba 6 ve 8 aralıkta dogan resimdeki yavruları folluk ile birlikte yuvaliktan çıkarıp kafes zeminine koymalimiyim.Sebep anne baba yine ciftlesiyorlar dinlenme olsun ara vermek istiyorum bu nedenle yuvarlağı kaldırmam lazım.
6fe9378dcd4db1d74933903f87c7817e.jpg
1fb286b797fa3e95dd47051998d363ac.jpg
abecbe936cfd900cbba0b90de0d0a60e.jpg

SM-A510F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yavrular daha çok küçük kafes zemine koymanız sakıncalıdır. Bakıcı bir çift daha var mıdır mevcut?
Onun dışında kuşlar kaçıncı kuluçkasına hazırlanıyor ki dinlendirmem gerekiyor diyorsunuz, daha önceki kuluçkaları hakkında bilgilendirme yapar mısınız merak ettim? En fazla 3 kuluçkaya kadar gidilebilir çünkü, duruma göre çok istekli olan sağlıklı olan kuşlarda olabiliyor dolayısı ile 4 kuluçka da zarar vermiyor. Ancak istisnalar kaideyi bozmuyor tabiki. Ayrıca yavrular 2 tane sanırım, az görünüyor. Bu sağlıklı verim alamamanızı gösterir, 2-4 gibi yumurta sayısı azdır.

Son düzenleme:
EK:
Çiftleşen çiftlerimizdeki yuvalık kaldırılsa dahi, kafese dahi yumurtlayabilirler. Dolayısı ile ayırmak gerekir. Bu konuda en iyisi çifthane kafeslerdir, araya bir ızgara ile hemen ayırma yöntemi uygulanabiliyor. Ancak bu 2 kafesle de olur, tercih meselesi. Yoksa yuvalık kaldırsanız dahi çoğu çift için bu engel değildir.

EK:
Çiftleşen çiftlerimizdeki yuvalık kaldırılsa dahi, kafese dahi yumurtlayabilirler. Dolayısı ile ayırmak gerekir. Bu konuda en iyisi çifthane kafeslerdir, araya bir ızgara ile hemen ayırma yöntemi uygulanabiliyor. Ancak bu 2 kafesle de olur, tercih meselesi. Yoksa yuvalık kaldırsanız dahi çoğu çift için bu engel değildir.
2. Kuluçkalari ilkinde 5 yumurta dan birini kurtardık bunda ise 6 yumurtadan 2 tane kurtardık. Anne baba çok zayıfladı yüzleri çok kötü oldu bu nedenle dinlensin istediğim

2. Kuluçkalari ilkinde 5 yumurta dan birini kurtardık bunda ise 6 yumurtadan 2 tane kurtardık. Anne baba çok zayıfladı yüzleri çok kötü oldu bu nedenle dinlensin istediğim

Tamam, dinlenme gerekiyor. Ayırmalısınız, yoksa çiftleşmeye devam edebilirler. Kurtardık derken nasıl bir olay meydana geldi ki yavruları kaybettiniz? Ezildiler mi, yumurtaları mı attılar yoksa kırıldı mı yumurtalar vs.?

Tamam, dinlenme gerekiyor. Ayırmalısınız, yoksa çiftleşmeye devam edebilirler. Kurtardık derken nasıl bir olay meydana geldi ki yavruları kaybettiniz? Ezildiler mi, yumurtaları mı attılar yoksa kırıldı mı yumurtalar vs.?
Yumurta çıktıktan sonra belli bir zaman sonra öldüler hatta foruma resim ekledim beslenme değil kursak dolu dediler.2 . Partide bu sefer sularına sirke dyzen 26 falan koydum aynı şekilde öldüler.Acaba folluk çukur sonradan doğanlar altta kalıyor eziliyormu bilemedim

Yumurta çıktıktan sonra belli bir zaman sonra öldüler hatta foruma resim ekledim beslenme değil kursak dolu dediler.2 . Partide bu sefer sularına sirke dyzen 26 falan koydum aynı şekilde öldüler.Acaba folluk çukur sonradan doğanlar altta kalıyor eziliyormu bilemedim

Yuvalık küçükse ezilme olasılıkları folluk olsa dahi yüksektir. Onun dışında kursak dolu olur ama içi hava dolu da olabillir, konuyu görmeden bir şey diyemeyeceğim ancak elbette arkadaşlar da doğru söylemiştir.

İlk önce dişiyi ayır başka kafese dinlenmeye al baba yavrularına büyük ihtimal bakacaktır.Eğer baba gözlemleyin yavruları doyurmuyorsa yada yetersiz besliyorsa anneyi yavrulu kafese alın.Tabi anneyi bu arada gözlemleyiceksin yavrulara zarar verme olasılığı var.Yuvalığın içinede dal darı bırakın kuşlar erken yem yemeği öğrenir.Yavruların ezilme gibi bir durumu varsa o yavruları korumak için folluğun içerisine sahte yumurta yada ona benzer birşeyler koymalısınız ki ezilme riski az olsun.İyi üretimler

Bence Anne babaya amino asitler de içeren multivitamin , probiyotik ve hazır mama takviyesi yapın. Mamayı yavrular yeme düşene kadar her gün verin ve ayırmayın. Çünkü ayırsanız da ayırmasanız da dişi yumurtlayacak. Üremede en çok dişi yıpranır ve en çok da yumurtlayarak yıpranır. Yavru beslemek de yıpratır ama yumurtlamak kadar değil. İyi beslerseniz havalar da sıcak olmadığı için. Sorun olmaz. Dişinin ve erkeğin ağzına bir damla Dvit 3 damlatın dişiye 3 gün arayla 3 seans uygulayın. Ve kalamar kemiği ve kum verin. Ayırsanız bile yapın bunları.

Yavru besledikleri için hem kilo almıyorlar hem de gaga çevresi tüylerine mama bulaşıyor. Ondan size kötü görünüyorlardır. İyi besleniyorlarsa sorun olmaz. 3. Kuluçkayı da yapsınlar.

Geri